• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Brzina fotona u vodi i vazduhu vs vakum

Started by r2d2, December 19, 2009, 04:48:05 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

r2d2

January 10, 2010, 11:28:56 pm #15 Last Edit: January 11, 2010, 12:06:19 am by r2d2
Sa velikim zakasnjenjem se zahvaljujem svima na ovako iscrpnom odgovoru.

QuoteBrzina fotona odredjena je izrazom: c=lambda*f
gdje je c brzina fotona u datoj sredini, lambda njegova talasna dužina, a f - frekvencija. Kada udje u vodu, fotonu se smanji frekvencija, a time i brzina. Promjena frekvencije ne dovodi do promjene ukupne energije fotona (niti narušava Plankov zakon), jer dio energije fotona prelazi u masu kojom on interaguje sa sredinom (u ovom slučaju vodom).


Jako jako zanimljivo (mada ovo sa masom i frekvencijom je intrigantno  8) ). Foton ima dvojako svojstvo talasa i cestice. Sta je sa svojstvima cestice? Iz formule c=lambda*f mi izgleda da se njegovo cesticno svojstvo prosto anulira i zanemaruje tj brzina fototona u datoj sredini zavisi iskljucivo od talasne duzine.

I dalje mi je fascinantna cinjenica da ne postoji ni ubrzanje ni usporenjenje vec trenutna promena brzine pri ulasku i izlasku iz vode.  

Ljubo

Da bi došlo do promjene talasne dužine fotona, mora doći do rasejanja (na primjer, Komptonov efekat).
Medjutim, ovdje je razmatranje ograniceno na foton koji nije interagovao sa atomima i molekulima sredine. Naravno, ovo je idealan slučaj, jer u stvarnosti do izvjesne interakcije svakako dolazi, što će naravno dovesti i do izvesne promjene talasne dužine. No, ta promjena nije toliko izražena kod optički prozirnih sredina (kao što je voda u ovom konkretnom primjeru).

CyberianIce

Ljubo, kad si vec zagazio u materiju, da li bi nam mogao reci nesto o Čerenkovljevom zracenju, bio bih ti zahvalan.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Ljubo

Pa... najveći dio onoga što te zanima nalazi se ovdje:

http://static.astronomija.co.rs/nauke/fizika/Cerenkovljevo_zracenje/Cerenkovljevo_zracenje.htm

Za popratne efekte i konkretne slučajeve manifestacije ovog zračenja, proguglaj malo (široka je to tema).

stameni

Vrlo kratko: Čerenkovljevo zračenje je elektromagnetno zračenje koje nastaje kada se neka naelektrisana čestica kreće unutar neke materijalne, prozirne sredine, brzinom većom od brzine svetlosti u toj materijalnoj sredini.

CyberianIce

A da nije ova tema pogresno formulisana od samog pocetka? Zar nije brzina fotona konstantna (c). Brzina fotona i brzina prostiranja svetlosti kroz neki medium ne bi trebalo da su isti pojmovi.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Ljubo

Naziv teme: "Brzina fotona u vodi i vazduhu..." jasno govori o čemu se u suštini ovdje radi.
Ko ne razumije pitanje s početka (prvi post; pročitati ga više puta ako treba), onda neka zaobidje ovu temu (jer puritanstvo sa nazivima i oznakama nije predmet ove priče).

r2d2

QuoteNajkrace objasnjenje :  Fotoni bivaju reemitovani nakon absorpcije od strane molekula materije. Izmedju molekula fotoni putuju prakticno istom brzinom kao u vakuumu ali zbog "zadrske" nastale interakcijom sa molekulima materije efektivna brzina je uvek manja .

Ima li nekih novosti o Zeissu ?


Ja malo guglovo o tom zeissu ali osim izgleda jako kvalitetne optike u opisu ne nadjoh na cega si mislio Stojanov. Mozda je pitanje greskom ostalo od nekog cut paste?

r2d2

Nije bas direktno vezano za temu brzine u raclicitim sredinama, ali za brzine u vakumu jeste.
http://www.youtube.com/watch?v=1mkKhn53L68&feature=channel