• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pocket PC ili GoTo

Started by CyberianIce, September 30, 2009, 04:07:50 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

CyberianIce

Zeleo bih ovom prilikom da vam demonstriram nekoliko naprava koje mogu da se koriste kao asistenti za posmatranje pored manje vise standardizovanih GoTo Stars sistema i da vas pitam za vase misljenje (eventualno ako je neko imao iskustva sa tim):



Sta je neophodno?

1. Pocket PC
pocket pc danas najcesce predstavlja pametni mobilni telefon sa nekim operativnim sistemom (Windows Mobile, Android, Linux, Mac OS, Palm), nesto kao PDA, ali se ti uredjaju klasifikuju u xDA (sto bi znacilo PDA koji ima i mobilni telefon). Ja licno imam HTC Wizard, ubacio sam Windows Mobile 6.5 ROM, ovako to izgleda:

Na slici: Pocket PC kao moj

2. Pozeljno GPS
Nije lose ako uredjaj ima integrisani GPS prijemnik ili (kao u mom slucaju) spoljasnji Bluetooth GPS Receiver. Olaksava mnogo, jer u tom slucaju softver biva automatski konfigurisan lokacijom (GPS koordinate i vreme) ali nije nuzno

Na slici: GPS Mouse kao moj

3. Kabel za telefon/Bluetooth adaper + Drajver za motore
Znaci sve je jasno; Potrebno je da mehanika koja upravlja pozicioniranjem bude u vezi sa Pocket PC-jem; Ili preko kabla, ili preko neke bezicne veze; Takodje potrebno je isprogramirati jedan mikrokontroler ili koristiti gotov hardverski drajver sa relejima koiji preko auxilarity porta moze da se kontrolise;
Umesto svega ovoga moze da se koristi gotovo resenje kao npr. Intelliscope, P-GTO, LX200, Autostar, NexStar, Temma ili vec nesto drugo sto software podrzava, dobro je koristiti uz BlueTooth extender kod Meade proizvoda, jer se Windows Mobile softveri lako apdejtuju. Moj izbor je svakako napraviti servo step motore koji su preko releja i malog PIC mikrokontrolera povezani na Pocket PC.


4. Crveni filter
Ekrani mnogo svetle u mraku pa je preporucljivo koristiti srveni filter preko ekrana Pocket PC-a, ili aktivirati "Night Mode" u samom softveru


Solucije

1. TheSky Pocket Edition (ovim mozete da vozite svoj teleskop)


2. DSE Technology NightSky (ovo je za neku zabavu)


3. Taiyoukei (baza podataka o nebeskim objektima)


4. AstroNavigator II (dobro dodje umesto planisfere a inace ima bazu od 9000 zvezda)


5. Andromeda Sky View (kao i AstroNavigator II samo ima bazu od 300 000 zvezda i 14 000 Deep Sky objekata)


6. Orionic (ovo sluzi za posmatranje kada teleskop ne pije vodu; kada pada kisa i sl :D)


7. Pocket Stars (isto, kao WinStrars, KStars i sl.)




Na slici: Citava aparatura


Vide detalja: Using TheSky Pocket Edition with Orion's Intelliscope
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Predrag

Odličan post. Svaka čast na trudu.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Ljubo

Zanimljivo nema šta. Da li su i koji od ovih Pocket PC programa friveri?

marino

e svakka ti cast!izvrsno! bravo!
m
Vidulini Observatory

CyberianIce

Vecina njih su friveri. Tacnije postoji neka ustaljena praksa da su programi namenjeni za edukativne svrhe uglavnom friveri ali ne mora da bude. Bili oni friveri ili ne ja ih posedujem ako neko zeli da isproba.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Yagodinac

Ja na nokii E61 (to je onaj digitron sa 320x240 ekranom) imam MobileStarChart, vrlo je upotrebljiv (ima ceo Messier katalog, planete i 6000 zvezda) mada ga vrlo retko koristim. Jednostavno, mape su zakon a ako ne ide - trk do kompa po pamet. U svakom slučaju program traži Symbian pa probajte ko hoće.

Što se tiče opreme koju si gore naveo ako se ne varam to je neka varijanta GoTo sistema za dobsone. Centriraš tri poznate zvezde i on sam pronalazi objekte. Generalno svaki GoTo je upotrebljiv i koristan ali meni to ništa ne znači. Više volim sam da tražim.

Obersturmfuehrer

Quote
U svakom slučaju program traži Symbian pa probajte ko hoće.[


Ako mislis na Mobile Starchart, on trazi samo Javu, tako da ce raditi na vecini telefona.

Yagodinac

October 01, 2009, 06:26:14 pm #7 Last Edit: October 01, 2009, 06:35:57 pm by Yagodinac
Quote from: Obersturmfuehrer on October 01, 2009, 12:01:17 pm
Quote
U svakom slučaju program traži Symbian pa probajte ko hoće.[


Ako mislis na Mobile Starchart, on trazi samo Javu, tako da ce raditi na vecini telefona.



Onda super, ja sam ga skinuo sa nekog Symbian sajta.

treger

Go To na dobsonu nije isto što i na EQ. Naime dobson se pokreće ručno a preko senzora se prati položaj.Naravno prvo se vrše podešavanja na tri zvezde.

Yagodinac

Ma to je sve budženje trotineta. Dobson je za gledanje (EQ platforme koje sam gledao su 250-500 eura!), EQ je za sve ostalo. Pritom dosta vremena će proteći dok dobsoni za amatere ne stignu prosečnu ekvatorijalnu montažu.
Za GOTO može i alt/az, čak i za astrofoto ali se savetuje hlađena kamera na ekspozicijama ispod jednog minuta. A to košta  :o

treger


Sekula

Mada je ovo stara tema, ipak moram da postavim jedno pitanje njenom pokretacu. Dakle, kako je moguce povezati konkretno preko TheSky pocket programa na HP Ipaq uredjaju (naravno, koristi winows mobile) EQ6 pracenje, tj jos konkretnije sta je potrebno kao kabl nabaviti? Uz EQ6 mora da se poseduje i EQ-Mode adapter, to svakako, jer je on neophodan kao posrednicki interfejs izmedju analogne mehanike samog teleskopskog pracenja i kompjutera kao upravljackog uredjaja. I koju opciju treba izabrati iz samog setup-a programa?

Poz.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

kruska

lepa i domisljata resenja
Moze to sve preko laptopa i da komsiji krades internet i ides na google sky...pa sve ostalo
🌠

Sekula

Quote from: kruska on May 06, 2010, 05:33:38 pm
lepa i domisljata resenja
Moze to sve preko laptopa i da komsiji krades internet i ides na google sky...pa sve ostalo

Naravno da mozes da uzmes laptop i da komsiji krades internet i da radis sta hoces, sve dok te ne uhvate. Ovde je pitanje postavljeno za konkretan slucaj posto sam ja vlasnik iPaq uredjaja sa perspektivom da ga koristim kao goto kontroler. Uzgred i sa njega mozes da krades internet posto ima sve sto treba od pratecih modula, ali cyber crime ovde nije tema. Dakle, cekam odgovor na konkretna pitanja, tacnije, nadam mu se.

Poz.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

CyberianIce

May 26, 2010, 02:33:35 am #14 Last Edit: May 26, 2010, 03:01:59 am by CyberianIce
Evo jedan mali besplatni programcic za Windows Mobile uredjaje koji ja koristim za koliko-toliko bolje useveravanje mehanike koja nema polarni trazilac kao ova moja npr:

Kako ovo radi?

Ovo radi tako sto ovaj program (kao i svi dobri astronomi) zna da npr. Polaris nije tacno u severnom nebeskom polu vec se rotira oko njega. Prvo podesite sve na nulte polozaje (RA i DEC). U program se unesu sledeci parametri: tacne koordinate mesta sa kojeg posmatrate, tacno vreme useveravanja vec preuzima iz telefona, i onda on generise sliku, koju trebate da vidite u vasem traziocu ili ako imate neki okular sa nitnim krstom nije lose. Ispisuje trenutni polozaj Polaris-a u odnosu na severni nebeski pol, i nekoliko referentnih zvezdica pomocu kojih nalazite tacno mesto koje trazite nitnim krstom, tako da dalje rotirate vasu mehaniku dok nebudete videli upravo ono sto i na ekranu telefona. Ne moram valjda pominjati da dobro proverite da li je mehanika iznivelisana kako treba i da je podesena na odgovarajucu geografsku sirinu. E taj parametar takodje moze malo preciznije sa ovom aplikacijom da se podesi.



Dodatne Informacije
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S