• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Ukinuto finansiranje "Petnice"

Started by MB, June 23, 2009, 05:21:27 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

cola

January 31, 2010, 10:57:40 pm #45 Last Edit: January 31, 2010, 11:02:43 pm by cola
A iz godine u godinu i te praznike "zaboravljaju" :( ...
Sta bi upisivao sada, kao drugi fakultet?
Mada gledam kako svi idu, mozda nije lose da kada se isprazni Srbija da ima neko ko ce raditi...
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Predrag

QuoteSta bi upisivao sada, kao drugi fakultet?

Bez mnogo razmišljanja upisao bi Građevinski fakultet, jedino bi smer naknadno odlučio. Mada bi to verovatno bio hidrotehnički smer.  ;)
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

cola

Pametno, treba uvek uciti dokle se moze, pogotovo sto ti to moze poboljsati zivot i to bas mnogo...
Vidis verovatno zbog ovakvih stvari ljudi pisu i naplacuju drugima seminarske, sibaju bubice i slicno... Ja sam ranije mislio da se posao moze naci bilo gde, al kako pocinjem i ja da razmisljam na nesto uz skolu, vidim da uopste nije tako...  
Mozda se svi jednog dana sretnemo na nekom astroloskom kursu :P :'(  :) ;D
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

spadej

Uciti mozes dokle god si ziv, ako hoces. Nikad nije kasno i nista nije uzaludno. Trenutna ekonomska situacija ne treba da te obeshrabri, vec naprotiv... Zamisli kako je bilo nemackim naucnicima 30-ih godina proslog veka, tada je Fon Braun bio mlad covek, rat je bio na pomolu itd. Dve decenije kasnije njegovo znanje je poslalo amere u svemir.

r2d2

Ma jbg  :'( , manje vise ste u pravu, ali ipak je to sve : trzisno razmisljanje.Sto kaze Spajdej, ko zna kakve promene nosi zivot. Meni licno da je neko 80 godina proslog veka, rekao da ce se raspasti Jugoslavija i da ce biti ono sto je bilo ne bih mu verovao ( a, ni 90 posto cele populacije siguran sam). Ne kazem da ce se ista raspasti ali nema psihoistoricara, "Zaduzbine" i Seldonove matematike ...

Ipak nemam ni jedan valjan argument za ostajanje, sada kada porazmislim o vasim komentarima. Ako svi odlaze ko ostaje?  A oni koji odlaze sta dobijaju a sta gube? Ili da li upistai neki ekonomski fakultet za siguricu ...        Teska pitanja za mlade ljude...

Danijel

Pa pogledajte primjer iz recimo Taiwana, do prije dvadesetak godina su bili jadnici, iseljavali su se iz zemlje. I što se onda dogodilo? Na vlast su došli ljudi koji su odlučili nešto poduzeti i izvući zemlju iz blata. Promijenili su politiku i omogućili da se ljudi više ne iseljavaju nego da ostanu doma, oni koji su otišli, među njima je bilo puno stručnjaka, dobili su ponudu da se vrate i rade doma za istu ili još bolju plaću i uvjete rada i na taj način doprinesu razvoju svoje zemlje. I upalilo je. Isto tako, i na primjeru Irske bi se puno moglo naučiti. Ključ svega je - znanje, kako onih na vlasti, tako i onih koji će ga iskoristiti. Dakle, nije zlo ako ljudi odu van, u budućnosti će oni biti ključ razvoja.
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Predrag

QuoteDakle, nije zlo ako ljudi odu van, u budućnosti će oni biti ključ razvoja.


Ovo ja naravno tačno.
Ali koliko je to sve daleko od nas dokazuje to koliko država odvaja za nauku. Pa veoma malo.
Na nivou cele Srbije, ali cele Srbije je tolika korupcija da gotovo nema radnika koji je primljen zbog znanja (osim veoma malog procenta - oko 1-2 %). Ovo može lako da se proveri pomoću jednog ozbiljnog anketiranja.
Na TV su bile mnoge emisije sa ovim problemom, a u njima su gostovali magistri i razni fenomenalni diplomci koji su po svetu dobijali priznanja, a kod nas niko nije hteo da ih zaposli sve dok se ne učlane u neku političku partiju. A pošto nisu hteli da ih ucenjuju i dalje traže posao. Ovo je samo jedan od milion primera.
Ovo je svakodnevica i neće se skoro završiti, to svi znamo.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Yagodinac

Quote from: danijel on February 02, 2010, 09:17:39 am
Pa pogledajte primjer iz recimo Taiwana, do prije dvadesetak godina su bili jadnici, iseljavali su se iz zemlje. I što se onda dogodilo? Na vlast su došli ljudi koji su odlučili nešto poduzeti i izvući zemlju iz blata. Promijenili su politiku i omogućili da se ljudi više ne iseljavaju nego da ostanu doma, oni koji su otišli, među njima je bilo puno stručnjaka, dobili su ponudu da se vrate i rade doma za istu ili još bolju plaću i uvjete rada i na taj način doprinesu razvoju svoje zemlje. I upalilo je. Isto tako, i na primjeru Irske bi se puno moglo naučiti. Ključ svega je - znanje, kako onih na vlasti, tako i onih koji će ga iskoristiti. Dakle, nije zlo ako ljudi odu van, u budućnosti će oni biti ključ razvoja.


Odlična paralela Danijele. Podrška znanju stvara konkurentnu zemlju a ne reforme državne uprave ili penzija.
Problem je što će MNOGO ljudi otići odavde ali šta je - tu je. I meni se to mota po glavi, moje kolege negde zarađuju po 10 kila eura a ja 550. Pritom sam skoro duplo iznad proseka :-(

Danijel

A čuj, jedni će otići, drugi će se doseliti, a doseljenici su izgradili Ameriku. Nije zlato sve što sja ali niti je sve crno kako se na prvi pogled čini.
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

NShappy


cola

Pa ne doseljavaju se oni bas, nego ih EU "vraca", pa evo prosle godine su "vratili" neke beskucnike. :) Eto nama radne snage :P
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Kizza

Ja sam mislio da smo prezadužena zemlja kad ono Grčka!!! Samo oko 330 milijardi,valjda dolara!Deco idite u Grčku ali samo na letovanje!
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?