• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Wide field astrofotografija

Started by Stojanov, December 02, 2009, 12:08:03 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

Jaro


spadej

Quote from: Yagodinac on April 25, 2011, 09:54:32 pm
Baš sam hteo da kažem ura za veoma mali LP kad videh ekspoziciju 2.5sec...  ;D Šta bi bilo na 30sec? Ali je zato Meda ispao kao iz enciklopedije koju čitam pred spavanje.
Anyway, kako služi taj 1000d za astrofoto? Meni je to generalno veoma zanimljiva i simpatična sprava. Može mnogo dobrih startrailsa i sazvežđa da se uradi njime...


Hteo sam da zabelezim "lokalni LP", jednu jedinu upaljenu sijalicu, negde na planini. Prve noci je i na duzim ekspozicijama bilo prilicno tamno. Veoma malo se naziralo svetlo od Kraljeva i Cacka. Oba grada su po 30km udaljena. Ali zato druge noci (subota) bljestalo je toliko da se od Lire, dok je izlazila, videla samo Vega. U svakom slucaju, mnogo je bolje nego kod mene kuci, gde od lokalnog svetla ne vidim ni Mesec.

1000d sam prvi put isprobao te dve veceri. Jos ne znam ni po danu da ga cestito upotrebim ali nisam mogao da odolim.
Nisam uspeo da aktiviram beskonacnu ekspoziciju (verovatno ne moze na auto modu). Svidja mi se opcija "remote shooting", mada je nisam koristio napolju. Kako god, sigurno je bolji od HP-a a vervatno i od Canon A540 koje sam do sada koristio.

Za neke ozbiljnije probe trebace mi montaza sa motorom i T-ring, a to ce po svoj prilici malo da saceka.

Yagodinac

Čestitke za sokoćalo.
A sa 18-55 objektivom i 1000d motiranim piggyback možeš da postigneš veoma lepe duge ekspozicije sazvežđa, npr Orion (ode on), Labud, Kasiopeja itd. Pritom možeš ručno da vrtiš motažu i pratiš na velikom uvećanju. Uopšte ne treba neka frapantna preciznost na 18mm.
Da, i ne može da se aktivira više od 30sec osim ukoliko shutter nije konstantno pritisnut (nije ni čudo što auto mod nije odabrao tu opciju). Za to služi žičani okidač, remote okidač ili možda prastara gumica za kosu i hemijska olovka  8)  

@Jaro:
Priznaj, šta bi dao da ste imali 200-300mm objektiv za taj izlazeći Mesec... ;D

spadej

Hvala na savetima. Samo da se prolepsa vreme, toliko toga bih zeleo da probam. Odusevilo me je sto baterija traje kol'ko 'oces, to mi je bila najveca muka sa A540 (taman sve podesim i nacentriram a on se ugasi zbog low bat.). Cim stane ovaj vetar, odmah cu da probam piggyback.


Kizza

Pa ovo je neverovatno,odavno čekam da snimim Sunčev Hallo i normalno nisam poneo foto aparat.Bio je prelep,prekrio je celo nebo!Evo jedan delić,snimljen mobilnim telefonom.
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Jaro

@Yagodinac: Mgr je snimao sa cini mi se 300mm objektivom poslace slike

Yagodinac


Yagodinac

Mesec nad ravnicom:



Pepeljasta svetlost:


mravic

E ova zadnja je super...svaka čast, osvetljeni deo nije pregoreo a tamni se super vidi...
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Yagodinac

Hvala, to je kompozit od dve slike. Drugačije nije moglo sa 150/750.

5ja

Delimična eklipsa Sunca... i laste:  ;D



Sunce se probija kroz oblake:


"Those who study the stars have God for a teacher." -- Tycho Brahe
http://aadtychobrahe.blogspot.com/

Kizza

Super 5ja ! Sa čime slikaš ove prelepe fotke?
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

5ja

Hvala komšija!  :)
Ove dve su slikane sa foto aparatom Minolta 8000i. Koristio sam film od 200 asa, zato se vidi silno zrnevlje...
Inače, nekad je to bio vrhunski aparat dok se nisu pojavili digitalci... Poslednjih 6-7 godina ga nisam koristio, da bi ga sad za uskrs izvukao iz dubine ormara, kupio mu novu bateriju i ponovo oživeo.. Heh, tek mi sad pade na pamet, koja je to slučajnost i simbolika.. Vaskrsla mi Minolta!  ;D
"Those who study the stars have God for a teacher." -- Tycho Brahe
http://aadtychobrahe.blogspot.com/

Igor


Yagodinac

Kakve lude boje... Oću i ja jednu minoltu!
Izgleda da nisu skupe a u ponudi su sa jako perverznim optikama za male pare. Doduše, zeniti su još jeftiniji ali tu nema npr 50 1.4 da se nađe.