• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Vreme je da se radi!

Started by cola, October 17, 2009, 07:57:13 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Predrag

Pod obavezno jedna dobra karta neba treba da se ubaci. Kad kazem dobra, mislim pregledna i u boji. Da ne bude jedna od onih crno-belih slabije preglednih.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

cola

E, ovako, danas sam dobio jos neke tekstove (hvala Predraze!). I samo bih vas podsetio da ukoliko imate neke interesantne clanke o nekim osnovama da se slobodno javite, ja idalje cesljam M111 :)
Ukoliko imate nesto o ATM-u ili astrfoto, bilo sta lako cemo se uklopiti, kao sto Ivan rece moze biti i kao neki zbornik radova sa FAM!
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Predrag

Nema na čemu. Pošto ti to sređuješ, javi ako treba još nešto.  Kasnije će svako od nas da postavi tu knjigu u pdf-u na svojim sajtovima i blogovima tako da bude lakše dostupna svima.
A takođe smatram da bi preko te knjige mogli da pošaljemo poruku, onima koji je preuzmu, kako je jedna država upropastila jedna časopis kakav je ASTRONOMIJA! Pa će neko od njih to sigurno proširiti dalje.
Moj predlog, pa ako se usvoji...usvojen je! :)
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Yagodinac

Sorry, žešća glupost sa linkom. Evo ga: http://www.astronomija.co.rs/posmatranja/903-lepote-junog-neba.html
Kad bi smo svi skupili svoja posmatračka iskustva (malo teže ;)) mogli bi da napišemo dobar segment knjige o posmatranju neba iz naših krajeva. Meni prvo više puta fali posmatrački dnevnik, mada sam ga i vodio na kompu, po sećanju. Tu treba pisati po sazvežđima sve objekte, i NGC i M, i dvojne itd. Sve što se vidi ispod 200-250mm aperture. Sazvežđa ima dosta a ja mogu da doktoriram samo na nekoliko... Za ostatak mi trebaju godine posmatračkog rada (i dob desetka  ;D).

cola

Drzavi se ne treba zamerati, jedino mozemo da napisemo da su neki od nas pisali za ugaseni astronomski magazin, za koj nije bilo para... Bolje da se ide indirektno...
Mada ja mislim da ima politicara koji bi nam pomogli... Samo ih treba naci ???
da, ja za sada imam berenikinu kosu, severnu krunu, sada pisem i volara...
Mislim da objekte traba sortirati po sazvezdjima, znaci u tom i tom ima taj M i taj NGC...
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Predrag

Naravno da ćemo indirektno, pa ko je trebao ili mogao da pomogne, a nije, sam će se prepoznati. Mada, ako ćemo iskreno, niko od njih nikada neće ni pogledati bilo kakvo slično štivo. Da ih je zanimala nauka ne bi se bavili politikom! ???
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

cola

Da, ali eto zavrsis jedno bavis se drugim, da ih sve ne navodimo...
Pazi nismo mi po strankama (bar jedan deo nas) te ne mozemo ocekivati pomoc, od neke sto je tu i tamo logicno...
Inace meni je drzava dobra ;)
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Yagodinac

October 27, 2009, 11:23:50 pm #22 Last Edit: October 27, 2009, 11:29:35 pm by Yagodinac
Ljudi, ja se bavim politikom i trenutno sam član gradskog veća, znam kako to sve funkcioniše ali...
Nema vajde oko toga. Jedva smo ove godine nakupili para da komunalci, vaspitačice i lekari primaju plate - da li mislite da neko ima volje da pomogne astronomsko društvo sa par hiljada evra? No way! Svuda članovi veća po Srbiji primaju po 100-120 hiljada kao funkcioneri a mi u Jagodini ne primamo ni dinara. Ja sam to shvatio kao izazov, mogućnost da se angažujem na rešavanju problema a ne kao priliku za laku zaradu.
Ni u srećnija vremena nije moglo da se računa na državu. Nažalost sad su presušili i inostrani fonderi NVO sektora a do pre samo nekoliko godina su davali pare za "sadnju paprika kao podršku osamostaljivanju neemancipovanih žena" negde po Vojvodini! To sam pročitao u izveštaju neke NVO, ne sećam se više koje. A da sam tad aplicirao sa idejom da deca dobiju dobsona u gimnaziji - garant bi upalilo.
Nažalost nemam više te kontakte (to je bilo za vreme Đinđića) a da je ta situacija danas mirne duše bi moglo da se časopis Astronomija tako (delom) finansira.
I još nešto: ne bih o politici ovde ali kad je ministar prosvete Petnici skresao pomoć na desetinu prošlogodišnje - uskočio je ministar nauke. Tako da nisu baš svi političar isti.

sale11472

Interesantno, neko dobije ideju da se pravi mala PDF brošurica i priča već na sledećoj strani završi na politici, državi koja nema sluha za finansiranje nauke .......

Ajd ko kohće da piše neka napiše zato što hoće da napiše a državu, političare i pare ostavite za drugu priliku.....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

r2d2

Sale potpuno si u pravu, poruka je pisana za temu kraj Astonomije i mojom nesmotenoscu je ovde zavrsila. Bice premestena...

stameni

Quote from: cola on October 27, 2009, 08:44:07 pm
Da, ali eto zavrsis jedno bavis se drugim, da ih sve ne navodimo...


Aha: neko se rodi za kriminalca, pa postane ministar ;)

Oprostite i na drugom off-topicu: upao sam u svojevrsnu vremensku iznudicu, pa mnoge započete stvari moram da odložim. Mislim da se više od 10-12 dana nisam logovao ovde. A čekaju me i tekstovi koje sam Zorkiću najavio... Elem, izvesno je da ću biti u gužvi do kraja ovog semestra, ali ću probati da napišem nešto, pa, ako prođe -- prođe...

cola

:D  Ma opusteno, procice, polako... Srecno sa faksom ;)
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com