• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Wide field astrofotografija

Started by Stojanov, December 02, 2009, 12:08:03 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

Danijel

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

vlaiv

Quote from: CyberianIce on October 26, 2021, 01:04:31 pmJel ti to pravis temelj za opservatoriju na Fruskoj Gori a da nikome nisi prijavio? :D

Temelj je odavno "prošao ispod radara". Sad je već gotova "observaciona ploča" a mislim da su danas izlili i stub.

U međuvremenu je dozidano do vrha i sad idu te neke grede (što volim što se razumem u te građevinske termine :D ).

Leva strana gore na slici će biti topla soba, a desna strana će imati pomični krov (tamo negde na proleće verovatno). Platforma je na oko metar i 20, i biće opasana zidom od metar i 40. Stub je 90cm visine pre adaptera za montažu. Mislim da će se sve fino uklopiti.

Quote from: spadej on October 26, 2021, 02:44:14 pmne vidi se fotka. Bar  kod mene :(

Evo linka, možda će on raditi kako treba:

Link za sliku

Quote from: Danijel on October 26, 2021, 03:07:40 pmBaš dobro! :)

Pravo da ti kažem, jedva čekam da je pustim u pogon, verovatno tamo na proleće.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Danijel

Quote from: vlaiv on October 26, 2021, 06:43:57 pm...

Pravo da ti kažem, jedva čekam da je pustim u pogon, verovatno tamo na proleće.

Haha, znam kako ti je. Tako sam i ja kad sam gradio zvjezdarnicu Apollo, snimao sam oko nje, pa iz nje iako nije imala zidove nego samo metalnu konstrukciju. Kada je bila napokon gotova, preporodio sam se. Sve vrijeme koristim za snimanja i promatranja, nema više sastavljanja, spajanja kablova, usjeveravanja, pa rastavljanja, prenošenja... Tko si može priuštiti imati opservatoriju, to je pun pogodak. 8)

Za one koji misle da je to skupo i komplicirano, ne mora biti. Najvažnije je da imate neko mjesto gdje ćete ju postaviti, sve drugo je prepušteno mašti. Istraživao sam kada sam odlučio graditi, da vidim kako su to drugi napravili i zbilja, ima svega, od onih najmanjih koje više liče na malo veći WC ili kakav drveni sanduk, pa onih kao da su izašle iz kakve bajke jer liče na simpatične vrtne kućice na čijim prozorima se nalaze čipkaste zavjese, pa do onih raskošnih u kojima se nalazi po 3-4 stupa s raznim teleskopima. ;)  Ima na YouTube dosta zgodnih filmića koji prikazuju gdje sve ljudi drže svoje teleskope. ;D
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

mboskovic

Vlaiv, čestitam na (budućoj) opservatoriji! :)

Sa fotke izgleda lep, otvoren horizont a ti svojevremeno reče da je nebo uporedivo sa Letenkom. Ako nije tajna, gde je (otprilike) lokacija?

Ja planiram na proleće da krenem sa izgradnjom vikendice na Čardaku te u sklopu toga razmišljam i o maloj opservatoriji.
Nemam baš neki pogled na istok (brdo) ali je na ostale 3 strane dobar. Naravno NS na severu kvari stvar, ali šta da se radi :(
Pa sad, gomila pitanja i nedoumica...
Koje su ti dimenzije tople sobe i same opservatorije?

vlaiv

Lokacija je sa juzne strane - okolina Iriga na granici sa nacionalnim parkom.

Po light pollution info-u SQM je oko 20.8 dok je na Letenci ~21.2, doduše to je info iz 2015 - stvari su se u međuvremenu možda i promenile.

Čitav objekat je na 3x5 metara temelju. Na projektu je prijavljena kao pomoćni objekat. Da ne bude zabune, to nije samostalna observatorija - ja sam se preselio tu i observatorija je u sklopu dvorišta, pored kuće.

Pošto sam ograničen građevinskom dozvolom, morala je ta veličina - znači 3x5 metara i redovna visina jednospratne kuće / pomoćnog objekta od 2.8m do krova i krov čini mi se do 3.6m. Nisam siguran koje su tačne cifre. Ja ću krov praviti niži jer ću staviti pomični, pa zbog nagiba da mi ne smeta.

Platforma za posmatranje je oko 2.6 x 2.6 - okvirno, pravio sam da bude kvadratna a zidano je blokom, pa sad koliko je debeo blok sa svake strane ...
To znači da je topla soba dosta mala - tipa 2.2 x 2.6 ili tako nešto. Dovoljno za sto i male stepenice gore za platformu.

Platforma je na oko 1.2 visine ako se ne varam. Ispod platforme imam "skladišni prostor". Stub za montažu je 20x20cm i visok oko 70 cm do adaptera, iznad platforme (znači skoro 2 metra total). On je skroz odvojen od ostatka objekta i ima svoj temelj.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Yagodinac

Ono kad iz grada uspeš nešto da fotografišeš, aleluja  ;D

Venu Over Sky by Millan Milloradovic, on Flickr

Venus Over Street by Millan Milloradovic, on Flickr

mboskovic

Quote from: vlaiv on October 28, 2021, 04:04:30 pmLokacija je sa juzne strane - okolina Iriga na granici sa nacionalnim parkom.

Po light pollution info-u SQM je oko 20.8 dok je na Letenci ~21.2, doduše to je info iz 2015 - stvari su se u međuvremenu možda i promenile.

Čitav objekat je na 3x5 metara temelju. Na projektu je prijavljena kao pomoćni objekat. Da ne bude zabune, to nije samostalna observatorija - ja sam se preselio tu i observatorija je u sklopu dvorišta, pored kuće.

Pošto sam ograničen građevinskom dozvolom, morala je ta veličina - znači 3x5 metara i redovna visina jednospratne kuće / pomoćnog objekta od 2.8m do krova i krov čini mi se do 3.6m. Nisam siguran koje su tačne cifre. Ja ću krov praviti niži jer ću staviti pomični, pa zbog nagiba da mi ne smeta.

Platforma za posmatranje je oko 2.6 x 2.6 - okvirno, pravio sam da bude kvadratna a zidano je blokom, pa sad koliko je debeo blok sa svake strane ...
To znači da je topla soba dosta mala - tipa 2.2 x 2.6 ili tako nešto. Dovoljno za sto i male stepenice gore za platformu.

Platforma je na oko 1.2 visine ako se ne varam. Ispod platforme imam "skladišni prostor". Stub za montažu je 20x20cm i visok oko 70 cm do adaptera, iznad platforme (znači skoro 2 metra total). On je skroz odvojen od ostatka objekta i ima svoj temelj.

Vlaiv, hvala na detaljnim informacijama.
Ja planiram da pravim kuću sa ravnim krovom - terasom i da tu napravim prostoriju za teleskop sa pomičnim krovom. Topla soba bi mi bila u kući. Videću još. Ima puno da se razmišlja :)

Yagodinac

Lov na kometu Leonard je bio neuspešan - ne vidi se iz naših krajeva, odnosno zalazi ispod horizonta pre nego što se smrači. Stoga utešna nagrada je zalazak Venere iznad Jastrepca, na jedan ipo stepen visine. Sasvim levo na granici se zapaža i Merkur, ali ja ga golim okom tamo nisam identifikovao.

Venus Over Jastrebac by Millan Milloradovic, on Flickr


Yagodinac

Jedna iz 2019.; tek sad došla na red za obradu.

Lake Sunset by Millan Milloradovic, on Flickr

Danijel

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Yagodinac

Hvala. Niko ne može kroz fotku da oseti sav moj bol od uboda komaraca koji su, gle čuda, najaktivniji upravo u sumrak. To je i razlog zašto će ovakvih kadrova nadalje verovatno biti mnogo ređe od mene.
Čak su i fotoaparat napadali...

Danijel

Rakiju i maži se njome, kako izvana tako i iznutra. Kažu da pomaže. :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

vasja

Bio sam prošle nedelje na Lastovu i stigao da slikam par slika.

Nebo nad Lastovom

Mlećni put

Prva slika je jedan frame sa exp 60sec. Druga je stack od 10 x 60sec, bez darkova. Montaža je StarAdventurer a aparat je Canon 60D sa EF-S 15-85 na 15mm. Montaža je ofrlje useverena pa ima grešaka. Na drugoj slici jedan mali zeleni piksel je M57 :)

Slikano je iz centra Pasadura
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

Yagodinac

Sve najbolje se priča o tom 15-85 objektivu, a kad pogledam da nigde nema hromatske, čak ni oko Vege, vidim da je tačno. Koja je bila blenda?

vasja

Ako se ne varam F3.5.

Uzgred bio sam i na vrhu Lastova gde ima heliodrom. Jedno od najlepših mesta za posmatranje i fotkanje na kojim sam bio - u ravni sa Golijom. Bilo nas je 30 a pošto sam poneo i teleskop od gledanja i komentarisanja jednostavno nisam stigao da slikam ništa. Definitivno idem tamo sledeće godine. Tamo idem da ronim ali sledeće godine bar 3 večeri moram da odvojim za fotkanje.
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM