• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Astronomija na srpskom?

Started by Coole, April 23, 2004, 11:09:03 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

Coole

 Da li se slazete samnom da ima malo sajtova i knjiga o astronomiji na srpskom jeziku. Svaka cast strancima, ali meni je mnogo lakse da citam neku naucnu temu na srpskom nego na engleskom iz, nadam se, razumljivih razloga.

Preporucujem vam da procitate ove knjige (ako ih nadjete):
1. Nicolas Prantzos, Thierry Montmerle - "Radjanje, zivot i smrt zvezda"
2. Francis Crick - "Sustina zivota, priroda i poreklo"
3. James A. Coleman - "Relativnost za laika" (nemojte da vas ovo "za laika" demotivise)

Ako nekoga interesuje, mogu da opisem o cemu se govori u tim knjigama (mada za ovu prvu to nije potrebno). (da ne pisem dzabe ako nikoga ne interesuje) :huh:  

Sasa

 Postoji misljenje da astronomije ima malo na svim jezicima, a ne samo na srpskom  :lol: .

Inace, jasno je da nam nedostaje knjiga, mada se stanje nesto malo, sasvim malo popravilu u zadnje dve, tri godine.

Ali isto tako fali nam i veca citalacka publika. Ne mozete stampati knjigu za 100 ljudi.

Domaci astronomi treba da razvijaju potrebu ljudi za astronomijom, da stvaraju i neguju citalacku publiku. I, naravno, potreban nam je veci standard.

Dule_smor

 U pravu si za citaoce.Evo i ovaj forum ima samo 30 clanova, ocekivao sam mnogo vece interesovanje:(.

AstroTeta

 Moje bi pitanje bilo...kad je literatura u pitanju...
šta je to što bi se preporučilo početniku, kao uvod u Astronomiju...tipično onako školski...i gdje se to može nabaviti?

NShappy

 Teško je kod nas pričati ljudima o astronomiji i prodavati im knjige o tome kada na glavnim medijima veoma ,,stručni,, novinari upozoravaju ljude da se sakriju tokom pomračenja Sunca što dalje od prozora da ne bi bili OZRAČENI.  :o  :blink:

Lepo dajte Alanu Čumaku da napiše knjigu i prodaće se u ogromnom tiražu.
Napišite popularnu knjigu o astronomiji i molite boga da sponzori (ako uopšte nekog i nađete) budu dovoljni da pokrijete troškove štampe.  

ercegovac

ima u literaturi fizike za 4-i lepih naslova

Daphne

Knjiga iz svih oblasti astronomije zaista je malo ma srpskom jeziku, sto ja kao student astronomije odlicno znam. Moramo da se dovijamo na najrazlicitije nacine kada treba da nabavimo literaturu za neki ispit, a da ne govorim o tome da ima profesora koji nam preporucuju literaturu na ruskom i nemackom jeziku. Mada, zaista je cinjenica da se nikome ne isplati da prevodi i stampa knjigu u recimo 500 primeraka.
Za bas, bas pocetnike (koji su nadam se zavrsili osnovnu skolu) predlazem neke knjige iz popularne astronomije, kao sto je npr. "Kosmos" Karla Sagana, mada bi pomogla i "Astronomija za IV razred gimnazije" koju je stampao Zavod za udzbenike iz Novog Sada.
Rekoh: za bas, bas pocetnike  :)

ercegovac