• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pocket PC ili GoTo

Started by CyberianIce, September 30, 2009, 04:07:50 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sasa


CyberianIce

Ima milion astronomskih programa za Windows Mobile ali nisam ih sve isprobao. I vecina njih su komercijalni pa nebih da ih kacim ovde na forumu jer je to cista piraterija. Samo ove besplatne cu da postavim kako koji budem isprobao.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Sasa

Izgleda da za android baš i nema puno astronomskih programa?

CyberianIce

Manje je popularan od WM, a i mladji dakako. Bice jednog dana vise ;D
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

CyberianIce

Cim su se na nasem trzistu napokon pojavili Android uredjaji nizeg cenovnog ranga nisam cekao ni jednog sekunda da napokon predjem na Android platformu. Sad je vec proslo neko vreme kako kako mi se to desilo, a prvih nekoliko dana nisam ispustao telefon iz ruku. I mogu reci da sam totalno odusevljen kako kolicinom hardverske tehnologije koja je spakovana u same uredjaje tako i softverskom podrskom koja objedinjuje vise hardverskih komponenti u jedinstvene celine. Pravi primer za to je sledeca aplikacija:

SkEye - Autor softvera se genijalno dosetio (ili je negde preuzeo ideju, ne zalazim u detalje) da iskoristi A-GPS, kompas i G-Senzor da napravi interaktivni planetarijum. Softver se koristi tako sto prosto uperite teleon u parce neba a na ekranu vam se prikazuju sazvezdja, zvezde i m-objekti koje bi u tom pravcu trenutno trebali da vidite. Nesto kao softverski viewfinder koji uz pomoc kompasa, GPS-a i G-senzora ili ziroskopa ako je vas telefon time opremljen, racuna i prikazuje na ekranu sta bi trebali da vidite to sa neverovatnom preciznoscu. Ja koristim full verziju koja ima night-mode prikaz, ne znam tacno koliko je ova besplatna ojadjena ali ko ima Android ovo je must-have aplikacija kako za pocetnike u astronomiji tako i za one koji to vise nisu:



APP: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lavadip.skeye&hl=en


Jos jedna korisna je BALUT (Basic Astronomical Laboratory Utilities) - najkorisnija funkcija mu je kalkulator za konverzije RA-DEC u ALT-AZ i obrnuto:



APP: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.shagbarkacres&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5zaGFnYmFya2FjcmVzIl0.


I pored ove dve tu je i nezaobilazni Messier koji je u sustini mali katalog podataka messier objekata



APP: https://play.google.com/store/apps/details?id=jb.astronomy.messier&feature=search_result
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

zligor

Upavo skinuh ovu SkEye aplikaciju, odlična je. Free verzija je i ima night mode što je, rekao bih, najbitnija stvar. Samo 1Mb zauzima :P
TS 10x60LE