• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Voyager 1

Started by Gugi, May 25, 2005, 12:56:11 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Gugi

 
QuoteNASA je izvijestila da Voyager1 "sada ulazi u pusto, turbulentno prostranstvo gdje završava utjecaj Sunca i gdje se solarni vjetrovi pretvaraju u tanak plin između zvijezda".


http://www.iskon.hr/znanost/page/2005/05/25/0035006.html

Svaka cast Voyageru!

No, neka mi odgovore oni koji se razumiju u to,  ako je nesto PUSTO kako u njemu mogu biti TURBULENCIJE?  :D  Ne shvacam!  :lol:  

sashastar

 izgleda da nema strunjaka da ovo objasne
tako da necu ni ja da pametujem
samo znam da ce Voyager biti usamljen i dace mu biti hladno
eh kad cega ponovo ogrejati neka zvezda  

Sich

 Voyager je sad u oblasti suncevog sistema pod imenom heliosheath (ne bih zeleo da prevodim).
to je oblast gde cestice suncevog vetra prelaze iz supersonicnih brzina u transsonicne i dalje u jos manje brzine, i gde se te cestice zagrevaju usled interakcije sa cesticama medjuzvezdane materije. turbulencije se javljaju bas usled tih interakcija.
kako intezitet i brzina cestica suncevog vetra varira od sunceve aktivnosti tako i oblik i precnik heliosheath-a se menja pa nije bilo bas jasno kad je voyager usao u tu krajnju oblast naseg sistema.
voyager sada ide ka heliopauzi, krajnjoj granici suncevog sistema.
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Djorvoz

 Koliko dugo će još raditi nuklearni generator struje na vojadžeru? Da li se potrošnja povećava usled povećanja udaljenosti(mora sa više snage da emituje)?  

kartako

 
QuoteKoliko dugo će još raditi nuklearni generator struje na vojadžeru? Da li se potrošnja povećava usled povećanja udaljenosti(mora sa više snage da emituje)?

Kolko ja znam ide samo sa početnom energijom u nepovrat i teorijski če tako biti sve do beskonačne budučnosti

Sich

QUOTE (Djorvoz @ 30. May. 2005., 10:23)
Koliko dugo će još raditi nuklearni generator struje na vojadžeru? Da li se potrošnja povećava usled povećanja udaljenosti(mora sa više snage da emituje)? [/quote]
POtrosnja se ne uvecava, jer ona ima samo ogranicenu snagu antene koja salje podatke. A inace trenutno se podaci uopset ne salju, vec sam njim komunicara na svakih nekoliko meseci
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

sashastar

 U svakom slucaju Voyager 1 ali i Voyager 2 krecu se ovako

http://voyager.jpl.nasa.gov/images/Heliosphere3b.jpg

Ali ne bi bilo lose za siri broj ljudi ovo objasniti ja nisam toliko upucen u ovu
tematiku pa bi voleo misljenje strucnjaka ili znalaca o ovome ?