• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Ko je Nebojša Stanojević ???

Started by sale11472, September 16, 2009, 01:52:12 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sale11472

Dakle čitajući danas besplatne novine videh da će "naš čoek" koji živi u JAR po imenu Nebojša Stanojević dobio priliku za pravi pravcati orbitalni let (10 punih orbita) za saputnika je izabrao hrvatskog novinara Miroslava Ambruša Kiša, interesantno je da je pomenuti Nebojša predstavljen kao vođa tima "Synergy Moon" koji učestvuje u Google Lunar Xprize takmičenju a i inače u tima ima poprilično -ić ljudi ;)
Zna li neko nešto više o tome ???
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D


NebojsaStanojevic

Glupo je kad se napise, ali ja sam "taj" Nebojsa.
e sad ko sam i sta sam, duga je prica. Ima dosta informacija na par mjesta, evo neka od njih, a ako imas neka pitanja, slobodno me kontaktiraj.
Nekad ne stignem odmah odgovoriti zbog obaveza, ali obicno uvjek odgovorim.

pozdrav
Nebojsa Stanojevic
Team SYNERGY MOON
Human Synergy Project

http://www.googlelunarxprize.org/lunar/teams/synergy-moon/about [ o nasem timu ]
http://humansynergyproject.wikispaces.com/About+Us [ vise o mom zivotu ]
http://www.youtube.com/user/NebojsaStanojevic [ neke stvari koje sam radio zadnjih par godina ... ]

Yagodinac

Baš veselo. Nadam se da ćete uskoro poleteti i dobro se provesti  ;D

amlramzes

October 31, 2009, 11:43:20 pm #4 Last Edit: November 02, 2009, 10:46:27 pm by amlramzes
Nebojisa Stanojevic (40)rodjen u Tuzli a zivi u Juz.Africkoj republici bice prvi Srbin koji ce krajem avgusta ili pocetkom septembra 2010g.odleteti u svemir.(prvim probnim letom koji ce organizovati americka kompanija "Interorbital Sistems").On ce u maloj kabini svemirskog broda koji ce biti lansiran sa jednog ostrvceta u Pacifiku,provesti 12 sati zajedno sa Miroslavom Ambrusem Kisom,novinarom zagrebackog "Vecernjeg lista".

Stanojevic se privatno bavi televizijskom produkcijom a ujedno je i vodja tima"Singery Moon",koji okuplja hiljade ljudi iz Hrvatske,BiH i Srbije,i koji ce pokusati da do kraja 2012 posalje robota na mesec u okviru Guglovog takmicenja za nagradu od 30 mil.dolara.U tom pokusaju Stanojevic je dobio podrsku kompanije "Interorbital Sistems"koja ce za tu priliku dati svoju raketu "Neptun",a sa kojom ce robot "Tesla"sleteti na mesec.Ova kompanija u orbitu komercijalno salje satelite raketama "Neptun",a razvijaju i buduce programe svemirskog turizma,a ulogu pilota ponudili su Stanojevicu,koji je pristao,i predlozio da sa njim leti i Ambrus Kis.Saradnja je pocela tako sto je Ambrus pisao tekst o Guglovom takmicenju da bi na kraju postao deo ekipe.

Do sada je samo sest bogatasa letelo u svemir za milione dolara,naravno sa Ruskim posadama.Ova dvojica bice zapravo prvi ljudi na svetu koji ce leteti dzabe u kosmos a da nisu astronauti.Kada "Interorbital Sistems" tokom 2012 ponudi svoje komercijalne letove u svemir,u kabinu sa pilotom i mestima za 5 putnika ulazice samo onaj ko bude imao da plati 800 hiljada dolara.

p.s Nadam se da se g.Stanojevic nece ljutiti sto sam ovo ja napisao u njegovo ime,i da je izvor mojih podataka tacan.Tekst je inace napisala Radmila Bulatovic u jednom dnevnom listu.

amlramzes

Naravno sve ovo su i drugi mogli da procitaju u "besplatnim novinama"ali za one koji nisu eto prilike da cuju o cemu se radi.

Danijel

Na Astroviziji imate intervju u 3 dijela s Miroslavom Ambrušem Kišom o tom projektu u kojem on objašnjava kako je došlo do toga da njih troje lete u svemir ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

r2d2