• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.

Wide field astrofotografija

Started by Stojanov, December 02, 2009, 12:08:03 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

zozo83

Ja koliko vidim zvezde su sasvim ok
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

gile.ms

Ma jesu to zvezde i jesu relativno ok u ovim gradskim uslovima sa kratkim ekspozicijama (mada se vidi da je Vega "žvrljnuta")
kada bih otišao u mrak i snimio duže ekspozcije, verovatno bih morao da bacim 9 od 10 :(

@Luger: 11,42 inča (ili 29cm) je za američke brezone sa colovnim navojem... hajde otvoriću novu temu sa ovom skalamerijicom pa ću da opišem i proračun...
BD 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, EOS 550d
----------------------------
Truly, Madly, Deeply

Luger

Quote from: gile.ms on April 24, 2013, 11:52:21 am
@Luger: 11,42 inča (ili 29cm) je za američke brezone sa colovnim navojem... hajde otvoriću novu temu sa ovom skalamerijicom pa ću da opišem i proračun...

Tako je, ja sam imao colovni 1/4 i duzine 7 cm pa sam sa njim pravio prije par godina.Znam da sam jedva nasao maticu za njega i na kraju kupio redukciju 3/8 na 1/4 u BM foto. Zatim je dobio i step motor i poklonjen.
Imam neki poljski programcic koji ga vozi preko, Lpt pa ako Ti treba, imam i motorcic i ULN jedino zupacanici skripe.
SW 80/600 ED, SW150/750 BD, HEQ5 Pro Synscan,
Canon 550D, Canon 450D full spectrum, Canon 450 Mono, Canon 1000D full spectrum, Canon 1000D Mono.

Yagodinac

Sunčev stub (Sun pillar) se povremeno viđa kao refleksija svetlosti o sloj kristala leda. Češće se to dešava u hladnijoj polovini godine ali je osnovni uslov u principu postojanje sloja cirusa koji su sastavljeni od leda.
Na drugoj slici imate stub koji pravi Mesec, a vide se i prolećni Vlašići desno kroz drvo  :)

http://astroblog-yagodinac.blogspot.com/2013/04/sun-pillar-moon-pillar.html

Kizza

Evo i jedna skromna slika Meseca i aviona.Slikano digitalcem,avion je malo gore i desno od Meseca.
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Yagodinac

Bravo Kizzo, slikao si kometu!
Ja ne verujem da je to avion, uopšte ne liči. Evo, pogledaj šta mi youtube izbacuje o tim pojavama:

http://www.youtube.com/watch?v=Qbv_nwoiKvY

Edit: mala šala. Da vidiš kako je kad mi malo podpaljujemo misterije  ;)

Kizza

Eh ko zna jednog dana možda i uslikam nepoznatu kometu  ;)
Mislio sam da će se putanja aviona poklopiti sa Mesecom,pa da vidim kako bi ispala slika,ali videvši mene sa fotoaparatom pilot je promenio kurs  ;D

Ygor2000stargazer

Izbegao je i mene dok sam mu putanju pratio dvogledom ;D.

Kizza

Čekam da se uključi zeleno svetlo na semaforu i ugledam zanimljivo nebo...

Yagodinac

Kizza

Hvala Yagodinac  :)
Jako je teško napraviti nebesku fotografiju iz Beograda,svetlosno zagađenje je preveliko,ali i avioni samo šaraju nebo. Kao što se vidi na ovoj mojoj današnjoj fotki čak i to može biti interesantno  ;)

vasja

Baci pogled na ovaj sajt

http://www.flightradar24.com/

Daje trenutni prikaz aviona na celom svetu (sa ADS-B uređajem).
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6
Canon EOS 60D, EFS 15-85
Canon EOS 350D bez IC filtera (full spectrum mod)

Kizza

Au,pa ovo je neverovatno  :o
Hm,sad bih mogao da isplaniram i neku fotku kako avion prelazi preko Meseca  ;)
Hvala "vasja"  :)

Sima_Strahota

Hehe :)
I ja sam pre neko vece sedeo i cekao upravo to, cekao cekao cekao i na kraju nisam docekao :)
...

vasja

Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6
Canon EOS 60D, EFS 15-85
Canon EOS 350D bez IC filtera (full spectrum mod)