• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Desaturacija prilikom stack-ovanja

Started by vasja, September 26, 2013, 12:05:54 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vasja

Imam jedno pitanje. Da li je uobičajeno da se boje gube prilikom stack-ovanja. Evo primera:



Levo je jedan od 20 light frame-ova. Ekspozicija je 30sek na ISO1600. U sredini je rezultat nakon stack-ovanja takvih 20 slika sa još 5 dark-ova. Korišćen je DeepSkyStacker sa default opcijama. Desno je srednja slika kod koje je saturacija pojačana u PS-u.

Da li je ovo uobičajeno, ili ja negde grešim?
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

Yagodinac

DSS sam radi po nekim svojim parametrima i tu nikad nisi siguran u boje. Mislim da je ta alatka napravljena za sve osim za standardne DSLR aparate.
Inače da, DSS u principu obezboji do jedne mere standardni stack ali ti možeš na finalnoj da digneš saturaciju za 15%, tako ja radim, 20% je već na granici. Ono što je mnogo bitnije to je da je WB pomeren pa mora da se radi sa kanalima u photoshopu. Ovde bih ja spustio crveni kanal (curves) i vrlo malo spustio plavi, zeleni nisam dirao, i dobio sam potpuno odokativno otprilike ovo - podešena je prva sličica, druge dve me ne zanimaju:



Mada sad kad opet pogledam, trebalo je još malo skinuti plavu.