• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Wide field astrofotografija

Started by Stojanov, December 02, 2009, 12:08:03 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 9 Guests are viewing this topic.

Poppaea

@yagodinac: Ta prva rastura :D
Posto nema niceg lepseg od slike meseca/planeta na nebu koje izgleda spektakularno, da li postoji neki nacin da se (ne kazem sa 100% sigurnoscu) predvidi bar par h unapred da li ce nebo izgledati upecatljivo? :) Okej za to su potrebni specificni oblaci ali i kad ih ima ne mora da znaci da ce se preko njih razliti sve nijanse narandzaste, crvene, zute itd. Da li mozda neko od vas zna nesto vise? :)

Jaro

Venera i Jupiter sinoc snimljeni iznad Dvorca Dundjerskog u Kulpinu. Nikon D40

gilecais


Predrag

"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Yagodinac

Quote from: Poppaea on March 13, 2012, 12:51:16 pm
@yagodinac: Ta prva rastura :D
Posto nema niceg lepseg od slike meseca/planeta na nebu koje izgleda spektakularno, da li postoji neki nacin da se (ne kazem sa 100% sigurnoscu) predvidi bar par h unapred da li ce nebo izgledati upecatljivo? :) Okej za to su potrebni specificni oblaci ali i kad ih ima ne mora da znaci da ce se preko njih razliti sve nijanse narandzaste, crvene, zute itd. Da li mozda neko od vas zna nesto vise? :)


Hvala.
Ako izuzmemo programe koji generišu raspored nebeskih tela na ekranu, i ako izuzmemo meteorološke sajtove - nema drugog načina da predvidiš  :)
Korisno je poznavanje meteorologije, ono bar tipovi oblaka. Ali ubedljivo najkorisnija metoda je: izađeš pa vidiš  ;D
Ako koristiš svaku slobodnu priliku da fotkaš takve primere (konkretno zalaske Sunca i pejzaže u sumrak) onda pre ili kasnije prosto natrčiš na ludu scenu.
Npr evo jedne meni veoma drage fotke na koju sam natrčao a da nisam planirao - svejedno, izuzetno mi je draga:

http://astroblog-yagodinac.blogspot.com/2010/08/mesec-venera-i-oluja.html

Luger

Yagodinac, ja kad bih ovo uslikao,okacio bih fotoaparat ;D
Evo jedne fotke od juce,iz Zemuna, Pentax K100D f4, 2.5sec,iso 200

Predrag

Jupiter i Venera se lagano udaljavaju jedna od druge. (promene položaja Venere, Marsa i Jupitera poslednjih dana u slikama: http://svemir.wordpress.com/2012/03/20/promene-polozaja-venere-jupitera-i-marsa-u-slikama/).
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

zozo83

Evo momci i ja prvi put da postavim neke slike, pogotovo sto mi je to bilo prvo slikanje sa canon eos-om 450d, koji sam pazario u nedelju. Sinoc sam morao da odem na poljanu tj. borca-teren bsk-a, malo je bilo oblaka, ali su prolazili, dako da je kasnije bilo dosta vedro ali ipak sa malo vise LP-a. slikanje je trajalo od 7-11 i nisam vise mogao da izdrzim, posto sam bio sam a i malo je ladnoca stegla, zalihe piva sam popio :). Ispucao sam jedno 300 a mozda i malo vise slika, a ujedno sam i vezbao kako se steluje ovo sokocalo. slikao sam Veneru i jupiter, oriona, mala i velika kolica, bik, persej, kasiopiju, lava,sa marsom i jos mnogo toga




















bice jos slika, sada sam se napalio na fotoaparat :) :) :) :) :)



BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

Yagodinac

Odlično za početak  ;D
Vremenom ovladaš tripodom, dugom ekspozicijom, pa onda otkriješ blendu... Magija! Pa stakiranje, obrada i onda se kompletno inficiraš i nema ti leka.

Predrag

Sa večerašnjeg posmatranja sa Dubašnice:

"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

hori58

25.03.12.Nebo iznad observatorije.

zozo83

nebo iznad borce...slikano iz ruke eos 450d, Mesec, venera i jupiter

f/5.6, expo 1/8sec, iso 800



f/5.6, expo 1/10sec, iso 800


BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

Predrag

Mesec, Venera i Jupiter večeras. Fotoaparat krš, ali bitna je volja! ;)
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

zozo83

evo i od mene slikice- Plejade, Venere, Meseca i Jupitera sa sazvezdjom bik, stim sto nisam zadovoljan kako je ispao mesec...od tolike zelje da ispadne sve ekstra nisam uspeo a ispucao sam jedno 50 slika

f/5,6 exspo 5sec, iso 800, focal 32 mm


samo mesec i venera

f/5.6, expo 0.8sec, iso 800, focal 55 mm

BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

Yagodinac

Ako, ako... Biće to bolje. Za početak staviš eosa na M mod, podesiš blendu na f5.6, iso na 1600 i ekspoziciju na 10-30sec i vidiš veselje. Prethodno ga (ako nemaš tripod) staviš na čvrstu podlogu i usmeriš u nebo. Bitno je da u kadru nema osvetljenih zgrada.