• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Leonidi 2009.

Started by Sich, October 15, 2009, 07:02:21 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ljubo

Hmmm,
Za snimanja slabih objekata bliže zenitu, preporučujem Divčibare kao najbliža lokacija Beogradu, za koju se pouzdano zna da ima dobar seeing i relativno tamno nebo. Naravno, ono što je nisko na horizontu neće biti sasvim povoljno, ali na nekoj visini od minimum 40 stepeni, pa na više, trebalo bi da bude ok (osim za najduže ekspozicije, zato ići na kombinacije od više nešto kraćih ekspozicija). Btw, koji objektiv planiraš da koristiš?
Nadam se da ćeš ovog puta pronaći i neki prevoz, jer je krov zgrade (ako se ne varam) sa Nbgd ipak nedovoljno, osim možda za neki bolid.

cola

Pa Debelo brdo je blize mada je i to preko 90-ak km od BG-a...
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Poppaea

Do Divcibara se stize za oko h kad nema snega, 78km (do Debelog brda 130). Ali i to je daleko. Prosto imam jednu jedinu opciju a to je da neko drugi vozi i taj neko predlaze Avalu posto nije frka otici a taj kraj generalno nema previse svetla. Sad bas da sama devojka ide u sred noci sa foto opremom autobusom u neki drugi grad bas i ne zvuci kao romanticna situacija, potreban je i smestaj i mnogo komplikovanja - neko je predlozio pa mislim da je pogresio pol :D Generalno sve sto nije grupa entuzijasta je bez veze. Kad ste jedini koje zanima svi samo kukaju kada ce nazad i zasto nema vatrometa na nebu u sred osvetljene ulice. A ne zanima me dovoljno da bih se pridruzila nekima koji kampuju na idealnoj lokaciji pa trazim najmanje zlo od gradskih opcija.

Elem ja to cisto iz radoznalosti i rekreativno, vec sam radila duge ekspozicije neba a sad je prilika za nesto zanimljivije slike. Imam 11-16mm Tokinu.
@Ljubo: ma kakav krov, to sam prosli put probala i sve sto sam videla su antene :D da je NBG jos i nekako nego blizu Slavije :/

cola

E, pa komsinice izvini za pol ;)
I ako se tako zvala Neronova zena, mislio sam da si musko  :-[ , posto ima malo zena na forumu, a i svakakvih muskaraca sve cesce ;) ...
Mozda Zvezdarska suma? Ja sam se iznenadio koliko je nebo tamo bolje kad smo imali neko merenje na AOB-u. Naravno samo siri pojas oko zenita... Ali zadovoljavajuce je za prvu pomoc...
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Ljubo

Zvezdarska šuma nije baš najzgodnije mjesto za snimanje meteora. U principu, sve lokacije u gradu su dosta nepovoljne, jer će njena Tokina jako brzo saturirati i pokupiti više pozadine neba, tako da ostaju za snimanje samo najsjajniji meteori (i kratke ekspozicije). Pored toga, na Zvezdari je u ovo doba godine vlaga (pomiješana sa smogom) koja takodje ometa u bitnoj mjeri sama snimanja. Ovo mi je potvrdio Vlada Benišek - čovijek koji se trenutno jedini bavi snimanjem (CCD astrometrijom i fotometrijom malih planeta, a odnedavno i tranzitima egzoplaneta) na AOB: http://beoastrophot.awardspace.com/

Avala je, s druge strane (pretpostavljam, nisam bio) bolji izbor, ali treba postaviti objektiv da snima u smjeru od zenita ka strani suprotnoj od grada. I tu će vjerovatno doći do saturacije, ali ne tako brzo, pa se očekuje da bi moglo da se snimi dosta meteora u piku.

@Poppaea, pošto voliš da snimaš nebo tvojim DSLR aparatom, preporučio bih ti jedno jako interesantno mjerenje, koje bi koristilo i drugima na ovom forumu, a danas predstavlja standard za mjerenje pozadine neba digitalnim aparatom: http://www.pbase.com/samirkharusi/image/37608572
Bilo bi više nego dobro da se mjerenja obave na više lokacija u i oko Beograda, pa da se postuje na forumu ili AM-u, jer bi od toga praktične koristi imali svi koji bi da se iz tvog grada (i njegove okoline) bave astrofoto!
Naravno, ovakav projekat je otvoren i za ostale forumaše - kao što se vidi iz posljednjeg linka samo snimanje i mjerenje je dosta jednostavno.

Stojanov

    Evo zavrsne tehnicke postavke za Leonide 2009 o kojoj smo se u NS upravo dogovorili :

- Canon 20D - Peleng 8mm/3.5 - stativ.
- Nikon 80D - Nikon 24mm/2.5 - HEQ 5.
- Nikon FE - Nikon 85mm/1.8 - Allsky ( velika fok. duzina objektiva je konstr. uslovljena )
- Nikon FM2 - Nikon 35mm/2.0 - stativ.
- Nikon D300 - Sigma 28mm/1.8 - Vixen GPDX.
- Yashica FX - Yashica 28mm/2.8 - stativ
- Skaner Yupiteru - Yagi VHF antena ( 70-100MHz ) - Alt-azimut nosac.
- Laptop - pretvarac 12/220v.
- 2x grejaci za objektive 35 i 28 mm.
- gomila "sitnog" pribora.

  Ono sto nije dobro , dugorocna prognoza ( za deset dana )  ne obecava mnogo...

   

cola

Lepa opremica ;)
Pa ne zove se dzabe prognoza!
Ja se nadam lepom vremenu, sto Nikon 80D na ekvatorijalnu? Jel cete pokusati da zadrzite isti FOV tokom noci ili?
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Stojanov

     Nedeljko ce imati pracenje na njegovom HEQ sa tim da prema  datim uslovima menja FOV objektiva na D80.
     Isto to imacu na mom GPDX .
     Nadamo se jos jednom DSLR , Canon 350D. Pozajmica , ako ubedimo vlasnika :)

     Vreme ce biti promenljivo 16-19. nov., iskreno se nadam da prognoza gresi !
     Geminidi mogu posluziti kao popravni , ako Leonidi propadnu . Uslovi su idealni , radijant je vidljiv cele noci , skoro mlad Mesec  a i maksimum je siri nego kod Leonida. Ipak je ZHR 100-140.

 

cola

Samo da se ne smrznemo na Geminidima :D...
Zelim vam mnogo srece na Leonidima, nadam se da ce ista i mene posluziti :D ...
Ma, da imam iz jedna 2-3h za cetri dana(koliko cu najverovatnije moci da izdvojim) ja sam prezadovoljan, ali bih naravno zeleo svako vece da ih cepam...
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Stojanov

    Izgleda da si prilicno zimogrozljiv! Ma , znas vec, vise slojeva tanje odece, duza jakna protiv vetra , novine ili karton u cipele ( dva broja vece ) i nema sta da brines. Caj i kawa koji sendvic i mozes na polarni krug ! Kapa sa nauskama i rukavice sa odsecenim vrhovima - po zelji.

cola

:D O tome najbolje govori to sto sam nadrljao na Orionidima... Inace ja umesto kape koristim skijasku fantomku i kapiuljacu...
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Yagodinac

Bez smeha molim, ja sam na poslednjem MMaratonu koristio rusku šubaru. Izgledao sam tako da su ljudi verovatno očekivali da sam doleteo Iljušinom.  ;D
Koliko sam ja primetio - najviše toplote odlazi preko glave i dlanova. Sve ostalo čak i prosečno obučeni posmatrač može da preživi ali ispod -10 dlanovi i glava postaju kritični.

cola

Da, ali se u vreci takoreci ne pomeras, tj kretanje ti je svedeno na minimum, samo ti se ruka kojom pises aktivira, pa te hladnoca pre stigne...
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Stojanov

         Ovo "cudoviste" -6 / -7mag ( skromna procena ) snmljeno je pre tri godine. Tesko se moze to odraditi iz vrece. Drezdis i pocupkujes cekajuci da te obraduje neki pik , okreces objektive ka drugom delu neba a ukoceni vrat ti otpada od  bolova . Ali kada se ujutru vratis kuci sa desetak dobrih snimaka , sve se zaboravi .

cola

Meni se svidja :D kod vizualnih je to malo drugacije, nema sta mnogo da te obradjue pa se ja krijem iza podataka :D
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com