• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

TELESKOP NA PRODAJU!!!

Started by Boki Aristarh, November 06, 2009, 07:01:54 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Boki Aristarh

Na prodaju Njutn GSO 250/1250 mm na montaži EQ6.
Ima novi Crayford fokuser i noseće prstenove, za toliko se razlikuje u odnosu na sliku.
Cena je 750 EUR-a.
Boki "Aristarh", Kragujevac.
tel: 064/22-84-946 ili bolje e-mail: aristarh@sbb.rs

Boki Aristarh

Na skoro svim skupovima astronoma amatera svi se uvek žale isto: kuplili bi opremu ali ne znaju gde, kako, carina, ovde skupo.....
Onda se pojavi teleskop kao moj koji je na prodaju i NIŠTA!!!
Telekop je odličan, znam jer sam ga ja koristio dosta, montaža je super i može da izdrži ovakav teleskop ultra stabilno.
Fokuser je super, prstenovi su super, sve radi o.k. nema carine...
Priča se tu po forumu o nekakvim Optisan-ovima, dvogledima sa kineskih buvljaka (ni tamo se nisu prodali), klimavim optikama i još klimavijim montažama i kad se ponudi nešto bolje - muk.
Cena je problem? PA NIKO SE NIJE NI JAVIO DA PORAZGOVORAMO!!!!
Meni je to ipak čudno.
Clear skies,
Boki.

CyberianIce

Drug, ja bih ti prvi ponudio da imam odakle, veruj mi. Svestan sam veoma vrednosti tvoje robe a posebno retko neko prodaje EQ montazu sa velikim njutnom. I to ni manje ni vise nego EQ6!
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

sale11472

Quote from: Boki Aristarh on January 11, 2010, 08:05:01 pm
Na skoro svim skupovima astronoma amatera svi se uvek žale isto: kuplili bi opremu ali ne znaju gde, kako, carina, ovde skupo.....



Jok ja.... ja kukam samo na to što nemam pare ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

CyberianIce

Quote from: sale11472 on January 12, 2010, 11:49:54 am
Quote from: Boki Aristarh on January 11, 2010, 08:05:01 pm
Na skoro svim skupovima astronoma amatera svi se uvek žale isto: kuplili bi opremu ali ne znaju gde, kako, carina, ovde skupo.....



Takodje! Jednini problem su finansije, do sada kako sam gledao carine porezi i postanski troskovi su me redovno izlazili 50% manje nego ista stvar na teleskop.rs

Jok ja.... ja kukam samo na to što nemam pare ;D
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

mravic

www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Boki Aristarh

Janko, greota mi je da ih rasparujem pa sam se potrudio da napravim realnu cenu za obe stvari ali ako mora onda neka bude da se prodaje i odvojeno. Cenu ćeš ti bolje odrediti nego ja. Ti si uvek bio extra korektan i realan kad sam ja pazario neke stvari kod tebe pa ti reci koliko ti nije mnogo i neka tako bude... Možeš mi poslati predlog i na privatni e-mail ako hoćeš.

Poppaea

Ne znam da li da uzmem ovo (ako je jos aktuelno) uz pozajmice ili da ladno uzmem onaj drugi s berze Celestron 150/750 f5 na EQ3. Ako mi uz ovaj ne bi trebalo prakticno vise nista, za astrophoto i sl, da kazem grubo 'za ceo zivot' onda i da razmislim oko pozajmice :) Sta kazu mravic i ostali? :)

Yagodinac

Treba ti ovo:
http://www.astroshop.eu/goto-controls/skywatcher-eq-6-goto-sky-scan-upgrade-kit-v3-10/p,5792

Onda ta montaža postaje opasno dobra za astrofotografiju (Hrast je tako unapredio svoju). I treba ti neki mali apo ili drugi refraktorčić za praćenje, kamera (Lajoš je imao planetarne, vidi s njim), prsten za kačenje SLR-a na teleskop i ... lap-top.
Ako hoćeš sve ove komponente bez štednje onda je još hiljadarka malo.
Štednja: okular za vođenje sa osvetljenim krstom (60e) i još jedan mali refraktorčić. Bar 80mm. Mada ako isključiš upgrade za montažu imaćeš muke sa korekcijom pa zvezde teško budu zvezde, nego budu crtice.
Još veća štednja: bez refraktora, samo okular za vođenje i ovo:
http://www.astroshop.eu/other-astro-photo-accessories/orion/p,16736
Tako da... mininininimum još dve stoje.
A ja bih uzeo GSO-a da nemam 150/750. I plus mi trebaju pare za objektive za eosa  :'(

Ljubo

@Poppaea,

Ovaj GSO i EQ6 je prava stvar. Možeš u početku da snimaš do 1 minut ekspozicije najsjajnijih deep-sky objekata i tako se ispraksiraš za kasnije, kada kupiš par dodataka koje ti je spomenuo Yagodinac. Dakle, određene solidne rezultate (1 minut nije mnogo, ali nije ni premalo za taj F odnos!!) dobićeš već kupljenim. Predlog: Neka ti Aristarhovci pošalju par snimaka ovim setapom najmanje rezoluzije 1280 horizontalno da se uvjeriš da to sve dobro radi.

E sad slijedi teži dio, zbog kojeg ti nisam odmah odgovorio na post. Montaža EQ6 i teleskop GSO 250 su malo poveće težine, i imajući u vidu da si pripadnica ljepšeg pola, moraćeš imati nekog malo jačeg da ti bude pomoćnik ;) . Težina komplikuje stvari i imajući u vidu da živiš u Beogradu, jer ovaj teleskop je dušu dao za deep-sky objekte (i tu zaista briljira), ali da bi ih posmatrala (osim 10 do 15 najsjajnijih koje ćeš vidjeti i iz grada, te još toliko uz upotrebu filtera , što je opet, ruku na srce, malo), morala bi ovo nositi negdje van grada. To komplikuje stvar i smanjuje vrijeme provedeno uz teleskop (teže se odlučiti u tom slučaju na iznošenje opreme). Naravno, za planete, Mjesec i Sunce će ti biti skroz OK, ali svjetlosna jačina i otvor ovog teleskopa su dušu dali za deep-sky objekte, što se i pokazalo u praksi (bilo vizuelno, bilo fotografski). Za kvalitetnu DSLR astrofotografiju tvojim aparatom, trebaće ti i koma korektor (nije pretjerano skup).

Zaključak: Ukoliko nadješ rješenja za sve ovo, i imaš mogućnosti da iznosiš teleskop i van grada (ili još bolje držiš ga negdje u ruralnom području), onda je OK da pazariš ovaj GSO 250 (uz prethodno iznesene napomene od Yagodinca i mene). Ako ćeš se zadovoljiti više posmatranjima i (jako dobrim) snimanjima planeta iz tvog stana, i tada je ovo skroz dobar izbor, mada je, napominjem, scope jako dobar za deep-sky.
Ukoliko ne možeš zadovoljiti ove zahtjeve, ili ti se ovakva primjena ne sviđa, ostaju ti opcije koje si prethodno spomenula. Međutim, znajući da te zanima astrofotografija tvojim odličnim DSLR aparatom, moram ti napomenuti da EQ3 montaža ima ZNAČAJNA ograničenja u tom pogledu - rezultati su ispod minimuma koji se koristi u astrofotografiji! Izuzetak su jednimo širokougaoni snimci objektivima (i meteori koje voliš da slikaš). Vizuelno ova montaža i pomenuti teleskopi su skroz OK.
Ako je astrofotografija i dalje tvoj cilj, imaj u vidu da je najmanje što možeš od montaža da pazariš, a dostupno je kod nas, HEQ-5 Syntrek. Ova montaža zadovoljava i kriterijum nosivosti i iznošenja vani i za tebe, ali nova ima cijenu koštanja maltene kao pomenuti GSO i EQ6 zajedno. A to ovu drugu ponudu i čini jako primamljivom.
Eto, nadam se da će ti ovo pomoći da razmisliš o tvojoj investiciji u opremu.

Boki Aristarh

Kako stvari stoje teško će da ide ova prodaja!!!
Ima puno zainteresovanih ali nema puno para  :(
Evo mog predloga:
Ako je neko STVARNO (ne fiktivno!) zainteresovan da kupi ovu opremu može sam da se izjasni koliko misli da ovo vredi, ili još bolje da ponudi koliko para može da odvoji za teleskop i montažu (ili posebno)! To može da se shvati i kao neka vrste licitacije... Ako je problem da se javno izjasnite može i ponuda na privatni mail aristarh@sbb.rs ili sms na 064/22-84-946.
Ako mislite da vam ovako nešto odgovara nemojte da se ustručavate da date ponudu (počnimo od 200 EUR-a)!
Nisam pogrešio u kucanju i naravno da je sve ispravno....
Ja ću na kraju odlučiti da li, i kome ga prodajem!
ČEKAM....

cola

Bolje okaci na Limundo, pa da moze da se prati kako se cena krece...
I onda nam okaci link.
Inace smatram to veoma povoljnim, pa ko ima nek izvoli... Cekaj to i tubus i montaza?  :o
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

hristijan90

Da jel to i tubus i montaza?
I ja sam za limundo, to bi bilo savrseno! A koliko bi prodao samo montazu?

Boki Aristarh

Moguće da ja nisam bio baš najprecizniji u objašnjenju ove prodaje.
Može da se kupi posebno i montaža i teleskop, zajedno su ipak perfektna kombinacija...
Nije ovo klasična licitacija, e-bay, limundo i sl, ja neću da se pogađam i mučim sa ljudima oko cene.
Jednostavno ako smatrate da vam je nešto od ovoga interesantno dajte ponudu.
Ja npr uvek znam koliko mi para nije mnogo da potrošim na neku opremu.
Prodajem ovu opremu ISKLJUČIVO zato što je ne koristim (nas trojica u Aristarhu imamo 4 montaže i 5 teleskopa) a nekom verovatno treba, ili ne....
Hristijane raspitaj se koliko ova montaža vredi pa ponudi sumu koju ti smatraš da je o.k. ako ti treba ovaka montaža.
Prosto je...

Boki Aristarh

Teleskop je prodat!
Čestitam novom vlasniku i želim mu da provede puno vedrih i lepih noći sa njim!
Montaža ja ostala pa ako je neko zainteresovan...