• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Wide field astrofotografija

Started by Stojanov, December 02, 2009, 12:08:03 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 8 Guests are viewing this topic.

Yagodinac

Hvala, i to je bio deo experimenta.

stameni

Quote from: Laci on July 07, 2011, 10:28:53 pm
Bravo Yagodinac, lepe su i one u C/B varijanti


Moram da se pridružim čestitkama: ovde ne viđamo često crno-bele fotke :)

Svaka čast autoru :)

Kizza

Evo jednog Sunčevog zalaska na 38 C i to bez ijednog oblačka.
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Sinisa

150/750 EQ3

Yagodinac

Pre neki dan smo bili prema Crnom Vrhu i od tad datiraju slike. Vidi se razlika između jedne i 12 stakiranih slika po 30sec, ISO1600. Sve je sa stativa a objektiv je 18mm. Prva je južno nebo, jedna ekspozicija (malo više nasvirana u PS-u):



Druga je zenit, tj Labud - 12x30sec:



Očigledna je velika prednost stakiranja u astrofotografiji  :)
Jedina stvar na koju treba obratiti pažnju je što nisu sve zvezde kod Labuda preklopljene. Ima rotacije polja a možda se i zum pomerao (eto zašto su prajmovi zakon za ove stvari).


Yagodinac

Ne, to nije šoder na senzoru - to su pege od juče.
Uverite se:

http://sohowww.nascom.nasa.gov/sunspots/


Kizza

Au Yagodinac prevazišao si sebe  :) Svaka ti čast ;)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

rendermaxa

Super je :D, koji objektiv je u pitanju?
SW 200/1000 B    EQ6    Canon eos 550d mod     QHY5

Yagodinac

Hvala...  ;D
Objektiv je teleskop 150/750, sa restriktorom aperture na, recimo, 4-5cm. Kad se to izračuna ispada da je f15-18 a to je bilo dovoljno da sa 1/8000sec snimi korektno eksponiranu fotku još dok je Sunce bilo gore... Naravno, nikad ne pokušavajte bez filtera ovako nešto, osim ako (kao ja...  ;D) tačno znate šta radite.
Konkretno ova fotka je snimljena sa 1/500sec i ISO100. Možda bi bolje bilo sa Baader folijom ali boje bi onda bile pomerene u ko zna kom pravcu.

Yagodinac

Da napomenem opet:

NIKAD NEMOJTE BEZ FILTERA OVO DA PROBATE!

Snimanje isključivo kad je Sunce nisko, odnosno zalaska Sunca je moguće, onako u podne bi ste za delić sekunde spalili opremu. I na zalasku je često potrebno ograničiti aperturu teleskopa: Sunce varira po sjaju na zalasku u zavisnosti od prozračnosti atmosfere.
Okreni-obrni, nemojte ovo da radite...  :)

rendermaxa

Vidjao sam slicne fotke sa teleobjektivima pa sam pomislio da je mozda bez teleskopa, pogresi covek :)
SW 200/1000 B    EQ6    Canon eos 550d mod     QHY5

5ja

Uauu!! Kako si se usudio da probaš uopšte?? Čitao negde da može ili si sam eksperimentisao i rizikovao??
Svaka čas' kako god...
"Those who study the stars have God for a teacher." -- Tycho Brahe
http://aadtychobrahe.blogspot.com/

Yagodinac

Probao sam a znam odranije da se zalazak sunca slika teleobjektivima koje zavrneš maximalno... Recimo f30 i tako to (mada recimo stari M42 prajmovi obično idu do f16-20).

Quote from: rendermaxa on September 18, 2011, 10:39:31 pm
Vidjao sam slicne fotke sa teleobjektivima pa sam pomislio da je mozda bez teleskopa, pogresi covek :)


Možeš ovo smatrati teleobjektivom od 750mm zavrnutim na f16. Čak je i prašina bila malo prisutna, pa sam je klonirao  :P

Predrag

Mesto sa koga je slikano:
42o 43, 21,, N ; 21o 41, 21,, E

Izlazak Sunca u kopnenoj zoni bezbednosti:

"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan