• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

PANSPERMIJA je tačna

Started by Kizza, August 19, 2009, 07:03:51 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Yagodinac

Moguće je da postoje druge forme života, na drugim mestima u svemiru ali sasvim sigurno oni nisu bazirani na hemiji ugljenikovih jedinjenja. Naprosto postoji uzak temperaturni opseg gde su organske reakcije moguće i to je to. Na kometama nema života zato što na par desetina kelvina ništa ne reaguje ni sa čim u hemijskom smislu. Ako postoji život baziran na silicijumovim polimerima, da i ja nešto lupim, biće u startu teško detektovati ga, čak i kad stignemo tamo - možda je to samo na molekulskom nivou.

Nisam mislio da uništimo planetu, dignemo je u vazduh (vakum?) nego da je efektivno spržimo. Ne bismo naškodili planeti ali pre par stotina godina je zvučalo nemoguće desetkovati biosferu pritiskom na dugme. Takvi su završavali u Bedlemu (analogno našoj Toponici ili Kovinu). A danas smo za to dobro opremljeni...

Definicija života - to je pitanje čiji me odgovor zanima a nakon toga možemo da se bavimo razmišljanjem gde ga još ima. Ukratko to je još uvek jednačina sa mnogo nepoznatih.

bear

Quote from: Yagodinac on August 24, 2009, 11:11:09 pmNisam mislio da uništimo planetu, dignemo je u vazduh (vakum?) nego da je efektivno spržimo. Ne bismo naškodili planeti ali pre par stotina godina je zvučalo nemoguće desetkovati biosferu pritiskom na dugme. Takvi su završavali u Bedlemu (analogno našoj Toponici ili Kovinu). A danas smo za to dobro opremljeni...


Pa da, ali to je onaj scenario koji sam rekao - nakon toga planeta ne bi bila nista mrtvija nego sto je bila pre nastanka zivota. Nista i nista su nista, crva nije ni bilo...

QuoteDefinicija života - to je pitanje čiji me odgovor zanima a nakon toga možemo da se bavimo razmišljanjem gde ga još ima. Ukratko to je još uvek jednačina sa mnogo nepoznatih.


Ako se dobro secam poslednje diskusije na temu, nema univerzalne definicije. Moze se eventualno definisati zemaljski zivot (ali i to sa mukom), sve ostalo je pitanje interpretacije.

Yagodinac

Mora da postoji definicija. Jedna moja bi bila: organizovanje grupe molekula i hemijskih jedinjenja u cilju svoje multiplikacije (kao lančana reakcija). Ili dopada mi se definicija života iz ugla termodinamike: život je sušta suprotnost entropiji. Ako je tok vode u reci čist haos/entropija, onda je život npr... vodenica na toj reci. Em radi nešto em je to uređeno i organizovano.
A ako razmišljamo o životu kao molekulskoj pojavi (što on u najgrubljoj formi jeste) onda ispada da ne mora samo ugljenik da bude osnova. Može maltene bilo šta, zamislite multiplikaciju molekula ko zna čega na Jupiteru. Mogu to da zamislim ali ne mogu da zamislim da ćemo to lako otkriti čak i kad gomila sondi sleti tamo. Naprosto mislim da ovakva forma života bazirana na C i H2O ne postoji u galaksiji, sem kod nas.
Zašto to mislim: isuviše parametara se poklopilo. Da je Sunce malo veće, ništa. Da je Zemlja dalje ili bliže... isto. Da nisu komete donele vodu...aha, da je Sunce puklo ne bi ni bilo Ortovog oblaka. I da nije ozona, geološke aktivnosti, ko zna čega. Iz teškoća naseljavanja Sunčevog sistema mi tek vidimo kolika je lutrija bila što se ovde uopšte stvorio život.

Peca

Da li moras priznati da se i na Loto-u poneko dobije 7-icu ikao su sanse jako male... a u svemiru hvala bogu ima mnogo zvezda...
sto se tice definicije zivota ( zaboravim citat uvek). Ali neko bice se moze smatrati zivim ako ima mogucnost da se sa jedinkama svoje vrste ili samostalno reprodukuje ( tu ne ulaze virusi zbog toga sto se oni reprodukuju tako sto "nateraju bakteriju" da ih prozvede)
Verujem da nam gucic moze dati tacnije objasnjenje...

bear

Quote from: Yagodinac on August 25, 2009, 12:50:24 am
Mora da postoji definicija.


Postoji, naravno, ali ona je destilisana na osnovu naseg shvatanja Zemaljskog zivota. Citaj, sutra otkrijemo nesto na Titanu i onda opet krpimo definiciju. Entropija je najbolje (da ne kazem jedino) sto imamo kao pokazatelj, ali moze biti vrlo tesko za opaziti. Medjutim, imacemo mi i ranije problem sa tom definicijom. Sta je sa samopopravljajucim autonomnim robotima recimo na solarni pogon ? Entropijski su u istoj kategoriji kao i ziva bica, ali bi biolozi pre odgrizli sebi nogu nego da priznaju tako nesto kao zivo...

QuoteZašto to mislim: isuviše parametara se poklopilo. Da je Sunce malo veće, ništa. Da je Zemlja dalje ili bliže... isto. Da nisu komete donele vodu...aha, da je Sunce puklo ne bi ni bilo Ortovog oblaka. I da nije ozona, geološke aktivnosti, ko zna čega. Iz teškoća naseljavanja Sunčevog sistema mi tek vidimo kolika je lutrija bila što se ovde uopšte stvorio život.


Za *ovaj* tip zivota koji postoji na Zemlju to jesu bili ti potrebni uslovi. Tu je pitanje (da se ne zaglibimo u kreacionizmu...) uzroka i posledice. Jel' nastao zivot zato sto su uslovi bili takvi a ne drugaciji, ili su ti uslovi samo definisali kakav zivot moze da nastane na Zemlji ?

QuoteAli neko bice se moze smatrati zivim ako ima mogucnost da se sa jedinkama svoje vrste ili samostalno reprodukuje


Postoji poveci broj cak prilicno svakodnevnih zivotinja koje nisu sposobne da se razmnozavaju, vec mogu samo da nastanu, tako da taj kriterijum ne mozes koristiti za klasifikaciju *jedinki* (razmnozavanje je neophodno samo na nivou vrste).

Peca

Quote from: bear on August 25, 2009, 02:54:46 am

Postoji poveci broj cak prilicno svakodnevnih zivotinja koje nisu sposobne da se razmnozavaju, vec mogu samo da nastanu, tako da taj kriterijum ne mozes koristiti za klasifikaciju *jedinki* (razmnozavanje je neophodno samo na nivou vrste).



nisam te bas naj bolje razumeo... koliko ja znam ni jedan covek , pas, macka, bakterija ne moze samo da nastane ( bar sam te ja tako razumeo) , o kojim vrstama zivotinja pricas??

bear

Ne saaaamo nego samo. Klasicni primer je mula. Nastaje kombinacijom dve druge vrste, zivo je, ali u opstem slucaju ne ostavlja potomstvo. No to ne mora biti rezultat genetske zavrzlame - eto recimo pcela radilica, koja takodje u normalnim uslovima ne ostavlja potomstvo.

Kizza

Ima dosta nejasnoća,bar za mene,jer mi nije jasno da li bi život mogao da nastane i bez "pomoći" KOMETE?Vidim da su se naučnici presrećni sa otkrivanjem GLICINA ali šta je još potrebno?
Davno sam čitao pokušaj naučnika da stvore,nisam siguran pomozite,aminokiseline tako što su u "zemaljsku kašu" puštali visoko frekventnu struju,imitirajući MUNJE.Opet nisam siguran,nešto su i  postigli ali u naučnim krugovima nije bilo radosti jer je eksperiment bio izveden,i jedino moguć, u menzurama pod pritiskom a takvi uslovi nisu postojali na Zemlji!
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Yagodinac

Quote from: bear on August 25, 2009, 06:30:42 pm
Ne saaaamo nego samo. Klasicni primer je mula. Nastaje kombinacijom dve druge vrste, zivo je, ali u opstem slucaju ne ostavlja potomstvo. No to ne mora biti rezultat genetske zavrzlame - eto recimo pcela radilica, koja takodje u normalnim uslovima ne ostavlja potomstvo.


Pčela ostavlja potomstvo jer tu spada ne samo radilica nego i matica (a i trut). Za mulu je situacija drugačija: usled ukrštanja (koje među vrstama najčešće rezultuje nemogućnošću začeća, pevac nikad ne može da dobije nešto sa patkom) verovatno zbog recesivnih gena nema razmnožavanja. Slično je i sa incestom: faraoni u Egiptu su se ženili svojim sestrama ali skoro niko nije imao decu. Međutim, faraoni ne predstavljaju autohtonu vrstu.
Samim tim svaka vrsta mora da poseduje razmnožavanje inače bi to bilo reductio ad absurdum. Ne bi ni postojala.

Peca

Sto se tice pcela, radilica nikad ne ostvaruje postomstvo vec to cini matica sa trutom, a ako matica ugine jedna od radilica preuzima ulogu matice, kao sto se kod vukova pare samo alfa muzijak i alfa zenka...

Konj i Magarac su sestrunske vrste kao pas i vuk, te vrste mogu da ostvare potomstvo ( njihov genetski kod se jos ovek ne razlikuje dovoljno da ne mogu da se ukrstaju) ali plod tog ukrstanja je uvek sterilna jedinka (tacnije jedinka koja nema pol) i koja ne spada u vrstu, mula kao jedinka jeste ZIVA ali ona nije ZIVOT nije vrsta , jel ona ce umreti kada umre,a ne moze sa drugom Mulicom da napravi jos jednu mulu... ( ne postoji muska i zenska mula ). I da uzrok toga je drugaciji od ovog sa faraonima i incestom ali to nema veze sa ovom temom..

Muksarac ne moze da masturbura i da dobije dete, a u istoriji je poznata samo jedna zena koja je bezgresno zaceta i poznata je kao bogorodica (mada mislim da to nije naucno dokazano). Jednostvano muskarci nisu vrsta i nisu ZIVOT ( oni su samo muskli pol homo sapiens-a), a muskarci i zene jesu zivot zato sto oni imaju mogucnost razmnoza...

bear

Quotemula kao jedinka jeste ZIVA ali ona nije ZIVOT nije vrsta


Zato kazem da je zdravo nezgrapan kriterijum. Jeste zivo ali nije zivot... ERROR. Does not compute.

Quote from: Peca on August 25, 2009, 11:03:50 pm
Sto se tice pcela, radilica nikad ne ostvaruje postomstvo vec to cini matica sa trutom, a ako matica ugine jedna od radilica preuzima ulogu matice, kao sto se kod vukova pare samo alfa muzijak i alfa zenka...


Greska u koracima, radilica ne moze postati kraljica (moze kao posledica manjka feromona da leze jajasca, ali iz njih se nikada nece izleci druge radilice ili kraljica). Kraljica moze nastati samo iz jajasca koja je snela druga kraljica (=oplodjena pcela). Ako kraljica ugine ili je bolesna, radilice ce iz prethodno snesenih jajasaca uz pomoc adekvatne procedure 'odgojiti' novu kraljicu.

Malo gresis i kod mule (ima pol, kako nema, problem je IIRC u razlicitom broju hromosoma), al' to nije poenta teme :)



Yagodinac

Quote from: Peca on August 25, 2009, 11:03:50 pm
I da uzrok toga je drugaciji od ovog sa faraonima i incestom ali to nema veze sa ovom temom..



Pa, princip analogije. Usled ispoljavanja recesivnih osobina i kod faraona i kod mule deca bi trpe ogromne genetske malformacije. Kod mule pritom ne može ni da dođe do oplodnje jer je neplodna, sa faraonima je druga priča jer mogu da imaju decu sa ogromnim procentom smrtnosti i neplodnosti. Slažem se da su mehanizmi potpuno različiti ali eto kako je kad se neko igra sa genetikom  ::)

Quote from: bear on August 26, 2009, 12:26:31 am

Malo gresis i kod mule (ima pol, kako nema, problem je IIRC u razlicitom broju hromosoma), al' to nije poenta teme :)



Interesantno je da i kod ljudi postoje poremećaji u broju polnih hromozoma. Npr XXY muškarci (neplodni, naravno) i super-žene XXX. Ima ih i sa 4 hromozoma, živi i zdravi ali bez potomstva. Jesmo se udaljili od teme ali nije zgoreg posmatrati mehanizme funkcionisanja zemaljskog života.

Kizza

Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Kizza

Evo jedne zanimljive vesti sa Antartika: http://news.discovery.com/animals/shrimp-nasa-antarctica.html
Nestrpljivo očekujem nove vesti i ko zna možda na EVROPI buja sličan ledeni život  ;)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Predrag

Malopre sam čuo za ovo, ali me nekako ne iznenađuje ovako nešto.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan