• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Vreme je da se radi!

Started by cola, October 17, 2009, 07:57:13 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

cola

Mozda ne najbolje odabro ime za temu al ajde...
Svi nesto kukamo kao nije astronomija popularna ljudi nemaju pojam itd. Ok ajde onda ovako, lepo se dogovorimo napisemo neke knjizice u e formatu (osnove posmatracke astronomije itd, znaci da sve najosnovnije stvari budu tu) dalje napravimo filmcice za jutub sa raznom astronomskom tematikom! Za pocetak recimo astrognozija itd!
Mozemo mnogo toga da poboljsamo!
A uskoro sledi i clanak o tome koliko je astronomija zapravo popularna u Srbiji!
Ako je neko za nek se javi, neka da predlog...
Meni je zao sto SAk trenutno malo stagnira, ali i on ce se zahuhtati i bice bolje, vrv ce biti samo 1. mesecno...
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Predrag

To što bude napisano bi trebalo da bude lagano sa ne previše podataka, da bi se početnici lakše zainteresovali. Iz iskustva znam da i ako nekoga zanima astronomija, gubi znatiželju kada čuje višak podataka.
Ali kada savladaju osnove, kasnije im i višak informacija zvuči zanimljivo.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

cola

Слажем се са тобом!
Да па наравно нешто основно, али не у фазону популарне науке, која квари име науке. А и не знам колико смо ми у могућности да пишемо о нечему толико обимно да неком убијемо вољу!
Било би лепо да се подолимо, један пише о телескопу, монтажи, други о метеорима итд.
Увек може да буде неколико књига поређаних по нивоима!
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Predrag

Ili nešto u PDF-u, sa više lepo sređenih članaka od svakog ko želi da da učestvuje?
Članci da budu podeljeni po grupama (podnaslovima)?
Nešto kao zbornik radova!  8)
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Sasa

Ove subote Srđan nije mogao da govori na govori na konf. Filipović je nege u svetu. Videćemo sledeće ko će biti na raspolaganju.


Yagodinac

Mislim da bi dobar deo ljudi mogao da napiše po koji segment. Bar deset ljudi odavde sa foruma bi moglo kompetentno da piše o astrofotografiji, premda tu postoji odličan hrvatski PDF priručnik tako da nema potrebe da se duplira štivo.
Lično bih i sam u tome učestvovao ali ajde da vidimo postoji li volja nekog da bude urednik izdanja.

stameni

Ja nisam u prilici da pišem čitavu knjigu, ali neki osnovni uvod u svetlost / elektromagnetizam bih mogao da napišem, npr. u okviru jednog poglavlja Zbornika radova članova FAMA-e :)

BTW, nije baš za ovu temu, ali vi ta vaša okupljanja na Skypeu ne morate imati redovno: može samo onda kada imate predavača i / ili temu za priču...

cola

Nema potrba da ti pises celu knjigu, vec da svako napise nesto o oblasti za koju se interesuje da li su to meteori ili promenjive zvezde sve je jedno, mislim da bi trebalo poceti sa necim nalik uvod u astronomska posmatranja ili prakticna astronomija sa teleskopom, ma ime cem najlakse ali da se bavi tom tematikom, kada sam ja pocinjao(pa i sada) me je falila neka litereatura na srpskom a veoma je iscrpno juriti stare teme po forumuma! Dakle svakog pocetnika najvise interesuju posmatranja! Uz to cemo napisati i osnovo astronomije ko. sisteme itd. izgradnja teleskopa, tela S. sistema, galaksije, meteori, svtlost....
Da prirucnik zaastrofotografiju je stvarno dobar i on mi je dao ideju jos onda kad je napravljen.
Zaboravih da navedem da bi bio u e-formi jer da se stampa i prodaje je mozda i suvese tesko za nas, kada jedan astronomski magazin ne moze da uspem onda stvarno!
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Predrag

Svakog pocetnika za pocetak zanima ovako nesto:

http://www.astronomija.co.rs/zagonetni-svemir/1518-zanimljivosti-astronomije.html

To sam napisao, zbog pitanja koja mi postavljaju prijatelji, pa im dao ukratko odgovor. Mogu da prosirim tekst. Pa kad se to savlada, lako je citati ostalo i uciti o teleskopima i posmatranjima.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

cola

Quote from: Yagodinac on October 18, 2009, 01:27:38 am
ali ajde da vidimo postoji li volja nekog da bude urednik izdanja.
mogao bih ja ali ne sam, uvek je potrevno nekoliko ljudi!
Quote from: Predrag on October 18, 2009, 01:31:43 pm
Svakog pocetnika za pocetak zanima ovako nesto:
http://www.astronomija.co.rs/zagonetni-svemir/1518-zanimljivosti-astronomije.html
To sam napisao, zbog pitanja koja mi postavljaju prijatelji, pa im dao ukratko odgovor. Mogu da prosirim tekst. Pa kad se to savlada, lako je citati ostalo i uciti o teleskopima i posmatranjima.

Svaka cast, lep tekst... Odlican za uvod!
Zaboravih da navedem i orjentaciju na nebu!

Neka svako da neku ideju o cemu bi pisao i o cemu zna! Nemojte da pisete o nepoznatoj oblasti samo da bi pisali jer uglavnom takvi tekstvi su nerazumni iima gresaka!
Drago mi je da vam se svidja ideja...
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Predrag

Ako se složite da ovaj tekst, samo malo proširen, bude uvod, onda predložite nastavak, pa ćemo sadržaj da kreiramo u hodu. I na kraju samo da se sklopi.
Ako neko ima tekstova za nastavak, samo napred.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

cola

Slazem se, da vidimo sta drugi kazu... Meni se svideo, samo bih na njega nadovezao nesto! Jedino sto bih dodao u org. deo mislim da ide ovako nesto, prostim posmatranje se vidi ... ipak negde dodao golim okom ili nesto da ne dodje kasnije do konfuzije ;)
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Yagodinac

Dobar tekst, Predraže. Međutim treba definisati šta će da se piše. Ako ćemo o posmatranjima (a to je početnicima najbitnije, uz podelu i osobine teleskopa) onda tu treba malo opširnije. Konkretno svako od nas dobije recimo sazvežđe i onda udri promenljive, dvojne, M i NGC objekte koji se vide ispod 10 inča. Lično mislim da bi to moglo da bude dobro.
Ili recimo da svi pošaljemo svoje izveštaje sa posmatranja određenih objekata, svejedno kojih, i da se iz te male baze podataka sortiraju po sazvežđima.

Što se tiče klasifikacije teleskopa i saveta pri kupovini mislim da tu ima dosta dobrih tekstova po netu (Bračun, Bobo, Lajoš, ima na starom sajtu Astronomije dosta dobrih tekstova na tu temu takođe) tako da nema potrebe da se o tome raspišemo. Mada može, ja se prijavljujem da pišem njutna  ;D

U suštini početnicima treba dati savet šta da rade na posmatranju, svejedno da li su se dokopali dvogleda, malog refraktora (Optisana ima po Srbiji koliko hoćete!) ili su rešili da isprobaju spravu od 500eur koju upravo pazarili. Kako izgledaju i gde se traže objekti više vredi od bilo čega
Ja lično nikad ne bih pisao (niti sam pisao) o nečemu što je teorijska astronomija - već isključivo o objektima dostupnim amaterskom teleskopu. Ne da me teorija ne zanima nego tu ima kompetentnijih profana, recimo. Meni, kao i svakom taze amateru posmatranje i fotografija ipak više znače. Tako da mogu nešto iz oblasti posmatranja da pišem, kao ovo , posvećeno globularima.

marino

cola, evo samo kao jedna od ideja..prelistaj M111 ima i tamo tekstova koji bi se mozda mogli uklopiti u dio vece price!
m
Vidulini Observatory

cola

Hvala, Marino!
Jagodinac, ne radi ti link, slazem se s tim sto ne moramo da ubodemo bas svaki objekat jer toga nema ni u skupim knjigama! I zadrzo bih se na sazvezdjima severnog neba eventualno neko vaznije sa juznog da se spomene? Za sada ja imam dva savezdja gotova....
Pazi kad se bude pisalo o montazama treba da se spomenu bar u najkracim crtama i ko. sistemi.
Naravno necemo se sadrzati samo na teleskopskim posmtranjima, ja cu dodati nesto i o meteorskim (sto vizualno sto ccd...), ali u onoj kolicini da citaoc zna sta da radi s podacima itd, sastav meteroa itd...
Dodao bih tu i plan za izradu planisfere ili nesto slicno!
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com