• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Eq platforma za dob

Started by cola, November 04, 2009, 11:36:21 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

cola

Vidjam po stranim forumima da vlasnici telskopa na dobsonovoj montazi koriste i eq platformu, koja bi trebala da im da "pravo" pracenje objekata... Ja licno mislim da je to izuzetno tesko uraditi za neku ozbiljnu astrfotografiju ali vidim da su i to uspevali pojednci, sta vi mislite o tome, to je dobar nacin da se dodje do velikog promera...
Npr. evo kako to izgleda na midovom lajtbridzu
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Ljubo

E pa Čola pisali smo o tome prije par mjeseci. I jeste ovo zgodno rješenje, mada astrofotografija je ograničena trajanjem ekspozicije, u prvom redu zbog nemogućnosti korekcije po deklinaciji. Što znači da može ovo rješenje donekle da prodje, ali s limitiranim uspjehom i uglavnom za manje dobsone (za astrofoto, dok vizuelno može odlično i jedino ograničenje je koliko može ponijeti platforma).
Kako sam došao do ovakvog zaključka? Pa jednostavno, tražio sam po internetu kako izgledaju fotografije ovakvim setapom, i došao do gore pomenutog zaključka.
Inače, Igor sa foruma se sam pozabavio konstrukcijom ovakve platforme za svog dobsona, bio pri kraju, obećao je javiti kakvi su rezultati, pa ostaje da sačekamo da nam on sam napiše. U svakom slučaju, napomenuo je da je ovaj model koji on pravi za prvenstveno vizuelnu primjenu.

sale11472

Hmm nije mi jasno što ljudi toliko zapinju za astrofotografiju sa Dobsonom ???
Dobson je svoju montažu smislio kao jeftino rešenje za vizuelno posmatranje astrofotografija mu sasvim sigurno nije bila namera...EQ platforme isto tako nisu osmišljene da bi se dobsonima radila astrofotografija već da bi se objekat posmatranja držao u vidnom polju..... Koga zanima astrofotografija ima mnooogooo bolje opcije od dobsona i EQ platforme... ako baš insistira na korišćenju tubusa sa dobsa onda mu napravi npr Horseshoe ili sličnu montažu i glava ga ne boli (ili ako je pri velikim parama kupi Jaku EQ montažu i opet ga glava ne boli)...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Igor

Pre zimskog raspusta neću ni raditi dalje na platformi... Motor od Zetorovog brisača ne odgovara...
Do Letenke će, valjda, biti gotovo...
Kako god, biće tekst na AM-u...
Trenutno mi je najveći problem polomljeni nosač držača  tražioca, onaj deo što ide na tubus... Pih, plastika...