• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pravila foruma i ponasanje posjetilaca

Started by Ljubo, November 05, 2009, 11:28:36 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ljubo

November 05, 2009, 11:28:36 pm Last Edit: November 05, 2009, 11:34:51 pm by Ljubo
Uvijek se desi kada intervenišu moderatori ovdje na forumu da opadne drasticno u narednih 24 sata postovanje na istom.
Zadnji primjer pokazuje, kao i neki prethodni, da se to moze izbjeci. CyberianIce jeste koristio neke poluuvredljive izraze (kazem poluuvredljive, jer se neki mogu protumaciti i kao šale i ja sam tako to shvatio, kao i potpis ispod posta koji mu je prvo obrisan. Cinjenica je da se ova osoba izrazavala i izvan granica pristojnosti (nisu ni sve šale pristojne ;) ) - na sta mu je trebalo prvo skrenuti paznju, pa tek potom preduzimati radikalnije mjere (znam, forum nije moje niti opšte vlasnistvo, ali, nastavak slijedi... : ).
Medjutim, ista osoba je napravila solidnu montazu, u toku je da joj stigne novi mali teleskop, i još uz to se sprema da dodje na maraton. Uz to, osoba je koja pokazuje sklonosti ka hobijima, pa sve to skupa ukazuje na to da je trebalo suptilnije skrenuti paznju ovoj, i mozda nekim drugim osobama odranije, kada se oglašavaju na forumu. Razumijem i moderatore i njihove doušnike, ali ipak, pokušajmo prvo ljudski nastupiti, ukazati na greške, pa onda djelovati.
Jer, nas amatera astronoma je malo (svjedoci smo da se,ponekad,  astronomija kod nas više gasi, a manje napreduje), pa ako još i gušimo želju nekoga da udje u hobi, a da pri tome nismo pokazali malo razumijevanja i ocekivanja da ta osoba ispravi neke greške (koje se mogu ispraviti i u hodu), onda gubimo potencijalne hobiste. Znam, neko ce reci da takvi i nisu vrijedni za prostor koji im se ovdje pruza, ali ako ima mogucnosti, smatram da uvijek prvo treba fino ukazati na neke kodekse i norme ponašanja koje se, uz postojeci pravilnik, podrazumijevaju pri nastupima na ovom prostoru.
Ili sam mozda ja malo više staromodnog kova, djavo ce mu ga znati..., heh  :-\

mmilan

November 05, 2009, 11:39:04 pm #1 Last Edit: November 05, 2009, 11:44:38 pm by mmilan
Upozorenje i jeste skretanje pažnje, njegova odluka bila je da obriše svoje postove.

Slike u potpisu su druga stvar, uopšte nije važno šta je na slici. Ne nameravam da obrazlažem razloge za zabranu.
http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

Danijel

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

spadej

Milane, i ne treba nista da obrazlazes. Poseta forumu ne pada zbog zabrana i upozerenja vec zbog onog sto ih je izazvalo. Ovo nije mesto za recnik ulice (ili skupstine :(). Treba nam malo vise medjusobnog postovanja i uvazavanja, bez obzira na obrazovanje, titule ili iskustvo.
Ajnstajn je bio samo cinovnik a postavio je teorije koje ni mnogi doktori nauka ne razumeju.

Stojanov

citat /Ljubo/ :  Razumijem i moderatore i njihove dousnike...

       Vise je nego ocigledno da sam na osnovu moje poruke ( "Novi teleskop" , odgovor 19 ) zaradio epitet "dousnik".
Par pitanja za Ljubu:
- moze li se takvo nesto napisati o clanu foruma koji javno izrazi svoje misljenje i nameru ?
- da li treba ici linijom manjeg otpora prema pojedincima samo da bi se odrzao kvantitet      clanova i poruka?
- zar se ne treba upitati zasto se vise ne javljaju forumasi koje smo upoznali po kvalitetnim postovima ?
- moze li "osoba koja je napravila solidnu montazu i ceka da stigne mali teleskop" uporedjivati Letenku ili Mesijeov maraton sa takmicenjem u pecanju? Takva naivnost i neznanje je pomalo provokativno i prilicno providno, zar ne ?
- zar treba precutati pominjanje "onog Lajosa" iz TC u kontekstu "njegovog otimanja para od  astronoma amatera" ?
   ( "tog Lajosa" dobro poznajem kao coveka i amatera. Isto tako, znam koliko se obogatio na amaterima u Srbiji!).

   

   



   
   

Predrag

Taj ne sme da prođe... ;)
Imao sam jedan mali bedni forum sa oko 50-ak članova takođe sa temom astronomije. I došao sam do zakljička da kada neko od novih članova počne sa ironičnim govorom i postovima gde se vidi njegova neupućenost u određene stvari počinje da se ponaša kao da je ugrožen. To bi značilo omalovažavanje svega i svakog da bi se odbranio.
Zato ja takve ne bi ni opominjao, jer se često nakon opomene vrate da u poslednoj izvređaju ono ili onog što su zaboravili. Kao što se ovde sada desilo.
Novootišli član, na ovom forumu, je u svojoj poslednjoj poruci izvređao sve nas (ne bi da ga citiram), a potom je poruka brzo obrisana, kao i sve ostale njegove. Tako da niste verovatno svi pročitali to vređenje, pa zato i raspravljate.
Zbog svega toga, prema nekima treba smanjiti opominjanje čim se primeti da ima potencijala za tako nešto i odmah šut karta.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Ljubo

Slavko, izvinjavam se - nisam mislio konkretno na tebe, i slučajno se tako nešto poklopilo. Pokušaću da pojasnim neko svoje vidjenje, bez namjere da se iko proziva, ili nadje prozvanim:
Nekako je u duhu foruma na globalnoj mreži Internet da se slobodno iznose mišljenja, posebno na onim amaterskim. Moramo prihvatiti da smo drugačiji i svako po nečemu poseban. Neke osobe (naročito sa naših, čitaj "balkanskih" prostora) imaju neke..., 'ajde da se izrazim blaže,  nedovoljno uljudne načine komuniciranja po difoltu.
Moguće je prvo djelovati na takve osobe skretanjem pažnje na njegove neodgovarajuće postove, zamoliti ih da to ne čine, pa onda tek obavijestiti moderatore da se osoba i pored upozorenja ponaša neadekvatno ovom forumu. Tako bi se, čini se, stvorilo manje tenzija i ljudi kanalisali da razgovaraju u duhu tolerancije i medjusobnog uvažavanja.
A na kraju, ako se ne postigne promjena negativnog stava posjetioca, ovaj potom biva isključen od strane moderatora.
Nisam u brzini čitanja ranije naišao na "tog Lajoša" (što svakako nije i ne može biti na mjestu da se izjavi), dok je izraz "njegovog otimanja para od  astronoma amatera" lični stav posjetioca i tu ne vidim da treba dizati frku (iako je i po meni to neistina), već se fino napiše ovako kao gore:

"tog Lajosa" dobro poznajem kao coveka i amatera. Isto tako, znam koliko se obogatio na amaterima u Srbiji!

Potom se u nastavku zamoli osoba da takve opaske koje se tiču integriteta pojedinih ličnosti više ne iznosi, i to bi trebalo da bude dovoljno. A nakon toga, ako se ponovi, uslijedi crveni karton.
Eto, samo mi se ovo činilo kao neki logičan slijed koraka. I htio sam da vidim šta drugi misle o tome. No dobro, ako većina smatra da treba biti rigorozniji, onda je to stav koji preovladava na forumu. 

@spadej: Ajnštajn je prvo završio Politehniku, pa se onda zaposlio kao cinovnik. Njegove teorije jesu genijalne, ali svoja prva najvažnija 4 rada objavio je iste, 1905. godine, ne da bi ostao cinovnik, vec da bi stekao ugled i ime. I jeste bio genijalan, mada originalno je otkrio samo jedan važan zakon: vezu energije i mase, dok je skoro sve ostalo što je napisao te godine već postojalo u obliku fragmenata i djelova teorija koje je on objedinio: Braunovo kretanje, Foto-efekat i Specijalna teorija relativnosti počivaju itekako na djelima drugih doktora nauka, a da ne govorimo o pomoći koju je Ajnštajn, manje ili više, imao pri proračunima za svoje teorije.
Ko ne vjeruje, neka pročita, recimo, Vitakerovu odličnu knjigu o Etru: http://www.archive.org/details/historyoftheorie00whitrich
I nemojte ni pomisliti da mi je želja da diskreditujem slavnog naučnika. Naprotiv, čitajući malo bolje stare naučne radove (uglavnom njihove interpretacije), da se zaključiti koliko je velikana koji su u to vrijeme živjeli i radili, možda i nesvjesno malo više zapostavljeni (da spomenem samo neke: Maks Plank, Pol Dirak, Nils Bor, E. Raderford, Majkelson, Lorenc i drugi)


Stojanov

      Smatram da treba zavrsiti sa ovom neprijatnom epizodom i vratiti se Leonidima, EQ platformama za dobsona, Skywatcherima , razmeni informacija  ... To su jedine , prave stvari za diskusije na forumu Am-a.
      Sve ostalo sto moze pokvariti atmosferu na forumu , moze se izbeci sa malo dobre volje.     

r2d2

Jap, isto mislim. Vise volim da polemisem o naucnim cinjeniama nego o psiholoskim momentima...  ...Malo dobre volje i to je to....

Yagodinac

Ajde i ja kao "akter svega toga" da nešto dodam. Malo je sve bilo preterano, na kraju sam i ja obrisao svoje postove (mada u njima nije bilo nikakvih psovki). Sve što sam napisao mislim i danas ali je neprikladno da stoje moji postovi a CyberianIce-ovi prethodni da ne stoje. Lično nemam razumevanja za nekog ko sopstvenim rukama napravi EQ montažu (i to dobru) a onda kaže da ne razume sve nas koji gledamo u nebo i šta na to kažu naše žene...
E to je već lično.

Žao mi je što se tako možda gubi dobar amater sa foruma ali dobar amater nikad neće spomenuti ni moju ni bilo čiju ženu.

cola

Ajd evo i moje reci na sve ovo...
Ja jedino smatram da se nikom ne treba zamerati, to je ono sto nam kao narodu ide najteze... Sutra ces tog coveka videti na Maratonu ili pgde god mozda dodje do neprijatnosti, nikad ne znas ko je s druge strane, a i ne trebaju nikom neprijatelji..
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Predrag

Pa to bi i druga strana trebalo da misli, a ne da na kraju poslednje poruke napiše ZBOGOM KLOŠARI.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

cola

Stvarno, ja nisam bio na forumu da to vidim...
a i duge postove citam parcijalno pa tako da ne znam sta je sve tacno pisao :(
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Predrag

Pa o tome sam i govorio u prethodnom postu. Uzalud raspravljanje o tome šta je trebalo ili šta nije, jer je ta poruka bila na forumu veoma kratko i ja sam je (ne)srećom pročitao, ali većina nije.
Tako da, koliko god da je bio dobar amater, nije mu mesto ovde, jer nije samo to potrebno da bi se diskutovalo sa ljudima.
Zato se vratimo diskusijama na temu astronomije.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

cola

Slazem se, u nadi da se ovakve stvari nece ponavljati :D
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com