• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Mesec

Started by Stojanov, October 30, 2009, 11:25:16 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Stojanov

October 30, 2009, 11:25:16 pm Last Edit: October 31, 2009, 02:27:17 pm by Stojanov
     Podrucje oko terminatora i ne predstavlja problem za snimanje . Ali sto smo sve dalje od njega, javlja se potreba za odredjenim filtrima , podesavanjem belog nivoa ili izborom vise ekspozicija za stekiranje. Svetla povrsina doprinosi da se detalji gube , nijanse kontrasta su svedene na minimum. U obradi takvih snimaka cesto se preteruje upravo sa kontrastom  i ostrinom - takve fotografije deluju grubo i nametljivo.
    Bila bi interesantna iskustva amatera sa foruma pa evo prve fotografije za pocetak : Teleskop : Maksutov 180/1800, Filter : Baader Neodymium , Montaza : Vixen GPDX , DSLR : Nikon D80 , Eksp/Oset.: 1/30 , 100ASA ( - 1/3eV ) .
Obrada: PS ( B kanal ) , Digipix ( Grad. krive ) .
Ako veceras bude vedro , prilika da amateri sa foruma pokrenu zadnji deo tela gde prestaju ledja i naprave par fotografija skoro punog Meseca  8)   

Yagodinac

Nadam se da se ne ljutiš što sam malo preradio tvoju u suštini odličnu sliku (jel apo? Priznaj!).
Mislim da sam ukapirao šta hoćeš da kažeš. Cilj je izvući i centar Meseca normalno eksponiran a i terminator. Izgleda da to nikako ne može bez opcije curves u photoshopu, ja sam upotrebio malo da ne bih upropastio. Druga bitna stvar je što je rađeno shadow/highlight da bi se mora zatamnila ali ne mnogo, da se podiže kontrast to je uvek loše rešenje. Nije skidan šum i nije rađen unsharp mask jer je iovako slika ispala mnogo brutalnije obrađena.
E sad, bilo bi lepo uzeti više slika sa različitom ISO/ekspozicijom i igrati se kao sa M42. Tada bi terminator zaista bio oštar, svetao i kontrastan kao i mora u centru.


Stojanov

       Tridesetak Kb Meseca od preksinoc. Dva kropa celog Meseca , 8'X5' i 4'X2'30'' . Seeing kako-tako , dimnjaci okolnih kuca radili su punom parom. Za obliznju gradsku neonku falila mi je Saletova pracka.
Na prvoj dominira krater Shickard , iznad je Schiller. Na drugoj su krateri Aristarchus i Herodotus. Iznad je Vallis Schröteri.