• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pomoc

Started by hristijan90, January 26, 2010, 05:44:00 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ljubo


hristijan90

Pa tu ne pise nista sto meni treba za izradu dobson montazu! kako da ja 150/750 tubus smestim na tu montazu? mene to zanima...

sale11472

Zašta ja postavih celu temu i to lepljivu kad je niko ne čita ???
OK šalim se ali na engleskoj verziji Berijeve stranice imaš jednostavno uputstvo sa sve krojnim listama pa čak i ako ti engleski nije jača strana sasvim lako možeš da se snađeš.... naravno ako se odlučiš za 150/750 tubus korisno bi bilo produžiti malo bočne stranice i tako dobiti veću visinu teleskopa... no do tada ima vremena ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

gilecais

Evo da ti pomognem.Znam coveka koji ima gotovu Dobsonovu montazu za SW 150/750 mm kao sto je tubus koji sam ti ponudio na prodaju.Ti imas moj broj telefona pa me nazovi da ti dam podatke tog coveka i njegov broj telefona pa se raspitaj.Mislim da bi ti on za simbolicnu svotu prodao podnozlje.Saljem ti dve fotke podnozja.Pozdrav svim forumasima od Zoltana (Gileta).

hristijan90

ajde ako moze broj telefona ma pm pa cu ga ja sutra nazvati.. u slucaju da ne kupim celestrona od Poseydona, onda cu iskombinirati vas SW tubus sa ovim dobsonom, za pocetak...

marino

pogledaj malo i po M111, imas nekoliko samogradnji pa cisto da vidis kako je to ljudima izgledalo i s kojim su se problemima susretali (www.m-111.org )
m
Vidulini Observatory

hristijan90

KOja je razlika u kvalitetu imedju Celestrona i SkyWatchera? ja sam se odlucio za Poseydonov celestron 150/750, ali ipak da pitam... Jel mozda bolji SW BD 150/750?

Hvala svima na pomoci da se odlucim zahvaljujuci drugim temama od ranije, a i sad na ovoj temi.
Imacu jos gomilu pitanja kada budem prvi put zavirio u okular! pozz i vedro nebo

sale11472

Quote from: hristijan90 on February 01, 2010, 09:37:57 pm
KOja je razlika u kvalitetu imedju Celestrona i SkyWatchera? ja sam se odlucio za Poseydonov celestron 150/750, ali ipak da pitam... Jel mozda bolji SW BD 150/750?


Pazi glavna prednost tog BD 150/750 je znatno bolji fokuser ali tebi niko ne brani da jednog dana i na tog Celestrona ugradiš neki bolji fokuser (verovatno motorizovan pošto te astrofotografija zanima) tako da nije nešto što bi trebalo preterano da te brine.....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Yagodinac

MIslim da su tu negde po optičkom kvalitetu; Skywatcher stalno diže kvalitet optike a Celestron je staro i priznato ime u astronomskim krugovima. Danas je optika f5 reflektora uglavnom prihvatljiva (čak i Optisan refraktorčići daju mnogo bolju sliku sa boljim okularima!) tako da to ne treba da te brine sem ukoliko ne očekuješ 500x uvećanja na planetama...
Mnogi ljudi efikasno slikaju sa tim Celestronima tako da to uopšte nisu loši teleskopi, uprkos fokuseru za koji bi pametnije bilo da je 2". Eto to bi trebalo da je glavna razlika između ta dva teleskopa. I izgleda da je zato Celestron malo jeftiniji.
Veruj mi, mnogo bitnija stvar ti je montaža od tubusa kojim slikaš. Ljudi slikaju i slr aparatima sa njihovim objektivima ali ništa bez dobre montaže.