• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Wide field astrofotografija

Started by Stojanov, December 02, 2009, 12:08:03 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

zozo83

Jedna slika i ring nebule od 13 lajtova, 5 darkova i 15 bais, iso 800, expo 1s, ja sam odusevljen kako je ispalo, slikano isto sa moje terase sinoc, jos sam odusevljen jer sam je prvi put video kroz teleskop, probao sam i pre ali nisam uspeo da je vidim, sada sam je odmah nasao. Pitanje jedno, kako dobijam boju na primer na ovoj ring nebuli, juce sam slikao i M29 ali nemam vremena sada da je obradjujem, ostavljam nesto i za drugi put :) :)



BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

johnny984

June 20, 2013, 08:48:30 am #886 Last Edit: June 20, 2013, 08:56:56 am by johnny984
Najbolje je da za početak skineš ovde vodic kroz digitalnu astrofotografiju, između ostalog imaš tu i lepo objašnjene neke korake u PS-u koji se koriste za astrofotografiju. Možeš da probaš da pratiš korak po krak, a možeš kasnije i da eksperimentišeš malo. Ima još dosta tutorijala naravno, kako za sam ps, tako i za astrophoto.

http://www.astronomija.co.rs/knjiara/616-astrofotografija-za-sveznalice.html

Lepe fotke inače, naročito za slikanje sa terase  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

johnny984

Čini mi se da sam video da si već čitao ovo što preporučujem  :) Što se boje same nebule tiče, možeš da je selektuješ ručno pomoću nekog tool-a u ps-u i onda eksperimentišeš sa bojama. Možeš upotrebiti recimo quick selection tool za selektovanje, probao sam na ovoj slici i tako lako možeš da dodaš boju samoj nebuli. Ali ne uzimaj moje savete zdravo za gotovo, najverovatnije postoji i bolji način za ovu fotku  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

Yagodinac

Za početak reci nam čime je slikano (kamera, optički sistem), koliko snimaka, ekspozicija, ISO. Inače za početak odlično  ;)

Yagodinac

Topola na mesečini. Dva layera, Mesec sačuvan da ne pregori a pozadina malo osvetljena.
ISO 100, 1/60sec, f8 iz ruke.


Yagodinac

Quote from: zozo83 on June 20, 2013, 01:25:41 am

Malo odradjeno u LR, ako moze jedna pomoc kako posle DSS-a da prebacim u PS, posto je tif 16 bita



Super ti je ovo ispalo, bitno je da se vide galaksije. Ne znam zašto samo po jednu sekundu, sa kakvim god praćenjem možeš da izvučeš i više, svojevremeno sam ručno okretao EQ2 kad se zimi istroše baterije i to je pogađalo desetak sekundi (ne svaki put). Možeš da probaš 10-15sec a baš ako ti je praćenje živi očaj pokušaj sa 5sec.
Što se tiče prebacivanja u PS, pa to je i poenta. PS po defaultu prihvata 16-bit TIF, tu onda možeš u obradi više da rastegneš sliku nego u RAW ili JPG.

zozo83

Quote from: Yagodinac on June 21, 2013, 12:24:13 pm
Za početak reci nam čime je slikano (kamera, optički sistem), koliko snimaka, ekspozicija, ISO. Inače za početak odlično  ;)


Ako je pitanje postavljeno meni, eq3 150/750 i canon 450d, a isao sam po jednu sekundu na ne bi zvezde pravile trag, a jos jedan je problem u pitanju, kada ovo slikam posto je terasa mala teleskop u opste ne useveravam, nego trazim ovako gde su galaksije, zato mi je problem zbog pracenja. Ako bi ga useveravao onda ne bi mogao da okrecem teleskop.

Sto se tice PS moj nece nesto da otvori taj TIF od 16 bita, ne znam sto

Lepa ovaa slika topolnog meseca
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

mravic

Samo mi ovo objasni. Kako ne mozes da okreces teleskop kad ga useveris?
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

johnny984

Mislim da nema mesta, tj. udario bi u zid, ako sam ja dobro razumeo  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

zozo83

Quote from: johnny984 on June 21, 2013, 11:00:02 pm
Mislim da nema mesta, tj. udario bi u zid, ako sam ja dobro razumeo  :)


dzoni to je razlog, nemam toliko mesta :) :)
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

zozo83

ako nekome nije tesko, da proba da obradi u PS M29, postavio sam link na drobox, tif je od 1min i 40 sek

https://www.dropbox.com/s/93cul61q56k4kva/1m%2039s%2C%2099f%2C%20M29.TIF
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

johnny984

Mislim da prirodnim putem tu ne mogu da se dodaju neke boje, ili da se vidi neka nebula. Bar ja to ne bih znao da uradim, ali čini mi se da je takva fotografija. Može recimo ovako da se uradi, malo sređeni levelsi i uklonjen šum SMI tehnikom (takozvanom  :) )



Može da se doda i po neki spike, ali kao što reče Yagodinac, to utiče na sledeći život, tako da se ja sa time ne bih zezao  :)



Lepa fotka u svakom slučaju.

"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

Darchy

Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

johnny984

"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

Yagodinac

Bravo za Mesec i ED  8)

Sledi Venerino posrnuće. Ili drugačije, planettrails, 200mm f7.1, ISO100, 90sec ukupno.