• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Problemi sa traziocem?

Started by Vlada, February 03, 2010, 11:42:35 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Vlada

Primetio sam da mi je na traziocu, koji sam sam sastavljao od kineskoga dvogleda 56mm objektiva, izlazna pupila (exit pupil) cak oko 8,5 mm. Uvecanje trazioca je 7 puta, a stvarno vidno polje je oko 7 stepeni. Jednostavno, za dati objektiv od 56mm koji je cini mi se f3, i okular koji ide sa dvogledom oko 25mm fize, ne moze se dobiti manji exit pupil za date elemente koji su mi na raspolaganju. Zanima me da li ovako veliki promer exit pupila moze BITNO da mi smanji granicnu magnitudu koja se moze opaziti ovim improzivovanim traziocem?

Ljubo

Obzirom da je pupila noćno adaptiranog oka oko 7mm (varira od osobe do osobe, pa ide od 6 do 9mm), to gubici nisu veliki. Malo će se to povećati danju, ali to ne treba da te brine, jer su dnevni objekti sjajni (a i rjedje se koristi tražilac u tom dijelu dana).
Bitna stavka ti je i eye relief (a posebno za osobe koje nose naočare) - trebalo bi da bude barem preko 15mm da ne bi dolazilo do neželjenog kontakta sa tražiocem, a da pri tome imaš opušten prilaz samom tražiocu.

Vlada