• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

dobson

Started by nesal, August 24, 2009, 07:45:45 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Igor

Mene je, do sada, koštalo tek pedesetak evra, ako ne računam svoj rad, pošto materijala (drvo) imam na lageru, jer sam izrađujem svoje košnice, a imam i većinu potrebnog alata. Platio sam limara, kuglične ležajeve, razne šrafove,sečenje odsečka kruga za severni ležaj, motor imam, a koštaće me da se uradi adekvatan prenos sa motora i kontrolisanje broja obrtaja motora preko pogodnog potenciometra. Kasnim sa izradom iz prostog razloga jer je godišnji gotov, obaveze u školi pristigle itd. Planirao sam da završim pre kampa na Letenki, a eto, nisam ni tamo stigao da odem...
Namenjena je za vizuelno posmatranje, prvenstveno za edukativno posmatranje, da objekti ne "beže" iz vidnog polja dok svi ne pogledaju.
Mislim da, kada se postavi motor i sve proradi, neće biti dovoljno preciznosti za fotografisanje.
U suštini, zavrneš rukave i radiš, ako ne valja, vidiš gde si pogrešio, proračunaš ponovo i uradiš. Ako svakako ne uspe, pa, bogatiji si za jedno iskustvo.
Tako sam nekada mislio i o izradi košnica, pa me je cena novih košnica naterala da postanem priučeni stolar.

spadej

Samo napred. Ako i ne bude dovoljno precizna, nema veze. Neka sledeca ce biti. Sigurno je mnogo teze izbrusiti ogledalo nego napraviti montazu pa opet mnogi bruse. Zasto ne pokusati motorizovanje dobsona?

Sekula

Oglas je stariji od 01.01.2010. - LOCK
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |