• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Smaranje o 2012 godini!

Started by Kizza, October 11, 2009, 09:33:47 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Predrag

Tačna je i priča o globalnom zagrevanju i da je Jeloustoun tempirana bomba, a laž je smak sveta 2012. 8)
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Danijel

Ja sam u svom životu preživio toliko smakova svjetova da se više uopće ne obazirem na njih. Generiraju ih uglavnom ljudi koji nemaju veze sa znanošću ili su na samim marginama, a razlozi su svakojaki, najčešće sasvim osobne prirode. Prije ćemo si mi sami izazvati "smak svijeta" nego što će se on dogoditi zato što ga nagoviještaju njihova proročanstva. U 2012. godini se neće ništa posebno značajno dogoditi u našoj svemirskoj blizini.

Igre brojeva? Ovisi kako ih gledamo, imamo ih svaki dan oko sebe i tko želi može ih pronaći u svakojakim kombinacijama. Neka se tu upletu numerolozi (čudnog li naziva), astrolozi i slični *ozi, eto ti teorija zavjere, smakova svijeta, raznih pošasti, Scila i Haribda... I naravno, od toga na kraju ne bude ništa, a krivci za to se za njima više niti ne osvrnu. Odmah u međuvremenu izmisle nove, kako bi odvratili pozornost od svojih prošlih promašaja. A njihov broj raste li raste... baš kao i njihove budalaštine.

Sjetite se pomrčine Sunca koju su "promatrali" iz - podruma. Hajde, ako je tamo bilo buradi s vinom i rakijom, bilo im je zabavno... Vodi li nas to napretku? To su znanstvene metode kojima se koriste? Školjke, kamenčiće i kosti, zamijenili su računalima, oni koji imaju novca da ih kupe i volje da nauče raditi na njima, no to ih ne čini znanstvenicima ali im te blagodati znanosti omogućavaju da svoje šugave ideje prezentiraju cijelom svijetu putem Interneta i gle čuda, uspijeva im u naumu jer je Internet prepun njima sličnih, ljudi koji imaju računala i mozgove kojima se ne koriste. Barem ne u onom smislu zbog kojega im se nalazi u glavi - da razmišljaju njime.

Ako je netko završio školu, to nije garancija da je i pametan, pa tako nailazimo na gomile novinara koji uopće ne koriste mozak za razmišljanje nego slijepo prepisuju tekstove onih gore spomenutih, ne trudeći se da uopće provjere izvor iz kojega informacija potječe ili barem malo razmisle o tome. I tako im idu na ruku raspršujući gluposti po cijelom medijskom prostoru. I eto ti dezinformacije koja će postati "informacija" iz prve ruke. Da nije istina, ne bi pisalo u novinama...

U cijeloj toj priči jedino znanstvenike nitko ništa ne pita, a oni se ni ne petljaju u to, imaju važnijeg posla. Gubitak je vremena i zdrave pameti pokušavati razuvjeriti ljude. Time se bave portali poput ovoga i njemu sličnih, a pitanje je koliko uspijevaju u tome. No, barem im daju pravu informaciju, a ljudi neka si misle jesu li ameri bili na Mjesecu ili nisu. S fanaticima ne vrijedi raspravljati. Nije dobro za živce i mentalno zdravlje. Za idući smak svijeta otići ću u prirodu i fotkati floru i faunu, šetati na svježem zraku i uživati. Barem ću biti siguran da se tamo ništa neće "smaknuti" ;D
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Kizza

Malo sam istraživao zašto su se ljudi "primili" na Majansko proročanstvo i evo ukratko šta sam otkrio.Kao prvo,podatak je za mene bio nov,znanje o astronomiji i aritmetike su im preneli OLMECI,narod koji je tu živeo pre njih a pored toga oni su i napisali prvo pismo,razvili kalendar,napravili prve piramide i izmislili igru sa loptom!Ne Wikipediji je vrlo malo teksta o njima ali ima na Nemačkom pa ko ga razume neka ga pogleda.
U enciklopediji sam našao podatak da su Maje imale periode i to:
- Pretklasični period 650.godine pre nove ere - 250.naše ere
- Klasični period 250.naše ere - 800.naše ere
- Opadanje IX-XVI veka naše ere
Maje su imale svoje pismo "GLIFE".Njime su se služili pre svega za beleženje kretanja ZVEZDA,beleženje datuma,imena Bogova i proročanstva sveštenika.Takođe su imali i brojeve,u to vreme napredniji od drugih civilizacija,a brojali su preko MILIJARDE!Zanimljivo da su imali samo TRI simbola:TAČKU(jedinica),CRTICU (petica) i "ŠKOLJKICU" (nula)!
A sad ono što nas najviše interesuje je da su nebo posmatrali golim okom!Vekovima su beležili kretanje nebeskih tela naročito SUNCA,MESECA i VENERE.Tako su tačno mogli da predvide Pomračenja i ravnodnevnice.U gradu ČIČEN ICI izgradili su OPSERVATORIJU radi preciznijeg osmatranja.
Sveštenici su svoja predviđanja beležili u knjigama,sliče na slikovnice,a u XV veku španski sveštenici su spalili i preostale su samo tri a ova koja predviđa katastrofu se nalazi u Nemačkoj u Drezdenskom muzeju.Naučnik koji je već trideset godina proučava kaže da je kraj kada Sunce uđe u  PRAZNINU u MLEČNOM PUTU a onda se odvija po ovom scenariju:Prvo će Nebo prekriti TAMNI oblaci,strašna GRMLJAVINA sa MUNJAMA i KIŠA koja će neprekidno padati.
Meni je ovo bezveze,da su proročanstva korisna ona bi im i pomogla a ne onako jadno da završe.Međutim nejasno mi je kako su znali da će Sunčev sistem doći u poziciju u odnosu na centar Galaksije i to baš 21.12.2012 godine!Da li je moguće to predvideti bez znanja o veličini Mlečnog Puta i poziciji Sunca i kolko je vremena potrebno da se tako osmatranje potvrdi i proveri?
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

bear

Gde je link na stranicu teleteksta RTS-a ? Mislim, 'praznine u mlecnom putu' do kojih sunce stize za 3 godine (mala ova galaksija, mozes sakriti praznine u njoj odmah iza plutona !) i anonimni 'naucnici koji 30 godina proucavaju' nesto je terminologija koju ocekujem u trecem oku.

Kizza

Hm,ko beše sa planete OLMEC  ??? Možda je zanimljivo koliko su bili astronomski ispred nas:
Đordano Bruno spaljen na lomači
Tiho Brahe    1546 - 1601
Johan Kepler 1571 -1630
Isak Njutn     1642 - 1727
Galileo Galilej 1564 - 1642 usavršio durbin 1610 godine

Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Kizza

Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

bear

I ? Gotovo svaka civilizacija se do neke mere zanimala za astronomiju (negde iz misticnih razloga, a negde jednostavno kao prakticna potreba za zemljoradnju, meteorologiju i sl). Sto bi rekli, to sto je je moj stariji brat ranije krenuo u skolu ne znaci da ce na kraju biti veci matematicar. Egipcani i sumeri su 'jos ranije' bili ispred nas, pa nikom nista. A to za lomachu, mislim da Maje nisu najbolji primer za 'humanost i postovanje ljudskih prava i sloboda' :) Takodje, za prvo pismo mislim da je tu nesto izgubljeno u prevodu - prva pisma na bliskom istoku su se pojavila dosta pre nego sto su Maje (a vala i Olmeci) stupili na scenu u svom delu sveta.

Kizza

Pokušao sam Ivani da odgovorim na pitanje a što se tiče pisma to se odnosi na Američko tle.
@Bear
Evo šta kaže Wikipedija ako meni ne veruješ: http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A6%D0%B8%D0%B2%D0%B8%D0%BB%D0%B8%D0%B7%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%98%D0%B0_%D0%9C%D0%B0%D1%98%D0%B0
Obrati pažnju na poslednje pasuse.Čini mi se da je Amerika otkrivena 1492 godine a procvat Astronomije u Evropi počinje 100 godina kasnije!Moje kazivanje o "praznini" u Mlečnom Putu se zasniva na dokumentarnom filmu i evo trenutka gde bi profesionalni ASTRONOMI mogli da pomognu i kažu da li je ima ili nema!
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

bear

Kizo, sve ja verujem, samo ne vidim kakve to veze ima sa bilo cim ? Mozda su u sumi a mozda i nisu ? A ne treba biti profesionalni astronom da se proceni koliko ce se za tri godine Sunce pomeriti u odnosu na mlecni put (hint - smesno malo).

Kizza

Meni je interesantno to što su Maje znale i tačno proračunale nešto što se dešava svakih 26 000 godina!Iskreno golim okom to je teško "videti" i mislim da im je to neko rekao,možda ovi što su me zarobili  ???
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Predrag

Pa poznato je da su bili dobri matematičari! :)
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Kizza

Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

cola

Imam jednu teorijicu koja ce te oduseviti ;)
Smatra se da su postajale civilizacije jednako ili vise razvijene od nas i jos pre potopa, neki zapisi su ostali, price prenosene itd. To mnogi smatraju odgovorom zasto sa Tibeta dolaze razne alternativen metode lecenje i slc. Tibet kao visoka planina je bila utociste izumrlim civilizacijama, ali voda nije dosla do njih i njihovih zapisa i ucenja... :D
Pa sada prosudi...
Postojale su smene civ. i postojace, pa eto otapanje lednika :P, i onda nije ni cudo zasto NATO hoce da dodje bas u brdovitu Srbiju, da se naseli, tamo daleko, daleko od mora :D Gde nema izliva Mora. I eto nama moze da se svasta desi WWIII i da ne stanemo a civilizacije u Africi nece ni znati da smo postojali :), oni ce se razviti i u jednom trenutku naici na nasa znanja i eto sve u krug, kao sto sve i u Kosmosu ide u krugg :P
Samo sto se smatra da su njihova znanja bila vise produhovljena :D
Jel ima neko vezu da pisem za "trece oko" ili nesto slicno? :D :P
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Kizza

Nisi loš kao početnik  ;) Da li si razmišljao o PIRAMIDAMA i zašto su građene u Americi,Egiptu i Aziji a da ti narodi nisu znali jedne za druge  :o
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

cola

Pa desavalo se da ljudi u razlicitim krajevima sveta u isto ili briblizno isto vreme dodju di istih otkrica ili zasebno izucavaju istu oblast, npr. primeri su svuda oko nas gej-lisakov zakon i sl.
Ali ne verujem da je to ovde slucaj!
Prvo, moramo se sloziti da piramide u Gizi (one na koje vrv. ti mislis, jer u Egipru ako se ne varam ima min. 100 otkrivenih piramida) i da nisu bas iste onima koje smo videli u Tikalu (koje su sagradjene 3400 godina kasnije!). Onda opet je istorija malo diskutabilna, svasta se pogubilo, dodalo, sakrili (najjaci pisu istoriju, a ne pobednki!, ali ni to nije slucaj).
Ako gledamo samo kao gradjevinu onda je ovo ok pitanje, zgrade su slicne i u Beogradu i u Zagrebu i u Tirani... E sada jedna je visa, niza, ima terasu i sl. ali mi to prepoznajemo, pa to je zgrada. Ja mislim da ako se skonta da su za iste stvari koristili piramide, da je onda to sokantno, a to sto slicne gradjevine deli Bosna, Srbija(s Rtnjom :P ), Egipat, Argentina i Mars nije nista :D
Dakle vazan je psiholoski/ideoloski dozivljaj koji su imali. Ako hoces mozemo da sprovedmo i neko Skajp okupljanje vezano za ovu temu.
Nisam izneo misljenje jer ga nemam za ovu temu, ali sam samo dao neke cinjenice, koje su ovako poznate... Jer mi to nikad nije palo na pamet. Uglavnom mozak zamaram skolom i astronomijom ;)
F
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com