• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

zvezdane mape...

Started by che4, October 01, 2009, 09:22:23 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

che4

pozdrav svima,
novi sam u svetu astronomije, pa samim tim imam i par pitanja...
jel moze neko da mi kaze, na kom sajtu mogu da nadjem zvezdane mape, i koji su programi najbolji za posmatranja zvezda?
do sada sam koristio google sky...ali pretpostavljam da ima i boljih....
hvala unapred

Ljubo

October 01, 2009, 10:36:27 am #1 Last Edit: October 01, 2009, 10:51:11 am by Ljubo
Che4,

Sale se potrudio da "iskopa" određen broj dobrih linkova za to što ti treba:
http://www.astronomija.co.rs/forum/oprema/pomocna-oprema-za-pocetnike-(a-i-one-koji-to-nisu)/msg25385/#msg25385

Uoči da ti za početno snalaženje po nebu treba planisfera (a ne set karata), kako bi bio u stanju da prvo odrediš na nebu poziciju jedno desetak većih sazvježđa za dati trenutak posmatranja - što će biti dovoljno da možeš tražiti većinu, ili bolje reći sve sjajne objekte koji se u tom trenutku vide na nebu.

Što se tiče planetarijumskih programa, stvar je relativna - zavisi šta voliš. Popularni su Cartes du Ciel (freeware), The Sky, Megastar, Redshift, itd., itd.  Lično, najviše volim The Starry Nights, verzija deluxe ili professional - jer ima u sebi Digital Universe (realne CCD snimke kompletnog neba), te opciju ubacivanja sopstvenih slika (ovdje ubacujem svoje slike na mjesto DSO!), ogroman broj objekata, te veoma dobar user-friendly interfejs - između svega ostalog što manje više imaju i drugi programi. Ovaj softver može se, kao i ostali gore spomenuti pronaći i uz pomoć P2P programa.

Srećno posmatranje i.... Vedro nebo!

cola

Ako zelis da napravis planisferu evo slika http://free-st.t-com.hr/atm/charts.htm , obavezno je nekako plastificiraj jer kad izadjes napolje zimi, papir hoce da se kondenzuje i brzo propadne. Ako nemas drugog izbora uzmi one provide plasticne "korice" sto ti stave u kopirnici kad ukoricavas iskopirano. Pa pokusaj to da iseces i oblepis s obe strane papira u sredinu stavis neki srafcic da bi se vrteo krug. Poravnavanjem vremena na jednom i datuma na drugom papiru dobices izgled neba za zadato vreme, ova planisfera je namenjena za 40 do 50 stepeni s.g.s.
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

aleksandar

Za mene kao relevantnog (pocetnik !!!) odlicna ispomoc je program "Stellarium".
Nadji ga na netu (besplatan) mada solidna karta i poznavanje bar 10-tak sazvezdja ce ti mnogo olaksati stvari.

spadej

moj favorit: Mobile Star Chart - radi na svim telefonima sa Javom, jednostavan za upoterbu, uvek pri ruci. Nabavio sam i planisferu, razne karte i programe, Zvezdani atlas...  Od svega sto imam na "teren" nosim samo telefon.

drugo mesto: Mag-7 Star Atlas -koji je preporucio Sale. Veoma koristan za neko temeljnije posmatranje, posebno sto ima i "pogled kroz teleskop" karte.

Naravno, Stellarium i ostali programi su takodje odlicna pomagala ali... ne vrede bez racunara.       

Yagodinac

Na compu volim da koristim WinStars, stari program koji je vrlo lak i efikasan. Budženjem kataloga daje zvezde do 13 magnitude, podatke o svim objektima, brdo kometa, asteroida... Samo program je star.
Za sve ozbiljnije (merenje separacije dvojnih zvezda recimo) koristim CartesDuCiel. Nije nešto vizuelno ali radi.

che4

hvala svima puno, pogledacu pa cu vam javiti  utiske...


che4

pozdrav svima,
pogledao sam programe koje ste mi dali, i ima jako zanimljivih, ali mi je jos uvek sve konfuzno dok se ne uhodam...
takodje koristim mac, pa neke od ovih nisam nasao za mac, al i ovi ostali su dovoljni za sad...:)
Zanima me da li postoji program na kom bih mogao da crtam karte do 12 magnitude...posto mi se cini da u Cartes du Ciel to  ne mogu...

Ljubo

October 05, 2009, 01:12:28 pm #8 Last Edit: October 05, 2009, 01:35:28 pm by Ljubo
Koliko se sjećam, Cartes du Ciel crta karte do 14. magnitude (ako si mu prethodno unio Hablov Guide Star katalog zvijezda! - ovo se podrazumijeva za većinu freeware programa).
The Starry Nights i Redshift (novije verzije) takodje to rade (po difoltu, ne treba im HGSC jer je uključen u njih), a ako ti treba pouzdan program za crtanje i mjerenje (sa odličnim interfejsom!!), onda je to svakako GUIDE (http://www.projectpluto.com/). To je najbolji program za crtanje astro karata s kojim sam radio, a slična su iskustva i drugih. Na žalost, ne postoji originalna verzija za Mac, ali možeš napraviti DOS emulaciju za njega: http://www.projectpluto.com/future.htm#Mac .

sale11472

October 05, 2009, 02:20:07 pm #9 Last Edit: October 05, 2009, 02:25:12 pm by sale11472
Quote from: che4 on October 05, 2009, 12:12:59 pm

Zanima me da li postoji program na kom bih mogao da crtam karte do 12 magnitude...



Pojma nemam šta i kako radi na Macu ali CdC uz odgovarajuće kataloge (Tycho 2 i UCAC 3 ide i do 16 magnitude)
ILI odeš na sajt Hoze Ramona Toresa  autora programčića CNebulaX i skineš atlas u PDF formatu (pod stavkom triAtlas Project ) to sigurno možeš da otvoriš  ;D ima tamo i simpatičan atlas sa 5800 mini mapa za tražioc prošvrljaj malo po sajtu ;)

Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Sasa

CdC je moćan zavisno od kataloga koji skineš. Ako nemaš problem s Internetom onda idi ovde http://www.wikisky.org/. Tu sam nalazio i 20 m

che4

znam gledao sam wikisky, odlican je... al sam hteo da nadjem program, sa kojim mogu da odstampam crno-belu mapu, onog  sto mi treba da gledam, konfuzno mi je da gledam kao fotografiju...
CdC mi izgleda super za to, i skinuo sam UCAC 3, al ne mogu da ubacim, gledao sam instrukcije, i uradim sve tako, al mi se nista ne promeni u programu, ne poveca se broj zvezda itd.
jedino sto kad sam file ucac3 sacuvao u nekom svom folderu i odatle ga izabrao za catalog, a ne iz ciel/cat foldera kako su oni napisali, jer ne mogu da ga prebacim u taj folder... ne znam da li to ima neke veze, ili jos nesto pogresno radim, ako neko zna nek pomaze...:))

hvala svima puno na odgovorima!!!

Yagodinac

Za prethodni MMaraton sam odštampao gomilu karata (i pogubio se u njima) u WinStarsu. I to staroj verziji. Skini ga i probaj (ne zaboravi pripadajuće kataloge), ja sam bio vrlo zadovoljan izgledom mapa.
Podesiš uvećanje, nađeš šta hoćeš da se vidi i klikneš. Onda ti on izbaci fotos (TIF ili BPM, ne sećam se) gde su sjajnije zvezde krupnije a ne kao u CdC. Ako si zadovoljan - štampaš. Još nešto: u programu možeš da podesiš da se ispisuju imena ili oznake zvezda, galaksija, svih objekata ili da sve to isključiš. Možeš i da invertuješ sliku, kao u njutnu.

Sve ovo sam nabrojao da znaš da postoje sitnice koje početniku olakšavaju život. Većina dobrih programa ima ove i još brdo korisnih opcija ali ja koristim WinStars 1.0 jer je enormno prost. A i nije veliki niti zahtevan.

che4

Pozdrav svima,
Probao sam WinStars i mislim da ne moze na mac... moracu ipak da instaliram i windows...

Nikako ne uspevam da ubacim UCAC 3 katalog u CdC, non stop me nesto blokira, jer imao neko probleme sa tim, ili ako zna kako da ubacim bio bih mu zahvalan da me prosvetli :))

che4

Da li neko mozda zna kako da, u programu CdC, istampam u vecoj rezoluciji sliku odredjenog dela neba,tj sacuva tu sliku, npr nekog sazvezdja?