• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Preporuka za teleskop

Started by Dejan1, May 29, 2010, 01:59:29 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

gilecais

Bas tako Sale.Tubus od 16" je jako tezak i za EQ-6,a vece montaze su jako skupe a i tesko se nabavljaju,a za nosenje da covek dobije kilu (bruh).Pozdrav od Gileta.

Dejan1

Quote from: spadej on June 06, 2010, 08:46:26 am
Bolje dvoged u ruci nego teleskop u ormaru (ili u prodavnici).
Znam naravno,ali sacekacu jos tih mesec dana za teleskop..
Quote from: sale11472 on June 06, 2010, 07:08:34 pm
Ček' malo. Da li ti hoćeš da se baviš astrofotografijom ili posmatranjem ???

Posmatranjem,znam da dobson nije za slikanje..Posto mi nije zanimljiva toliko fotografija,ova kombinacija sa rucnim pravljenjem montaze i kupovinom tubusa je odlicna..I vidim da svi hvale 150/750 za taj novac(Gile ima na prodaju jedan),tako da mi ostaje samo da se strpim mesec dana  ::)



Sekula

June 07, 2010, 01:49:26 am #17 Last Edit: June 07, 2010, 01:56:23 am by Sekula
Moje skromno misljenje govori u prilog tome da je granica portabilnosti instrument od 200 mm fokus 1000. Kad kazem portabilnost, treba rascistiti u samom startu da li imate mogucnosti za neko licno stacionarno posmatracko mesto tj izgradnju opservatorije. To takodje podrazumeva osim dvorista u okviru vlastite kuce sam polozaj u dovoljno zamracenom mestu sto dalje od gradske svetlosti i aero zagadjenja. Sve ostale varijante tipa vikendica ili neko imanje gde ne postoji konstantno obezbedjenje rizikuje da oprema nestane ili nastrada usled necijeg vandalizma.
Dakle, ako se ide na portabilnost, treba imati u vidu da li raspolazate vlastitim prevozom u obliku cetvorotockasa. Takodje, jako je bino da ste u stanju da svoju opremu mozete iz maksimalno dva puta iz zgrade (kao sto je moj slucaj, deveti sprat, lift ponekad radi a ponekad i ne) donesete do auta odnosno vratite je prilikom povratka. Tubus mora da se nosi u posebnoj torbi ili nekom velikom rancu. Glava pracenja je posebno teska kada je EQ-6 u pitanju. Pa onda posebna torba za okulare i odgovarajuce adaptere. I na kraju stativ. Ne zaboravimo i foto-aparat sa lap-topom, te posebnu torbu i za to. Da li sam nesto zaboravio? Pa da, termos sa cajem ili kafom, verovatno... Zakljucak je, dobro razmisliti kako cete transportovati opremu. Ako mozete da napravite sistem kolica i tockica tj tockova, na cist vucni pogon, pa to izbacivati i nositi sa sobom po javnom prevozu, eto resenja i za to.

Sta je poenta, ako se uzme nesto sto ne moze da se nosi sa sobom tj niste u stanju da u operativno stanje postavite i na kraju posmatranja spakujete u roku od sat vremena ukupno, onda se detaljno treba zamisliti da li je to instrument koji Vam treba da ga jedno vece odnesete sa sobom negde van i rano izjutra, pred zoru, vratite. OK, mozda se i sa 250/1200 moze proci nekako ali nisam bas siguran u opravdanost investicije a da sa sobom nemate i dezurnog sherpasa tj jedno dobro minivan vozilo. Preko toga, svi teleskopi tog kalibra bi morali da budu tretirani kao iskljucivo stacionarni.

Onaj ko tvrdi da je dvogled u ruci bolji od svakodnevnog teleskopa u ormanu, apsolutno je u pravu. Uzgred, slazem se da je teleskop 150/750 dobar izbor. Ali, sta da se radi, neko ce uvek reci da je sve sto je ispod 300mm u precniku primara, van njegovih "kompetencija".   ;)

Poz.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

CyberianIce

Nema dalje diskusije. I ja bih odmah sutra otisao u prodavnicu i kupio taj 150/750 BD, ali se bojim da ce moj mali refraktor da bude ljubomoran ako bude morao da svira u gajde jednog dana ili ga strefi jos gora sudbina... A ne mogu nikako to da mu uradim jer sam emotivno vezan za njega...
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

gilecais

Emocije su emocije a to je svetinja u to se ne sme dirati CyberianIce.Pozdrav od Gileta.