• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Atmosferski fenomeni

Started by contax, November 27, 2009, 07:44:35 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

contax

Ovih dana sam se bavio astroarheologijom u svom stanu. Medju mnogim zagubljenim stvarima iskopah ovaj snimak. Nacinjen je za vreme pomracenja Meseca 9.1.2001. iz Kraljeva. Totalitet je protekao bez oblacnosti, a kasnije su se pojavili oblaci i obradovali me lepom koronom. Parametre snimka nisam zabelezio, a korsitio sam Praktiku sa 50mm objetivom i Fuji Press 800. Gore - desno od Meseca se vide zvezde Poluks i Kastor.

Kizza

Zanimljivo,još nisam video ovakav snimak  :o Koji filter si koristio ?
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

contax

Nisam koristio nijedan filter. Ovde bi bio koristan polarizacioni da naglasi boje korone, ali kako smanjuje kolicinu svetla za dve blende ne bih mogao da zaustavim kretanje oblaka zbog brzine. Posto film ima dosta veliki dinamicki opseg, dobrim skenom uz malo dorade u Photoshop-u lako sam izvkao dosta detalja. Polarizacioni filter je vrlo koristan za fotografije haloa, laznog Sunca, duge i sl.

spadej

Vremenske prilike su cesto pune iznenadjenja. Ovo je Sunce na zalasku, kroz gustu maglu. Slika je nastala 17.o1.2005-te oko 16h. Sta bi mogla da bude tackica na desnoj strani diska? Pega ili neka planeta? Napravio sam vise slika u peiodu od nekih 5 minuta i na svakoj se ta tacka vidi na istom mestu. Osim digitalnog zooma nema drugih "trikova".

Kizza

Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

contax

Quote from: spadej on November 28, 2009, 07:58:10 pm
Slika je nastala 17.o1.2005-te oko 16h. Sta bi mogla da bude tackica na desnoj strani diska? Pega ili neka planeta?


Tranziti planeta su jako retki i nije ih bilo tog datuma. Tako da je sigurno pega.

cola

Neka veliiika pega!
Kinezu su jednom zabelezili da su pegu videli i golim okom, tako da je moguce da je pega!
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Danijel

Quote from: spadej on November 28, 2009, 07:58:10 pm
... Slika je nastala 17.o1.2005-te oko 16h. Sta bi mogla da bude tackica na desnoj strani diska? Pega ili neka planeta? ...


Riječ je o velikoj grupi Sunčevih pjega. Tu imaš fotki i podataka o Suncu na taj datum pa možeš vidjeti kako je to u stvari izgledalo ;)

http://homepage.mac.com/rarendt/Pics/sun.html
http://www.missico.com/personal/science/default.htm
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

spadej

Hvala Danijele. Bio sam ja siguran i tada da to je pega, zato sto nisam znao za tranzite planeta :)

Kizza

Da li postoji link za dnevno praćenje Sunca?
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

contax


Kizza

Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Danijel

Na Solar images at SDAC ti se nalaze slike Sunca sa Solar Data Analysis Center-a u svim dijelovima spektra za taj dan kao i linkovi na stranice koje se bave istraživanjima Sunca i sunčeve aktivnosti. Mnoge od tih slika dolazi nam od SOHO letjelice, više podataka ima na stranicama Solar and Heliospheric Observatory.
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Kizza

Evo slike od jutros oko 6.30 h,30.11.2009 godine,bez ikakvih doterivanja  :)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

contax

Ovako izgleda Sunce kada ga atmosfera propusti kroz svoju optiku. Moze to i bolje, ali je ovo jedini snimak koji sam napravio prethodnih nekoliko godina.
Petrovac/Lucice CG     23.08.2009.
Nikon D200, 70-200@200mm
1/40s    f5,6    ISO100
crop 100%