• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

...Zavisi od nas.....

Started by Maxscope, May 31, 2005, 05:13:21 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Maxscope

 Dugo vremena vec pratim kako se ovde na ovom forumu, na sajtu AD Loznice kao i na listi Astronomije javljaju iste stvari.
Na primer u topiku pod nazivom "Astro u medijima" ( eksplozija na zutom patuljku), NShappy je napisao povodom objavljivanja te vesti o braon patuljku u Politici: "...zar ne bi neko sa vise astronomskog autoriteta mogao da napise uredniku Politike......"
Milan Gucic koji je i pre objavljaivao "bisere" iz nasih medija, u topiku: "Dve razlicite informacije" pise da Politika (opet) pise: " o nesrecama posle punog meseca...", i da je "astrologija prava stvar za coveka...".
Ne mogu da se setim ko je sve objavljivao ovakve price koje se navode u nasim medijima, ali to nije ni vazno sada.
Ono sto izgleda niko od vas ne razume je da opovrgavanje ovakvih prica i besmislica koje se pojavljuju u nasoj stampi ne zavisi od "profesionalnih astronomskih autoriteta", vac od nas samih, obicnih amatera koji se astronomijom bave iz hobija i interesovanja.
Zar iko od vas smatra da ce jedan veliki autoritet i naucnik kao na primer direktor AOB dr.Milan Cirkovic, dr.Zoran Knezevic ili Korado Korlevic pisati i negirati price koje se pojavljuju u Politici ili nasim drugim medijima.
Nece, jer to i nije ono sto oni kao profesionalci treba da rade.
Njihov posao je da nama, amaterima pruze podatke, informacije i rezultate njihovih istrazivanja. Posao informisanja, obrazovanja i poducavanja sire javnosti o ovim pricama i glupostima koje objavljuje Politika i drugi mediji lezi na nama, amaterima.
Mozda vama to izgleda smesno i neverovatno, ali to je susta istina i cinjenica.
Pocetkom februara meseca prosle godine, dnevni list "Vesti" na nasem jeziku koji izlazi u zapadnoj Evropi, Kanadi, Australiji i Americi sa tirazem od par stotina hiljada primeraka je objavio text pod naslovom "Let na Mesec, laz istorije", u kome se novode vec otrcani navodi o NASA-inom laziranju sletanja na Mesec "poduprti" jos glupljim "dokazima" kao sto je nedostatak zvezda na fotografijama i slicno.
Veoma iznerviran celim textom i cinjenicom da ce neko od par stotina hiljada neupucenih citalaca ovog dnevnog lista mozda poverovati ovim "naizgled uzbudjujucim dokazima" , napisao sam text u kome sam naveo kontrargumente i cinjenice o sletanju na Mesec kao o jednom od najvecih dostignuca covecanstva.
Text sam poslao Aleksandru Sasi Zorkicu, uredniku Astronomije i Astronomskog Magazina na pregled i pitao ga da li zeli potpisati ceo text sa mnom. Naravno, Sasa se slozio potpisavsi i korigujuci  text.
Ono sto je najznacajnije je da je u izdanju Vesti od 18. februara 2004. godine, nas ceo text objavljen preko cele jedne stranice pod naslovom "Rec Astronoma -Let na Mesec nije Obmana".
Ovo je samo dokaz da nije potrebno biti nikakav autoritet za pisanje o informisanje javnosti o cinjenicama u vezi astronomije, ili astrologije.
(izvinjenje Sasi Zorkicu koga ipak sa Marinom i jos par licnosti smatram jednim od najvecih autoriteta i podstrekaca amaterske astronomije na nasim prostorima)
Sve zavisi od nas samih i od nikoga drugoga.
Ni ti Milane ni ti NShappy niti bilo ko drugi nema potrebe da objavljuje ovakve vesti iz Politike i drugih medija na ovom  forumu ili nekom astronomskom sajtu, jer svi ovde znaju cinjenicu i istinu.
Sustima je da nije cilj izazvati nas podsmeh ovakvim vestima, vec je sustina boriti se protiv njih i  informisati javnost o njima.
To je deo astronomije........i to je deo nas amatera a ne profesionalaca.
Nikola i Marino ovo vrlo dobro znaju. Oni ne cekaju na autoritete da se bore protiv svetolsnog zagadjenja. Mozda ocekuju od njih pomoc, ali ne vise od toga.
Ja se mogu sa vama nasmejati nekoj smesnoj astronomskoj vesti iz Politike, ali to ne bi trebao biti cilj niti svrha.
Jer ako stotinak neupucenih citalaca Politike poveruje tim vestima i uzme ih za ozbiljno, mi smo ti koji gubimo. Citaoci Politike su ti koji trebaju da procitaju istinu i cinjenice o doticnoj vesti i nauce i shvate o cemu se zapravo tu radi, a ne Marino, Sasa, Ja ili ostali na ovom forumu ili astronomskoj listi koji dobro znaju o cemu se radi.
Prema tome drugi put ne ocekujte i ne pozivajte se na autoritete, vec uzmite stvar u svoje ruke.
Napisite text Politici a ne text na ovom forumu ili listi.
Cak iako Politika ne objavi  taj vas text, mi nismo gubitnici kao sto smo gubitnici ako nista ne preduzmemo povodom toga.
Ja sam do sada pisao nekoliko textova istim Vestima. Kada je Sedna otkrivena i kada su astrolozi odmah skocili sa "dokazima i stotinama godina starim tvrdnjama astrologa o postojanju desete planete u Suncevom sistemu", Ja sam takodje napisao i poslao text o tome sta je zapravo Sedna. Napisao sam i poslao takodje nekoliko textova o astrologiji i njenim obmanama (molim bez ponovnih komentara i pitanja astrologa).
Ne znam da li je i ovo objavljeno jer ne dobijam Vesti redovno, ali sam bar pokusao izneti istinu na videlo. Ja to vidim kao deo mog bavljenja astronomijom.
Zasto i vi ne pokusate isto?
Zar imate nesto izgubiti?.........................................            
 

gucic

 Jeste.
U pravu si potpuno. Opet tu ima mnogo stvari koje uticu na stav istine. Ja sam prosle godine dao mali intervju u Politici o astronomiji, AM-u, Mm-u i na kraju sam napao  astrologe nazvasivsi ih "modernim vracevima". Taj poziv za clanak mi je slucajno upao preko prijatelja. Ne znam da li tako nesto mogu da ponovim ali bih voleo da probam da dam jos jedan, malo opsirniji, intervju o lazima astrologa.
Znas u cemu je problem - u samim ljudima. Novine kao sto su Politika se nikad ne bi prodavale u tirazu kakvom se sad prodaju, da se ne pominju stvari sa ziroke mase kao sto je astrologija. Ko bi jos svaki dan citao gomilu clanaka o astronomiji koja u sustini ne moze nesto mnogo da ti kaze o buducnosti ( izuzev evolucije zvezda, proracuna putanja asteroida...stvari koje mogu da uticu na dalji zivot ), vec ti govori najvise o proslosti.
Ljudi obozavaju kad vide glupost u novinama "danas cete imati naporan dan. Mozda vas napusti devojka...momak...". To gledaju i shvataju ozbiljno nesigurni ljudi, labilni i interesantno, cesto i prilicno obrazovani. To je taj problem. U samim ljudima. Znam to jer sam cesto u takvom drustvu ( ne svojom voljom ) gde buduci intelektualci i faultetlije pricaju da se " najbolje slazu sa rakovima, a ovnovi su odlicni drugovi, skorpije su podle, a ribe emotivne". I sta tu reci?
Svaki put kada mi neko to pomene ja pitam coveka da li stvarno u to veruje, a oni ce meni "pa ne bas...to citam onako iz zabave". ZNAM odlicno, da me tada oni slazu jer ih je sramota da prizaju. Onda im ispricam standardu pricu o astrologiji i prevarama ali od toga nema nista. Naravno, to ne znaci da odustajem od te male borbe za pravdu vec hocu da kazem da su prvenstveno problem ljudi i njihova emotivna nestabilnost.
Znam da svi znaju kakva je astrologija u medijima ali nema razloga da to ne stavim na forum neke vrlo bitne cinjenice koje je neko propustio. Time nista ne gubimo vec samo saznajemo.


Ja se spremam da posaljem text Politici. Da li ce objaviti to u nekom malom "uglu citalaca", kao i obicno...videcemo.

NShappy

 Da ne krenemo opet da ogovaramo astrologe, već nam ih je dosta. Retko ko će izjaviti da u to veruje pa ajde nek i ostane mali horoskop na zabavnoj strani dnevih novina.

Problem je što ljudi veruju i u neke mnogo ozbiljnije priče. Pre neki dan na času engleskog u privatnoj školi je u nekom tekstu spomenut let na mesec. Ispostavilo se da SVI u grupi, ulkjučujuči i profesoricu ne veruju da su ljudi bili na Mesecu a dva pojedinca su veoma vatreno počeli da brane taj stav. Jedan od njih je apsolvent na istoriji na Novosadskom univerzitetu i ima porosek ocena veoma blizu 10. Drugi je isto student ne znam baš gde. Priču o nedostatku zvezda na slikama zbog kratke ekspozicije naravno uopšte ne kontaju jer fotoaparat nikada nisu ni držali u rukama. Tu sam ja ispao "crna ovca". Jer ko sam ja? Kolega sa engleskog. Veoma uticajan i važan lik u pitanjima astronautike. HA! HA! HA! A sa druge strane, bila je emisija na TV gde su veoma stručni likovi dokazali da niko nikada nije bio na Mesecu. Posle par razmenjenih rečenica sam potpuno izgubio volju za bilo kakvim daljim razgovorom jer sam naletao ne samo na nerazumevanje nego čak i na podsmeh jer kao što rekoh, ko sam ja tamo?

Ako neko, npr. ja napiše pismi Politici, ono će u najboljem slučaju završiti na strani: "pisma čitalaca" a tu sam bitan koliko i bilo koji čitalac pa bio on i astrolog. Nisam ni mislio da se najveći autoriteti prepucavaju sa neobrazovanim novinarima već da bi neko ko ipak ima malo jače reference nego ja mogao da nazove urednika Politike i ukaže na gluposti koje pišu. Npr. neko ko može da se potpiše kao astronom ili bar student astronomije, urednik astronomskog časopisa, piše za astronomski časopis ili tako nekako. Bitno je da "naša priča" na određenu temu ne završi kao pismo čitalaca nego kao tekst ravnopravan sa prethono navedenim. A da bi ga novinar kao takvog objavio mora ga izneti neko sa kakvim takvim astronomskim autoritetom.

BTW, na Novosadskoj televiziji Most već neko vreme ide emisija o nečem što zovu inteligentni inžinjering gde pobijaju teoriju evolucije, pričaju o starosti zemlje od samo par hiljada godina i slične gluposti a čak se i reklamira knjiga pod nazivom: "Deco, Darvin nije govorio istinu". E sad, emisija je relativno visokobudžetno urađena (američke produkcije) i zaista deluje ubedljivo. Kako ja, koji ipak nisam nikakav stručnjak za evoluciju, da ubedim nekog da su te emisije polu sektaškog porekla i da su GLUPOST. Njih može da ospori samo Biolog. Isto tako, nisam nikakav stručnjak ni za solarni vetar da bih pisao pismo sa objašnjenima pojava i pobijanjima tvrdnji nekih laika.

sashastar

 NShappy
veoma si dobro sve rekao
jedino sto ti moram reci a to je da je 95% ljudi ispod svake normalne
inteligencije i shvatanja sveta oko sebe jednom recju GLUPI
zbog toga i ima problema o kojima si pricao
ja sam ovo sebi dokazao na mnogim primerima iz mog zivota
pokusavajuci cak i da dokazem da nije tako ali ipak je ovo suva
istina i nemoze mi niko dokazati suprotno
ljudi zive po sablonima i sve znanje zele da im se servira u
njihovu glavu zato i astrolozima i sektama itd mnogo bolje
polazi za rukom da nekog uvere u mnoge neistine i lako
manipuliraju sa ljudima zbog svojih razlicitih interesa
zao mi je ako sam sa ovim uvredio nekoga
ali jedino moram da priznam da recimo ovde na ovom chetu
mozes razgovarati sa onim 5% koji su iznad drugih
naravno da ne mislim da smo mi ovde mali bogovi
ali po mnogo cemu mozemo da budemo u ovih 5%
mi ovde ucimo,spoznajemo,posmatramo,tragamo za istinama
barem za svemir,inteligencija je na nasoj strani i nedamo se
da nas zavedu glupost i neznanje
pozdravljam sve astro ljude jer verujem u njihovu pamet

NShappy

 
Quoteveoma si dobro sve rekao
jedino sto ti moram reci a to je da je 95% ljudi ispod svake normalne
inteligencije i shvatanja sveta oko sebe jednom recju GLUPI


...i baš zato treba da im se obrati neko koga smtraju autoritetom. Pogotovo novinari zaziru od nekog ko predstavlja autoritet u određenoj oblasti i verovali ili ne, hoće da saslušaju nekog ko je stručan za određenu oblast. A ne nekoga ko se ni po čemu ne izdvaja od ostalih. Mene na primer.

gucic

QUOTE (sashastar @ 2. Jun. 2005., 00:47)
...
ljudi zive po sablonima i sve znanje zele da im se servira u
njihovu glavu zato i astrolozima i sektama itd mnogo bolje
polazi za rukom da nekog uvere u mnoge neistine i lako
manipuliraju sa ljudima zbog svojih razlicitih interesa...
[/quote]
Dok je ovci bice i shishanja.

vanillasky

  Ej, a da ne preterujete vi malo ?
Majke ti 95. Cudo je dokle smo dogurali sa toliko glupom populacijom.

Djorvoz

 Za ljude koji su važni, političari..., ljudi iz mase su glasački listići, radna snaga itd. Nikome nije stalo da astronomiju shvati ozbiljni i da je tako prezentuje masama. Čak i kada to rade rade to isključivo iz svopstvene koristi. Tako menjaju itinu čitom nepažnjom i nezainteresovanošću. BTW 1933. kada je Hitler stupio na vlast otkriven je i neutron, odnos reči neutron i Hitler u novinama je bio oko 1:1000 ili još i više. Ako bi masama pristupali preko novina ne bi bili ništa drugačiji od njih. Ljudi bi to prihvatili isto kao i laž od pre dva dana. Ljudima treba uliti kritičnost.
Tu astronomi amateri stupaju na delo. Treba organizovati nešto kao što se radi u Hrvatskoj: pravljenje teleskopa i sl. te time buđenje astronomskog duha u ljudima koji imaju predispozicije i interesovanja za tako nešto. Realno postavljeno "Astronomija" je lep i kvalitetan časopis ali skup za redovno praćenje ljudima iz radničkih porodica. Treba ih besplatno edukovati astronomskim kampovima na kojima će moći da vide kako je to gledati kroz teleskop. Takođe treba ih informisati da tako nešto postoji. Npr. astronomi u beogradu dva puta godišnje ordanizuju besplatne kurseve teorijske i praktične astronomije. Ti kursevi su dobro posećeni ali na završne ispite malo ljudi izlazi. To nije toliko važno jer su imali mogućnost da se edukuju i znali su za tu mogućnost dalje je na njima (Politika je objavljivala poziv na kurs). Međutim u manim mestima ljudi stvarni nemaju mogućnost da se edukuju i na tome treba da rade ljudi koji tu mogu nešto da učine.

Gugi

 
QUOTE (sashastar @ 2. Jun. 2005., 00:47)
...i ne damo se
da nas zavedu glupost i neznanje...
[/quote]
Apsolutno se slazem!

Malo cu citirati velike mislioce:

ARISTOTEL: "Najgora uvreda koju mozes nanijeti covjeku jeste ta da mi kazes da je BILJKA!"

Aristotel je htio reci da biti biljka znaci SRAMOTA jer biljka kao i sva FLORA na stupnju razvijenosti bica, vrlo nisko kotira. Covjek je (po Aristotelau) RAZUMSKA ZIVOTINJA. Taj RAZUM ga izdvaja od svih i tu je njegovo dostojanstvo!
Jasno je, ako se RAZUM ne koristi, (u neku ruku) nisi covjek, odn. ne ponasas se kao covjek...

SOKRAT: "Neznanje je zlo!"

Tako je! Nista gore kad su ljudi neprosvjetljeni, kad su neupuceni, kada ne zele nista vise znati nego se zadovoljavaju kao oni iz Matrixa (Kianu Rivs je napustio onaj PRIVIDNI LIJEPI ZIVOT da bi dosao u surovu stvarnost, ali draze mu je ipak biti u STVARNOSTI nego zivjeti zadovoljan u obmanama. Kao sto smo vidjeli u filmu, neki su sasvim zadovoljni zivotom u obmanama i ne zele doci u STVARNOST-eto kakvih ljudi ima!:wacko: ).

Jos nesto: jedna od razlika izmedju covjeka i zivotinje je ta da ZIVOTINJA NIKAD NE DIZE POGLED DIVITI SE ZVJEZDANOME NEBU!

Znanje (i ljubav) je ono pravo!  B)  

sashastar

 Gugi lepo si to rekao i slazem se sa tobom

ja bih jos dodao da cak i znanje nije u nasem vremenu
definisano kako treba jer cesto ljudi mesaju bubanje
podataka za veliko znanje sto je dokazano kao apsurd
otkrivanje cinjenica i razumevanje ili shvatanje je
zapravo znanje koje moze prerasti i u mudrost

ovo moram da ispricam vukovac u skoli izlazi na casu geografije
da odgovara i staje pored mape sveta i nezna da pokaze
strane sveta zamislite samo govorim o vukovcu

drugi odlikas dobija pitanje sta je sunce a on odgovara planeta
profesor kaze dobro
ja samo sto nisam vrisno a u stvari jesam jer sam se pobunio
protiv ovakve GLUPOSTI i posle rasprave sa profesorom
i ubedivanja da to je strasno i glupo i neznam sta sam sve i rekao
bio sam izbacen sa casa i dobio ukor

zato sam birao drugove upitavsi ih prvo koja je treca planeta
od sunca ko to nije znao samnom se nije druzio

iako je bilo to davno nadao sam se da takvih dogadaja nece
u buducnosti biti ipak ih nazalost ima

ipak me tesi cinjenica kad vidim da na ovom forumu mladi od
mene imaju pravo shvatanje sveta oko sebe narocito za
astronomiju i da znaju vise od mene  

gucic

 OK,
sve se slazem ali mislim da 'Astronomija' nije skupa za radnicke porodice. Iste takve porodice na

muzickom repertoaru imaju Cecine, Sabana Saulica i Sase Matica diskove koji pojedinacno kostaju kao

dve 'Astronomije'. To je sad univerzalna tema - radnickih porodica ima svuda - i ovde i u Americi (

zavisi o kojim radnickim porodicama govorimo ). Ne mogu svi biti zainteresovani za astronomiju. Istina

je da je ovde malo zainteresovanih za 'Astronomiju' ali treba malo sacekati. Besplatne kampove

imamo, ali malo.
RB naplacuje kampove i vidim da ce ljudi pre platiti 3500 din za 'Exit' nego kamp RB-a na divnoj

Staroj planini i Babinom zubu. Da li ste samo videli ko je sve bio na Pavarotijevom koncertu? Covek se

zgranuo kada su ti isti koji su dosli, nisu znali da beknu 'T' od Travijate posto ih je zamolio da pevaju sa

sa njim. Verujem da kad bi 'raspalili' 'Mali mrav' umesto 'Travijate', da bi svi zivnuli i poceli da skacu

i pevaju. Kakve to veze ima sa ovom temom? Pa ima...sve je to povezano...

Mi smo zapali u veliki sos sto se tice kulturnog nasledja sa starijih na mlade. Opet, to i nije toliko

strasno kada jedan Nemac ne zna ko je bio Hitler, a jedan Amerikanac i Francuz ne znaju ko je Majkl

Dzordan. Dotle jos nismo dogurali ali ako roditelji ne uprave decu na pravi put onda nam nema spasa.

Ovo je duga prica i mozda da je ostavimo za kamp jer ovde mozemo da ispisemo teorije i romane:)

Maxscope

 
QUOTE (sashastar @ 2. Jun. 2005., 00:47)
ja sam ovo sebi dokazao na mnogim primerima iz mog zivota
pokusavajuci cak i da dokazem da nije tako ali ipak je ovo suva
istina i nemoze mi niko dokazati suprotno
[/quote]
Ja nikoga ne smatram glupim i sebe ne stavljam iznad bilo koga, niti sebe smatram superiornijim u bilo kom pogledu.
I osobe koje smatraju da se covek nije spustio na Mesec vidim kao normalne i inteligentne osobe.
Razliku vidim jedino u suprotnim misljenjima i uverenjima i to je sve.
Svoje prijatelje ne biram po onome sto znaju ili ne znaju.
Ocigledno je da medju nama Sashastar postoji ogromna razlika u pogledima ne samo na postavljenu temu ovog topika vec i na odnos prema drugim ljudima.
Sto se tice teme ovog topika Ti kao i NShappy gresite, niti ste razumeli sta sam napisao.
NShappy navodi primer njegovog dijaloga sa apsolventom istorije na novosadskom univerzitetu.
Ono sto meni nije jasno je samo poredjenje.
On je apsolvent ISTORIJE a ne astronomije. Po cemu smatras da on zna astronomiju bolje od tebe i zasto ti ocigledno sebe vidis inferiornijim od njega.
Ja zasigurno ne bih imao kompleks diskusije ni sa profesorom istorije oko astronomskih tema jer po cemu bi jedan apslovent istorije "morao" znati ili biti upuceniji od mene u pogledu astronomije?
Sigurno se ne bih mogao upustiti u diskusiju o Velikom Prasku sa profesorom astrofizike, ali o sletanju na Mesec i fotografijama sa Meseca mozda znam vise od bilo kog apsolventa istorije sa bilo kog univerziteta.
Sa druge strane Sashastar navodi primer njegovog ubedjivanja sa profesorom oko klasifikacije Sunca.
Upravo ovde leze vasi problemi.
Nije sustina pokusavati po bilo koju cenu uveriti nekoga da gresi u svojim ubedjenjima, jer kao sto si i ti sam napisao Sashastar u onom citatu koji sam izdvojio "ne moze mi niko dokazati suprotno".
Ni njih Ti ili bilo ko drugi ne moze  uveriti u suprotno, a to ne bi trebao ni pokusavati.
Sustina je samo izneti cinjenice i dokaze a ostaviti njima samima da se na osnovu toga uvere u suprotno.
Moj text koji je objavljen je upravo imao tu namenu i svrhu. Ja nikada ne pokusavam uveriti nekoga da su se astronauti spustili na Mesec, vec im samo pruzim dokaze na raspolaganje, i to je sve.
Zato i tvrdim da nije vazno da li ce Milan napisati text Politici, ili ce ga napisati neki "autoritet".
Radi se o ljudima koji vecinom nisu ni culi za autoritete iz oblasti astronomije, i cije im ime nista nece znaciti.
Dr. Cirkovic na primer jeste autoritet, ali on je autoritet za nas a ne za prosecnog citaoca POlitike koji verovatno nisu ni culi za njega. A njegova dr. titula ispred imena nece imati nikakavu presudnu ulogu u odnosu na prazninu ispred Milanovog imena (bez ljutnje Milane samo navodim primer :-).
Uostalom, MIlan moze napisati "saradnik Astronomije i pobednik M. maratona".
Isto tako ne razumem zasto je vazno da li ce text biti objavljen u "pisma citalaca" ili kao zaseban text?
U svakom slucaju i Cirkovicevo pismo bi moglo zavrsiti u istoj rublici jer i On je samo citalac a ne i saradnik Politike.
Onoga koga text zaintrigira, taj ce ga procitati bez razlike gde je objavljen ili ko ga je objavio.
Zar Vi hocete da napisete da pre nego sto procitate neki text iz bilo kojih medija, prvo pogledate ko je autor i sta je autor?
Da li to znaci da ako autor texta po vasem misljenju nije autoritet u toj oblasti, vi necete ni ovlas prelistati text, a kamoli pokusati da ga blize prostudirate ili nesto naucite iz njega?
Zar smatrate da text ciji autor nije "autoritet" ne vredi nicemu.
Ako je tako, to bi bilo u najmanju ruku apsurdno.
Vase tvrdnje da samo "autoritet"  treba da napise text su za mene apsurdne.
Iz prostog razloga sto pisete na ovom forumu i jadikujete o ljudskoj gluposti i "nedostatku inteligencije", bez da i malim prstom BAREM pokusate uciniti nesto povodom toga.
Pa makar ako se radi i o obicnom pismu redakciji nekog lista.
A sustina je da vi to nikada necete ni saznati, jer niste, niti zelite BAREM da pokusate.
Ako ti Sashastar smatras da bi samo pisemo nekog autoriteta bilo objavljeno ili imalo neki uticaj, bez da i pokusas napisati sam pismo i uveriti sebe u suprotno, zar to ne vidis kao jedan od oblika " ZIVOTA PO SABLONU?  

sashastar

 Maxscope tacno je da smo malo izasli iz teme topika
ali ja sam i ocekivao da ce neko tako reagovati kao ti
i to je dobro prihvatam razlicita misljenja ali ne i izvratanje
cinjenica i dokaza
ja sam se bio samo nadovezivao na prethodne poruke
ja o autoritetu nisam nista ni rekao
a ko ce sta u nekim novinama napisati bas me briga
meni je bitno sta pise u Astronomskom Magazinu

marino

 obzirom da se je i mene ovdje spomenulo..a da ne kompliciram..reci cu samo...imate li stogod za reci/napraviti/napisati onda to i UCINITE

ZABORAVITE na dr.mr.prof.ing.sc...i ine titule, kakav dovraga autoritet ima dr.sci. koji u deset godina svoga rada nije obajvio jedan jedini clanak...

mozda ga nemam ni ja, al ono o cemu pisem ili pricam potrudim se da materiju prije toga razumijem i obradim, u krajnjoj liniji mogu iznjeti i svoje misljenje koje ne mora biti potkrijepljeno cinjenicama, iznesem jednostavno svoje misljenje..

zelim opet rec NITKO nece nas posao obaviti umjesto NAS (VAS; TEBE!)

kukati nad vlastitom sudbinom nema smisla

a sto se lightpollution problematike  tice u istri..danas, nakon cetverogodisne edukacije (borbe) ljudi u istri, danas SVE istarske opcine i gradovi POSTAVLJAJU ekolosku rasvjetu, nitko ih na to nije obvezao, al je zato korado, pa dijelom i ja a svakako i nas www.lightpollution.org svaki tjedan pisali po novinama clanke, upozoravali, predlagali, predavali, lobirali...dakle rezultata ima i uvijek ce biti ako se problem krene rijesavati od sebe samoga..nitko to nece napraviti umjesto nas..neka mi oproste dr.mr. i slicni koji svoj posao rade kakko spada, ali vecina "autoriteta" su to samo na papiru

m

Vidulini Observatory