• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.

Messier objekti

Started by Yagodinac, January 02, 2012, 02:46:29 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

mitja

lightsm57 by Miodrag Petković, on Flickr

Malo sam se popravljao...
Konacno i ja da stavim spisak svojih stvari :)
Celestron astromaster 130 EQ
eq2 celestron montaza.
Skywatcher Alt/Az GoTo.
n

Yagodinac

CyberianIce

Quote from: mitja on April 14, 2021, 09:42:00 pmMalo sam se popravljao...

Pre neki dan kad sam bio u Kragujevcu, Boki mi skrenuo paznju da bi R:G:B vrednosti sa nasumicne pozadinske tacke trebale da imaju vrednosti oko 20:20:20, dakle ne crno vec jako tamno sivo. Kada pipetom pokupim nasumican pozadinski piksel sa tvoje fotografije vrednosti koje mi izbacuje su uglavnom ispod 9:9:9 sto moze da znaci dve stvari: prva, da je tu svemir tamniji nego sto bi trebao biti (mozda je to i stvar ukusa) ali druga i mnogo bitnija je da si time neku kolicinu informacija odnosno detalja mozda klipovao sa histograma. Dakle oni kazu da je ostaviti svetliju pozadinuje ok ali tamnije od 20:20:20 nema potrebe ici. To je bas bilo veliko otkrice za mene iz jos jednog razloga. Ja recimo imam problem da ako nesto tako radim na osnovu onoga sto vidim, onda se podredjujem monitoru u koji gledam. Primera radi, ranije sam nesto editovao na laptopu koji ima prilicno los TN panel, pa kad prebacim fotografiju na telefon na kojem imam superAMOLED (gde je crno bas skroz crno) to mi ispadne uzasno. Ili prebacim na desktop gde imam kalibrisani sRGB IPS TN, opet vidim stvari drugacije, posebno to oko svetline, dakle najbolje gledati u cifre, one ne lazu. Jedino u Apple ekosistemu nemaju tih problema jer sve one retine su manje vise iste.
Meade Instruments DS2090 90/800 | Celestron CG-5 | AstroEQ + INDI Server | Canon EOS 4000D
We are the Borg. You will be assimilated. Your biological and technological distinctiveness will be added to our own. Resistance is futile.

Yagodinac

Pa da, slažem se; u suštini to je sledeći korak ka poboljšanju. Ovo je bitno za galaksije koje imaju tamne krakove, konkretno kod M57 možda izroni neki detaljčić oko one spiralne u komšiluku. Ja se sećam nekih starijih vremena i tadašnjih polemika (neki su voleli perfektno crno nebo) gde je pravilo bilo da kanali budu 24,24,24, ali to je u suštini to pravilo. Stvar ukusa, u hobiju ne postoje striktna neka pravila tipa ovako i nikako drugačije, pošto je sve ovo uglavnom jedno veliko zezanje... Kao kad bi pecaroš išao okolo i objašnjavao drugim kolegama kako se drži štap...  ;D Cilj je dobro se zabaviti i ponešto naučiti i napredovati a da li su moji rezultati najbolji na svetu, nisu niti će ikada biti - a nije mi to ni poenta.
Važno je i da se prilikom merenja pozadine pipeta podesi na neku bilo koju vrednost sem na point sample, jer onda merenje hoće da bude nepouzdano pošto šum igra glavnu ulogu u tom slučaju.

CyberianIce

Da, pipeta se podesi na 4x4 ili 5x5 sample jer se trazi average na matrici a ne na pikselu, moja greska.
Meade Instruments DS2090 90/800 | Celestron CG-5 | AstroEQ + INDI Server | Canon EOS 4000D
We are the Borg. You will be assimilated. Your biological and technological distinctiveness will be added to our own. Resistance is futile.

mitja

Ih bre. Šta napričaste sad. Kako da uredim ze kanale? 20 20 20.

Meni je sve ovo vežbanje uživanje pte svega. Sviđa mi se da slikam zvezde.❤️
Konacno i ja da stavim spisak svojih stvari :)
Celestron astromaster 130 EQ
eq2 celestron montaza.
Skywatcher Alt/Az GoTo.
n