• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

binoviewer

Started by fender, August 22, 2009, 05:57:26 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

fender

Moze li mi neko reci da li ima iskustvo sa upotrebom binoviewer-a na Newtonu, koje su mu prednosti i mane. Takodje koja im je cena i gde se mogu naci?

Yagodinac

Prednost je što je skup pa ga ne kupujemo svi. Šalim se, priroda ljudskog oka je takva da mnogo bolje rezultate daje pogled kroz oba nego kroz jedno oko. Uzmi dvogled i probaj jedno a zatim oba - videćeš o čemu je reč. Ako bino staviš na bilo koji teleskop, deliš mu svetlost na dva jednaka dela i obaraš kontrast na datom uvećanju. Međutim gubitak kontrasta je manji od dobitka na rezoluciji koju daju oba oka tako da je bino preporučljiv za posmatračku astronomiju, poželjno na što većem dobsonu (jer kad deli svetlost, neka deli onda bar mnogo svetlosti ;D). Čujem čak da su ljudi stavljali bino na male apoe i nisu se žalili, međutim, dobar bino ima svoju cenu koja nije mala.
Sem toga ima jedna začkoljica: u bino treba nešto da staviš. Dva ista okulara, tačnije. Ne ide bino od 500eur i u njemu dva grbava kelnera, tu treba iskeširati bar za dva hyperiona a to ti diže cenu zadovoljstva za još 250, tačnije sve to izađe kao i jedan dobar dobson.
Jedno dve ili tri godine na faksu sam proveo buljeći kroz mikroskop tako da sam i sam zapazio da pogled kroz oba oka diže rezoluciju. Usput daje i 3D efekat ali to je nebitno za mikroskop.

bear

Jos samo mala opaska... Binovieweri su malo nezgodni kod Newtonova zbog fokusera, tj. najcesce ce ti trebati dodatni element (dal' barlow ili nesto drugo) sto moze 'izvuci' malo dalje fokus da bi uopste mogao da izostris celu stvar.

fender

Hvala na odgovorima, bili su prilicno jasni, a ja sam stekao odredjenu predstavu o njegovoj upotrebi.

sale11472

Quote from: bear on August 23, 2009, 03:55:51 pm
Binovieweri su malo nezgodni kod Newtonova zbog fokusera, tj. najcesce ce ti trebati dodatni element (dal' barlow ili nesto drugo)...


Da tako smo na Letenki posmatrali Jupiter kroz Nešin 150/750 XLT i Vidov bino kroz neko suludo povećanje (500, 600 ili već vrag bi ga zano koliko puta) uz moj barlow..... mada je slika na momente bila sasvim zadovoljavajuća ;)

Quote from: Yagodinac on August 23, 2009, 02:34:35 pm
... tu treba iskeširati bar za dva hyperiona ....


Hmm nisam siguran da bih stavljao dva tolika okulara u bino ne verujem da bi ostalo mesta i za moj cenjeni nos ;) vidim da i oni koji imaju takve spravice koriste okulare znatno manjeg prečnika....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Yagodinac

Hyperion i nije nešto veliki, ima mnogo većih. Etos na primer, pa čak ni Apex nije mali. Ne slažem se za tvoj nos  ;D nije baš toliko veliki.
Mada, može i dva plossla kad razmisliš. Daš 500 eura za bino i još 60 za plossle...

Ljubo

U principu mogu dva Hyperiona na binoviewer, ali samo ako interpupilarna razdaljina to dozvoljava (što zavisi od osobe do osobe). Ne znam da li to baš ima veze sa veličinom nosa, ali kakogod, ovo sa razdaljinom je provjereno kod vlasnika O.I. Optimus, Zlatka.
Dakle, prvo bi trebalo ponaosob isprobati za pojedinca da li mu paše.

Ne mora se dati 500 eura za bino: solidni Baader Maxbright, sve sa 2x 90 stepeni prizmom, došao me ispod 250 evra. Ipak, ako se želi maksimum u smislu vidnog ugla, može se ići na veće prizme, a to znači i više para.

sale11472

Heh pa nisam reako da ne mogu samo ima na Baaderovom sajtu slika upravo Maxbrigth-a sa dva hiperiona i to ova nova asferična koji su "vitkiji" na minimalnom IP razmaku se praktično dodiruju što znači da na max razmaku ima oko 2 cm razmaka za bilo čiji nos .... nije baš udobno...
Ethos jeste veći pa su primerak od 8mm poslali na dijetu baš zbog bino-upotrebe...
Sa druge strane nisu Hyperion, Ethos i Plossl početka i kraj okulara ima tu još koje čega interesantnog meni npr padaju na pamet radiani ili nagleri tip 5 i slično
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Yagodinac

Ma bino je za nekog ko baš uživa u posmatranju. Moram da priznam da sam 95% vremena pored teleskopa proveo buljeći u displej Canona  :o i tako zadnjih nekoliko meseci. Ponekad i gledam ali iz moje LP obilate bašte video sam skoro sve što se da videti sa 130mm. Zadnjih par meseci npr nema šanse da se vidi nijedna galaksija u V. Medvedu... >:( i to zbog LP-a...
Veliki dobson i bino, to je uživancija. Može i na maxu za planete ali meni trenutno to je na kraju interesovanja.
U suštini koji hoćeš okular može, meni bi recimo neki ortoskopski odgovarao (za planete) a nisu nešto ni preskupi. A bolesno su dobri po pitanju oštrine, fakat je malo samo vidno polje.