• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Astronomija i Skype

Started by cola, September 26, 2009, 01:18:25 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

cola

Predlazem, u koliko ima zainteresovanih, da se u skorijem vremenu organizujemo i napravimo male konferencije na Skajpu, gde bi smo razmatrali o vestim iz astronomije, o skorijim dogadjajima, posmatranjima kao i njihovoj organizaciji? Konferencije bi bile bar jednom u mesec dana kada bismo se svi okupili. Mislim da bi to pomoglo razmeni astronomskog znanja, popularizaciji. Imali bismo i goste koji bi odgovarali na pitanja, mozda cak i kratka "predavaja". Vesto o konferenciji bi se prenosilo na nekoliko razlicitih sajtova iz susednih zemalja , tako da bi se okupili svi formurasi.
Na Skajpu je za konferenciju maksimum 24 osobe tako da bi svako morao da najavi svoje "prisustvo" putem, sms ili mejla. Ovako bismo mozda imali i prvo internet astronomsko drustvo koje bi spajalo sve astronome(amateri i one profi) sa istog govornog podrucja.
U koliko imate neki predlog slobodno se oglasite. Mislim da nece biti haosa tokom rasprave jer smo svi mi civilizovani ljudi.
Skype je besplatan program pomucu kojeg se moze besplatno razgovarati koristeci svoj kompjuter
Pozdrav,
Filip
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

stameni

Bogami, Čolo, ti u poslednje vreme nemaš ništa osim dobrih ideja :)

Dakle, ideja ti je odlična, i imate moju moralnu podršku: na žalost, trenutno nisam ljubitelj Skypea, i verovatno ću to i ostati još neko vreme, pa krenite bez mene...

Bilo bi lepo da to potraje. "Ruđer" je pre nekoliko godina bio pokrenuo IRC-sastanke, ali nije bilo previše zainteresovanih. Skype je, međutim, skroz drukčiji feeling, pa bi moglo da prođe...

mravic

Ja sam uvek na skypu ali ne i za računarom...pa ako se potrefi vreme, tu sam.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

r2d2

Moze! Dobra ideja. Recimo neka subota nedelja - idealno..

Yagodinac

Nisam probao da skajpujem ali se nadam da ne treba neki neverovatno brz protok. Ponekad ovaj GSM (ili kako već) modem padne na brzinu dial-up-a, a ponekad šije ADSL. Po pravilu protok pada vikendom.

Sasa

Mogu da obezbedim nekoliko dobrih astronoma za gosta sagovornika. Samo treba da napravimo probu.

cola

To bi bilo super, da, obavezno da bude nekoliko sastanaka pre, da ne bude da covek prica sam sa sobom i da do tad naucimo "pravila"... Pa ne treba nesto brz net, jedan ortak ide i sa dail upom, desi se da mu nekad secne ali nista strasno.
Bilo bi nezgodno reci danas za sutra. Ko je za cetvrtak, subotu, taman da razmislimo o temama i da se dogovorimo oko termina, kad nas je najvise u isto vreme pri kompu? 
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

spadej

da li koristi i video vezu preko dial up-a?

cola

Ne koristi je, samo obican razgovor i cet (istovremeno)...
Da bismo imali konferenciju obavezno je da budes prijatelj s onim koji je pravi, savetujem da nam na imenima bar za pocetak pise nik sa foruma (Nik_ast, obavezno prvo slovo veliko), kako bismo se lakse spoznali.
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

mmilan

Dobra ideja.

Odavno sam razmišljao o organizovanju screencasta, videocasta ili nečeg sličnog, čak i live prenosu predavanja, ali sa našim upload brzinama to je teško izvodljivo (ali nije nemoguće)
http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

Predrag

Koliko vidim biće nas dovoljno. Pratim temu, pa da vidimo kakav ce dogovor biti.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Ljubo

Mali problem može biti termin, jer većina koristi vedre večeri za posmatranja. Možda je najbolje vikendom (subota ili nedelja) oko 12 sati.
A možemo kasnije probati i video-konferenciju (ukoliko brzine konekcije to dozvole)...

cola

Nek svako predlozi vreme koje mu odgovara, pa cemo se lakse snaci nego da je postavim neko.
Do sada smo skapirali da je vikend bolji, mislim mozda negde subota oko 17h... Mislim da ne treba da traje konf. vise od 1h, za vide bi bilo super, videcemo prvo kako ovo ide. Bilo bi lepo da se prvo si predstave u dve-tri recenice, a onda prica o izabranoj temi...
Voleo bih da se svi slozimo oko teme, za sada imamo dva predloga a to su
1) popularizacija (amaterske) astronomije
2)Trka je pocela (za Mars)

SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Predrag

Meni je problem sto nisam stalno na jednom mestu, pa cu probati da se prilagodim vasem dogovoru.
Pa koliko budem uspesan...
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Sasa

Sa ljudima iz Australije možemo govoriti oko ponoći (tada je tamo 8h), najbolje u subotu.

Potrebno je da se uskladimo kako ne bismo uskakali jedan drugom u reč. Možda je najbolje da za svaki razgovor postoji voditelj koji daje reč.

Imali smo on line intervjue ranije, samo su bili tekstualni. Milan je snimao, pa smo sve kasnije bacili na http://static.astronomija.co.rs/razno/chat/KKchat.htm

Voleo bih da i ove konferencije snimamo ako može? Zna li neko kako se to može zabeležiti?