• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Atmosferski fenomeni

Started by contax, November 27, 2009, 07:44:35 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

CyberianIce

Verovatno tik pred zalazak kad je vec nisko na horizontu. Jedino tada moze da se posmatra, navodno cak i pege mogu da se vide. Ja sam kao klinac isto posmatrao kroz staklo zagaravljeno svecom neko pomracenje. Po nekad bacim pogled kroz masku za zavarivanje, kad menjam baterije u njoj ili kad je podesavam, cisto da se uverim da radi kako treba.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Yagodinac

Dosta puta sam slikao zalazak Sunca fotoaparatima, neki se tripuju da tako možeš da oštetiš slr senzor ali to možda u podne, sa f1.2 objektivom i dugom ekspozicijom  ;D
Nikad se nisam usudio da bilo kojim teleskopom bez filtera posmatram zalazak Sunca I NEĆU! To je ipak teleskop. A kad bih fotografisao, rizikovao bih čip/senzor.

CyberianIce

Ovo sto sam pisao gore nema veze sa teleskopom, naravno bez teleskopa sam gledao u Sunce, i nemam nameru da gledam ni sa teleskopom bez propisanih filtera.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Kizza

Evo zanimljivog snimka načinjenog danas,cilj je bio da se vidi Sunčev oreol,ali bolje nije moglo jer sam imao samo mobilni  ;)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Sale

Jel' ono odsaj Sunca u objektivu?

Mgr

To što si snimio je halo oko sunca, naprimer i ja sam u sobotu video deo sunčevog hala a takodje to snimio mobilom

Mgr

A ovo sam snimio u četvrtak oko 18. sati. To je cirkumzenitalni luk. Bio je jako sjajan sa izraženim bojama (skoro kao kod duge). U ovom slučaju sunce se nalazi dole (van slike) nekoliko stepeni od horizonta. To je redji slučaj optičke pojave u atmosferi. Takodje sam to slikao mobilom.

Kizza

Lepi snimci  :) Evo još jednog snimka :
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

kruska



davno uslikano u inozemstvo
http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]

Sich

Mgr, lep cirkumzenitalni luk.
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Miro

Vrlo lijepe slike, kruška imaš li neko objašnjenje zarto su krošnje stabala oblikovane kao valjci, i gdje je to snimljeno ;)

CyberianIce

Ne znam da li da stavim ovu sliku ovde ili u temu "CHDK" posto je to svakako kljucna rec :D Slikano danas izmedju Prigrevice i Stapara, kroz vetrobran od vozila, malo sam ubacio efekat plavog filtera i kropovao u GIMP-u ;D



Sledeca slika je takodje slikana iz Prigrevice ali je ovo negde u pravcu Apatina. Ne znam kako se naziva ovaj fenomen ali neodoljivo podseca na blast nakon nuklearne eksplozije :(

f/2.6



f/4 (2.1x Optical Zoom)
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Kizza

Bravo,slike su fantastične  :)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

marino

Quote from: Yagodinac on April 22, 2010, 02:47:26 pm
.... neki se tripuju da tako možeš da oštetiš slr senzor ali to možda u podne, sa f1.2 objektivom i dugom ekspozicijom  ;D


jedan nas kolega u jaru 2005 fotkao je kombinaciju sunca i nekog objekta po danu-rezultat par unistenih pixela koje je naknadno rijesio automatskom programskom obradom svih slika s tog aparata (canon power shot s1is)

zalasci sunca mogu se bez problema snimati s foticima..

m
Vidulini Observatory

marino

Quote from: CyberianIce on April 20, 2010, 08:15:47 pm
Verovatno tik pred zalazak kad je vec nisko na horizontu. ...navodno cak i pege mogu da se vide.


da, velike pjege se vide golim okom na zalazecem suncu bez problema
m
Vidulini Observatory