• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Wide field astrofotografija

Started by Stojanov, December 02, 2009, 12:08:03 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

Yagodinac

Thnx. Ova je prošlogodišnja, ove zime nije bilo leda na jezerima kolliko ja znam.

Boki Aristarh

Nepoznato mnogo vremena je prošlo od poslednjeg izlaska ekipe "Aristarh"-a pod zvezdano nebo... I u petak 24.01.2020. su se konačno sklopile kockice, vedro, mlad Mesec, završena tura dimljenog domaćeg mesa...
Obzirom da je bilo relativno hladno, montaža foto opreme se svela na wide filed, a za vizuelni deo određen je 12" Dob opremljen Ethosom od 13 mm i 8" Newton na GO-TO montaži. Vizelno smo se naslađivali sa manje više poznatim lepotama zimskog neba dok je foto deo uz nebrojeno mnogo problema sa softwerom doneo rezultat koji možete videti ispod...
Meta Simeis 147 ostatak supernove i okolina. Snimljeno kroz Canon 200 mm teleobjektiv na f2.8, kamera CCD Moravian G4-9000, kroz Ha i OIII filtere, ekspozicija 10 min po frejmu, 7 kom Ha i 9 kom OIII. Montaža SW EQ6.
Boje na Simeis 147 nisu baš najbolje, pretpostavljamo da je zbog nedovoljnog broja ekspozicija...
Ipak obzirom da nismo odavno ništa snimali možda smo i zaboravili kako treba  ;D  ;D


Sinisa

Mmmm..spagete  :P
Divni teski objekti,svaka cast ekipi!  ;D
150/750 EQ3

Yagodinac

Quote from: Boki Aristarh on January 27, 2020, 08:30:23 pmBoje na Simeis 147 nisu baš najbolje, pretpostavljamo da je zbog nedovoljnog broja ekspozicija...

Fenomenalno, to ipak ne bi išlo modifikovanim DSLR-om, jel?
(za nemodifikovani i da ne pitam  :)  )

Boki Aristarh

Siniša, mi smo uz "špagete" ipak jeli i suvo meso... zbog boje  ;D

Što se tiče modifikovanog DSLR-a dok smo ga imali u posedu nismo probali ovaj objekat ali obzirom na neuporedivo veću osetljivost CCD kamere G4-9000 (a i na njoj je na 10 min ekspozicije i uz Ha filter dosta slaba saturacija) sumnjam da bi bilo jako teško....

Yagodinac

Čisto da uđe u zapisnik da sam u svom životu i Sirijus uspeo da snimim...  :P

Rise Of Sirius by Millan Milloradovic, on Flickr

Yagodinac

Merkur je retka zverka; nikad se ne udaljava suviše od Sunca i retko se zbog toga posmatra teleskopom. A i iskreno, nema šta interesantno ni da se vidi. Sekvence su okidane na po pola minuta.

The Fall Of The Mercury by Millan Milloradovic, on Flickr

Boki Aristarh

Odlična ti je fotka, kao i obično...
Posebno mi se sviđaju boje neba u sumrak...
A što se tiče posmatranja Merkura to si u pravu 100%, u nedelju smo se "mučili" sa Merkurom i Dob-om od 12" samo da bi videli fazu planete zablurovanu načisto  ;D
Venera je već bila druga priča....

Yagodinac

Thnx...
Ja vam čestitam što ste uspeli da nađete Merkur, u momentu kad ga vidiš golim okom on padne na 5-10 stepeni i opet ništa od gledanja.

Sinisa

NGC 1499 + Messier 45 by Sinisa Niksic, on Flickr


NGC 1499 i Messier 45 @ 55mm
Eksperimentisao sam malo sa stock Canon objektivom na piggyback.Zadovoljan sam kako se kalifornija prikazala na 24 min snimanja  :)
150/750 EQ3

Yagodinac

Super ispalo  ;)
Ako budeš bio u prilici da ne znaš kako da potrošiš sto evra - uzmeš pedeseticu i ona ti ovaj isti kadar sa približno istim kvalitetom zvezda snimi na f2.8 za 4x kraće vreme. A imaš i objektiv za portrete. Samo preporuka je nova STM verzija, kažu da on ima bolji fokus pošto moja starija (II) verzija baš mnogo brljavi po pitanju autofokusa.

Boki Aristarh

Prethodni produženi neradni vikend iskoristili smo da ponovimo okupljanje u Ratkoviću.
Of course bilo je i gastro i astro.
Standardna ekipa, Miloš, Ivan, Drago i Boki bila je pojačana dragim nam gostom (koji više i nije gost) iz Surčina, Nešom.
Vizuelna ekipa opremljena Dobom 12" i Ethos okularom od 13 mm i Takahashijem od 100 mm koji se ponosno i prkosno suprotstavljao aperturi Doba... Da ne zaboravim Nešin novi ES okular od 24 mm, koji nas je ponovo zadivio kvalitetom slike... Ko se dvoumio više ne mora, svi okulari iz ove serije su perfektni! U kombinaciji sa Tak-om pruža neverovatnu oštrinu i kontrast.

Što se tiče foto rada, ponovili smo wide setup sa sledećim karakteristikama:
Meta: Rigel i okolne magline
Snimljeno: 16.02.2020.
Lokacija: Ratković, Kragujevac
Objektiv: Canon 200 mm, L serija, @2.8
Frejmovi: 9x300" kroz Ha filter i po 6x300" kroz RGB filtere
Montaža: SW EQ6
Software: Nebulosity 4, Pixinsight, Photoshop, obrada MasterIvan.


Sinisa

Nisam ni znao da postoje toliki HII regioni oko Rigela  :o  svaka vama cast!
150/750 EQ3

Predrag

WoW!!!
Koliko detalja!
Svaka čast za ovu fotografiju Rigela i okoline.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Yagodinac

Jeste sigurni da je to Rigel? Da nije nešto sa južne hemisfere...  ::)
Ja ovo nisam dosad video. Levo beše veštica, ali svaka čast za ideju da se u kadar ugura i M42. Eto šta znači širok ugao.
Ukratko: bravo!