• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Jos jedan pocetnik jos jedan teleskop

Started by Vojislav, September 12, 2009, 11:17:22 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Vojislav

Pozdrav svima i unapred hvala na odgvorima. Sta mi preporucujete od teleskopa (sa svom neophodnom opremeom) do 1500 evra (necu se baviti fotografijom) ? Ako mislite da treba da uzmem neki jeftiniji slobodno predlozite.

Pozdrav

Predrag

Opa, velika para. Nisam od onih koji se preterano razumeju u opremu, ali za te pare možeš da kupiš aždaju. Međutim, očekujem da će ti predložiti da za početak izdvojiš manje para.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan


Yagodinac

Ako SIGURNO nećeš da slikaš u obzir dolazi neki dobson, apertura za preporuku 200 ili 250mm. Prvi je iznad 400eur a drugi skoro 700. Još par stotina eura za dodatne okulare i barlow (a mogao bi i još 100 da odvojiš za hyperion, najbolji okular za te pare) i to je to.
Ako ćeš da slikaš... treba tu bar 3000eur za dobar setup. Doduše možeš i da improvizuješ kao ja (sve za 500) ali samo Mesec planete i najsjajnije M objekte sa često čudnim rezultatima  ???. Dobar početak bi bio BD 150/750 na EQ6 Syntrack ili ako ćeš samo Mesec i planete maxutov 127 na HEQ5. Jedna od univerzalnih stvari u astronomiji je 8" Schmit (preporuka Celestron) ali on je bez montaže skoro 1000eur a traži i malo iskustva.

Samo nemoj da uzimaš teleskop i montažu sa goto u kompletu, uzimajući u obzir šta se tu nudi najčeće nije dobra kombinacija. Izuzetak su neki Meade modeli (niko ih ne prodaje kod nas) sa svojim alt/az goto montažama ali oni malo prelaze cifru 1500. Dobra alternativa je Celestron 6" advanced C6-S za oko 1000 (u Nemačkoj) u kompletu sa osrednjom eq montažom. Naravno, sve su ovo Schmit-Cassegrain modeli.

Vojislav

Hvala na odgovoru
Koliko sam te razumeo , posto necu slikati dobson je "way to go" ?


Yagodinac

Dobson nije GoTo, ne možeš da pritisneš dugme i on da nađe objekat jer nema motore niti memoriju. Dobson montaža (i na njoj Njutn) je slična topovskoj montaži na galijama iz XVIII veka: iverica, pomeranje po dve ose obavljaš sam, jednim prstom; nema vibracija kao kod ostalih tipova montaža. Problem je što moraš konstantno sam da pomeraš teleskop kad pratiš objekat, nema motora koji bi taj posao obavili umesto tebe.
Zauzvrat dobson teleskopi su ubedljivo najmoćniji za male pare; za planete se koristi do 250mm (preko toga traži neverovatno stabilnu atmosferu, preporuka za preseljenje na Tenerife... ;D), za galaksije što više-to bolje itd. Jedini pravi problem bi mogao da bude ako za sve pare uzmeš dobsona (a to bi bio baš veliki dobson, preko 300mm) retko ćeš da ga koristiš; a to bi bilo šteta. Najbolje 200 ili 250mm.

Vojislav

Za "Way to go" , mislio sam pravi put :) . Znaci ovako dobson npr. 254/1200 Skywatcher ok? i drugo , ima li radnja u bg gde bih ovo mogao i da pazarim?

Pozdrav

Yagodinac

Uskoro se otvara u BGu a ima radnja u Subotici. Skywatcher je ok za tu aperturu, mada postoji i drugi brend, GSO; takođe dobar. Njega favorizuju u Hrvatskoj (uglavnom zbog uvoznika, kod nas i kod Mađara se više kupuju Skywatcheri). Razlika je u ceni minimalna izuzev što GSO ima 1:10 fokuser (to bi bilo cenjeno od strane fotografa) i što blaga prednost u kvalitetu optike ide u korist Skywatchera - zbog Pyrex ogledala. Naravno, to nisu neke zapanjujuće razlike, moguće je da GSO potuče SW-a ako se zalomi dobar primerak   :)

treger

Vojislave najbolje je da prvo dodješ na neko okupljanje i da pogledaš malo kroz teleskope i da onda sam zaključiš šta ti odgovora.Najbolje je da izabereš nešto što ćeš moći često da koristiš a i moći da dograđuješ.Ako uzmeš dobsona to je to.Na EQ montaže možeš postavljati različite teleskope kako po konstrukciji tako i po dimenzijama(naravno do granica montanosivosti montaže.Inače nema toga teleskopa koji ne drma sliku dok se pomera. Ali oni sa motorima manje tresu ako su ispravno postavljeni i ratifikovani.Moj ti je predlog da sam odlučiš posle upoznavanja sa svakom vidom od teleskopa. Kada idemo negde možeš sa nama i onda da se malo bolje upoznaš sateleskopima i ostalim stvarima.

Yagodinac

U suštini Treger je u pravu. Ja sam malo više razmišljao u pravcu šta bih JA uzeo za te pare a da fotosi nisu u prvom planu. Ako voliš planete i ništa više jedan mali maxutov ti više vredi od najvećeg dobsona.
Ali ako voliš galaksije kao ja - onda teška artiljerija (dobson) i ništa više.

sale11472

Pa ne bih rekao da je Treger u pravu. Jednostavno kupiš montažu i prstenove i eto ti ekvatorijalnog njutna od dobsona. Još malo pa će ispasti da dobson može samo na dobson montažu i ništa drugo ::)

Što se preporuka tiče pa najbolje je ona da prvo dođeš na neko okupljanje pogledaš kroz par teleskopa i vidš šta bi ti najviše odgovaralo....

A ako te baš peku pare u džepu i ne želiš da da čekaš ni časa (možda te pare ne peku ali bi se moglo desiti da ih potrošiš na nešto drugo) onda:

Preporuka 1. Dobson 200 mm i to ne flex varijanta (još manje autotraking) već onaj sa punom cevi naravno uz uslov da imaš čime da transportuješ takav teleskop do nekog mesta za posmatranje (kraće rečeno da imaš auto)....

Preporuka 2. Njutn 150/750 na ekvatorijalnoj montaži (za isključivo vizuleno posmatranje EQ 3 je dovoljna mada što jača to bolje) BD 150/750 na HEQ 5 već sasvim solidno radi i astrofotografiju... naravno uz uslov da imaš čime da transportuješ takav teleskop do nekog mesta za posmatranje (kraće rečeno da imaš auto)....

Maksutove, kasagrene, refraktore (naročito ne APO) i slično bih ipak zaobišao njutn je ipak znatno univerzalnija sprava....

A sada Preporuka 0. Dakle pre svegao ovoga nabavi lepo dvogled pa do pominjanog skupa probaj da posmatraš malo njime em je lagan en ima širokoooo vidno polje em nemaš potreban  uslov da imaš čime da transportuješ takav instrument do nekog mesta za posmatranje (kraće rečeno da imaš auto)....  tj možeš da ga transportuješ i javnim prevozom čak i ako napraviš montažu za isti  ;D
Dvogled je sasvim sigurno njabolje rešenje za (naročito potpune) početnike pa kad njime upoznaš nebo a teleskopom će ti biti mnogo lakše...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Vojislav

hvala mnogo na informacijama. Sto se tice okpupljanja kad i gde bi bilo sledece da se i ja pojavim?

Pozdrav
i jos jednom hvala na informacijama

Peca

Koliko ja znam prvo sledece "redovno/ standardno" oklupljanje ce biti odrzano ma messjovom(im) maratonu(ima) koji se odrzavaju krajem marta... a posle toga ide letenka koja se odzava krajem jul-a...

kruska

svako ti hvali svoga konja.
okulari su ti u inozemstvo oko 200 eura
a mozes kupiti mrcinu od teleskopa za ostatak od 1300
gledaj da opremu nabavisvan srbije jer se ugradjuju trgovci
u americi je najeftinija nesto skuplja u evropi
dobro pogldaj cene jer ce ti uzeti 400 eura na razlici koju sebi zaracunavaju
posle ce ti biti krivo sto si uzeo nekakav manje jak teleskop sa srednjom optikom
pogledaj inostrane sajtove u americi i tamo ces videti prave jeftine cene teleskopa
🌠

mravic

Jesi li ti nekad donosio teleskop iz Amerike?  Skuplja pita od tepsije. ::) 
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk