• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.

Wide field astrofotografija

Started by Stojanov, December 02, 2009, 12:08:03 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

doktor035

Isplatio se trud i smrznuti prsti  ;D

Yagodinac

Odlična fotka, za tako kratku ekspoziciju. Bravo!  ;D
Inače sad je idealno vreme da se snimi izlazak letnjeg Mlečnog Puta. Tj kad se skloni Mesec.

doktor035

Taman kad mesec zadje eto mlecnog puta...samo sto je hladno  :(
Proveravao sam,bice jos prilika...tamo pocetkom 7. meseca....e tad ce da se ispucaju malo vise fotki  ;D

Yagodinac

Probao da snimim izlazak Mlečnog Puta sa tripoda, bez ikakvog praćenja. I, naravno, teško ide - Iris ni da čuje a DSS kad složi, bolje i da nije. Uglavnom, 11 snimka po 20sec, ISO1600, 17mm i f2.8:

Kao što svi znamo DSS baš i nema neki mudar algoritam za boje. S druge strane Photoshop je tu odličan, a u njemu sam izveo stakiranje za startrails:

Onda sam natenane gledao šta se tu vidi na 100% isečku, i vidi se dosta satelita. Najinteresantniji su mi bili ova dva (zvezda desno je Vega u Liri) koji idu relativno horizontalno. Imajući u vidu vreme snimanja nije bilo teško pronaći da je reč gore o Cosmos 2297 - ruskom vojnom i špijunskom satelitu iz 1994g, teškom celih 6 tona. Baš se vidi da je ruski  8)
Donja linija je Cosmos 1766, čedo od dve tone koje je služilo za okeanografska i druga merenja površine planete i atmosfere.
Između njih se vidi jedan kratak blesak, nešto što je najverovatnije kosmički otpad koji brzo i nekontrolisano rotira, takođe nešto čega nema na nijednom popisu satelita.

johnny984

Odlične fotke, a na ovoj poslednjoj tajmig je ne može bolje  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

Luger

Yagodinac, je li ti ovo stalno mjesto snimanja ili si poranio pa prosetao negdje dalje? Ima dosta LP-a, ali ima i dobro parce neba za posmatranje.
Slike kao i uvijek, odlicne!
SW 80/600 ED, SW150/750 BD, HEQ5 Pro Synscan,
Canon 550D, Canon 450D full spectrum, Canon 450 Mono, Canon 1000D full spectrum, Canon 1000D Mono.

Yagodinac

Hvala  :)
Mesto je usputno između Kragujevca i Jagodine, a neposredno pre početka je prošao kamion i osvetlio pozadinu  ;) Kao poručeno, pa sam nastavio da snimam taj kadar i kasnije u obradi dobio detalje i na zemlji i na nebu.
Vreme snimanja oko 21:45h.

Sima_Strahota

Kako mislis bez tripoda? Bez tripoda za teleskop ili bez tripoda za fotoaparat?
...

Yagodinac

Sima_Strahota

...

Yagodinac

Jučerašnji Mesec iznad Rtnja, eos 40d + pentacon 200@f15:

Moon over Rtanj by milanmiloradovic, on Flickr

Luger

Bas je ogroman! Sad ce opet turisti da navale.  ;D
SW 80/600 ED, SW150/750 BD, HEQ5 Pro Synscan,
Canon 550D, Canon 450D full spectrum, Canon 450 Mono, Canon 1000D full spectrum, Canon 1000D Mono.

frugorski

Mlecni Put 360 stepeni
Fantasticna mozaik fotka na kojoj se vidi ceo Mlecni Put,pozajmljena sa FB ,a postavio je nas astronom i astrofotograf sa planine Tare- Goran Vukajlovic(dolazi na Letenku).Verovatno je uradjeno vise fotki na severnoj i na juznoj hemisferi i slozeno u jednu.Delo vise autora.Na levoj strani je deo Galaksije koji se vidi sa nase ,severne strane,a na desnoj `juzni` deo,sa Magelanovim oblacima.A mozda je uradjena i na neki drugi nacin,sa nekog satelita.Uglavnom,ja sam fasciniran.Vec dugo pokusavam da u glavi stvorim sliku nase Galaksije i evo sad kao na tanjiru.Mnogo je lepa.
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

frugorski

Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)