• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Astronomi iz Nisa

Started by Vlada, December 27, 2009, 12:48:21 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Yagodinac

Pa da ne bi ovaj forum doživeo rat praktičara i teoretičara (ovo drugo nikako nije pežorativno!) hajde svi malo da spuštamo loptu.
Ljudi koji astronomiju doživljavaju kao svoj hobi ili je jednostavno vole više od proseka se dele na:
- praktičare, posmatrače i
- teoretičare, tj one koji više čitaju članke, knjige i poznaju problematiku sa teorijskog nivoa

Mnogi od nas spadaju u obe grupe. Nije ništa loše ni u tome što neko ima srednju školu i minimalno poznavanje fizike ako vreme provodi sa dobsonom od 300m i završava Heršelovu listu. Na forumu ima dosta ljudi kojima je fotografija fascinacija pa je astrofotografija prirodan sled događaja (ja sebe ubrajam u pasionirane fotografe svega i svačega, doduše potpuno amaterski).
Sa druge strane ima ljudi koji jednostavno više uživaju u tome da gledaju slike sa Habla i čitaju po Wikipedii podatke o tim objektima. I to je potpuno legalno  ;D A najtužnije je što postoji dosta ljudi koji jednostavno nemaju opremu (i ja lično smatram da treba da investiram 2-3x više novca dosad u opremu za prihvatljiv setup) i onda su "osuđeni" na zvrjanje po netu ili retka okupljanja astronoma. Tako je i u svetu i kod nas. Heršel je bio vrstan osmatrač svog doba ali prodor je ostvaren sa teorijskog aspekta u astronomiji, koji proističe iz osmatračkog rada.

Kako rešiti to? Prosto, ko skokne do Jagodine obećavam mu pogled kroz dva njutna - samo da bude vedro. Nisu nešto, ali mogu da posluže kao dobar uvod u posmatračku astronomiju.

Sasa

Wow! sad sam primetio da sam "prozvan"! Priznajem da mi nedostaje poznavanje teleskopa i astrofotografije. Ali morate imati u vidu da ja nisam astronom, ni amaterski ni profesionalni. Ja sam samo popularizator astronomije koji stoji sa strane i s divljenjem posmatra vas koji s lakoćom pronalazite M-ove.

Ja inače astronoma ne vezujem za to da li posmatra ili čita, već za znanje koje deli s drugima. Ništa mi ne znači kada neko pilji kroz teleskop bez razumevanja ili čita a ne shvata. Ili kad radi jedno i / ili drugo a to ne saopšti drugima. To je kao pesnik koji recituje u sebi. Za sve ostale on ne postoji (kao pesnik).

sale11472

Quote from: Sasa on December 31, 2009, 12:33:00 pm
Wow! sad sam primetio da sam "prozvan"! Priznajem da mi nedostaje poznavanje teleskopa i astrofotografije.


I to je apsolutno NEBITNO, koga bre interesuje da li Zorkić može da nađe M ovaj ili NGC onaj, da li ima teleskop ovakav ili onakav ??? Ono što ljude interesuje kad će Letenka, ima li šanse da se ponovo pojavi "Astronomija" i tome slično

Kakve veze ima što AD Alfa u Nišu nema članova koji bi mogli da upotrebe teleskope koje imaju pa im je aktivnost pretežno popularizatorska....
Hej pa ljudi su toga svesni i traže pomoć

QuoteTakođe bi smo voleli da nam neko pomogne u vidu saradnje i da održi praktičan deo iz poznavanja teleskopa, oroijentacije na nebu i posmatranjima kao i o astrofotografiji.
Društvo je spremno da organizuje amaterski skup u okolini Niša gde imamo dobrih poligona za posmatranje. Prof. Gajić je spreman da se njegovu društvo prihavati i organizacije jednog takvog skupa.


I šta su na ovom forumu dobili kao odgovor ???

Quote from: Ljubo on December 29, 2009, 03:50:49 am
Uočava se da "Alfa" i pored nekoliko teleskopa (što je tako reći najviše od svih društava)  ne vrši posmatranja, već se njihova astronomska djelatnost svodi na predavanja (!?!). Zato, nadamo se da će se neko tamo pojaviti da ovu zalosnu stvarnost promijeni. (A oni se kao bave astronomijom?, eh...).


ili

Quote from: Stojanov on December 29, 2009, 10:59:35 am
Za mene je daleko vredniji amater koji ima Optisan ( jadan on, toliko kritikovan ) i radi sa njim, pronalazi nacine da snima, kopa po internetu da bi izvukao maksimum i od takve opreme nego ko ima opremu vrednu postovanja a "nema vremena" da je koristi. Ili je daleko ugodnije da se gledaju slicice sa Habla na toplom a sam pogled kroz prozor u hladnu zimsku noc je dovoljan razlog da se odustane od posmatranja. Takvi (i ko razmislja na takav nacin) nemaju veze sa amaterskom astronomijom. I nema potrebe da se zavaravaju da je sve to drugacije !


Hej pa na iskazanu dobru volju se odgovara ovako i što je još gore od jako iskusnih astronoma koji imaju i znanja i opreme i posmatranja i astrofotografija i čega sve ne, što bi mogli da podele sa onima koji imaju želju i pokažu da imaju dobru volju  :-\
I naravno da ću burno da reagujem na takve stvari, i sada i uvek pa makar se to mnogima ne sviđalo..
Zašto? Pa jednostavno oni koji imaju znanja i iskustva, posmatranja, fotografija, skica i svega ostalog jedini mogu da ožive ovakav forum i privuku nove članove, jer jedino oni mogu da napišu nešto što ljude može da zainteresuju pošto jedino oni imaju dovoljo iskustva i znanja.... A kada to izostane onda se diskusije na forumu sasvim prirodno okrenu "temama" poput malih zelenih, "teorija" ovakvih ili onakvih i sličnim stvarima koje nikome ovde baš i ne leže pa se i članovi polako udalje od cele ove priče....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Ljubo

December 31, 2009, 09:26:00 pm #18 Last Edit: December 31, 2009, 09:45:34 pm by Ljubo
QuoteKakve veze ima što AD Alfa u Nišu nema članova koji bi mogli da upotrebe teleskope koje imaju pa im je aktivnost pretežno popularizatorska....
Hej pa ljudi su toga svesni i traže pomoć

Alo, to drustvo broji, da ponovim za one slabe sa brojevima: 160 članova (slovima: STOŠEZDESET), Niš nije mali grad, teleskopi koji imaju nisu igracke, pa... ma... ma...  nemam više snage.
Ljudi, poslušajte ove nove savjete, nemojte se opterećivati što vaše društvo ima tri teleskopa i niko ih ne koristi, nemojte ni vi... Sačekajte da dodje neko sa strane (???), pa će se nešto možda i desiti (Gospodar prstenova 4).
A dotad, udobno se uvalite u vaše fotelje, gledajte slikice s Habla, i čekajte neko novo predavanje - jer ljepše je da vam neko to sve prepriča, nego da vi to sami vidite (plačem, a tastatura mi se puni suzama).

Stojanov

     Ajde, ajde Ljubo , pazi na tastaturu  :)
     
     Nego da se u Novog godini svako drzi onog sto najbolje poznaje pa ce biti sve u redu .

A evo mene u kafani u lepom drustvu jedino sto mi nisu u vidnom polju moja Zorica i sinovi u blizini  ;D . Imam problema sa kucanjem jer sam popio  "Cetiri ruze sa kolom" i to dve case ( moj prag izdrzljivosti ) .

Srecna Nova godina i Ljubi i Saletu i Coli i Jagodincu i Spadeju i Laciju i Kontaksu i... ( e, memory reset ) svim ostalim forumasima !


Yagodinac

Ljubo i Stojanov su ipak u pravu. Imam razumevanja za nekog kome je teleskop tek stigao, neraspakovan itd. ali da od tolike mase ljudi niko ne zna da useveri dobsona... I nigde nisam video na forumu da dotično društvo traži bilo koju pomoć u svom osmatračkom radu. A siguran sam da bi gomila članova foruma otputovala u Niš, meni jako dag grad, kad bi se neko takvo osmatračko okupljanje organizovalo.

treger

Jagodinac ti si prvi koji bi useveravao Dobsona. Meni vi ljudi uopšte niste jasni. Kritikujete druge a pogledajte malo u svoje sebično dvorište.Neka se javi oni koji su se obratili tom društvu iskazali želju da ih posete i da im pokažu oko instrumenata. Samo naklapate tu kao neke babe tračare.Da vidimo koliko je vas izvelo decu iz komšiluka i komšije da im pokažu mesec bar ili koliko od vas je pozvalo nekog prijatelja sa sobom da slika, koliko od vas je otišlo u najbližu čkolu i pokušalo da sa nastavnikom fizike i napravi astronomsku sekciju. Treba da vas je sramota. Ovi amateri iz Niša dele svoje znanje sa drugima a vi ga sebično čuvate kao da ga samo vi imate. svaka čast nema šta. Da vidimo kolko vas će otići u Niš.Što se tiče registracije bilo je problema MMilošević je to sredio i objavio na istom mestu gde je pisalo i da se ne može registrovati. A ja imam puno pravo da vam kažem ovo jer ja sam išao kod njih ponudio im svaku pomoć koju mogu. Išao sam u škole i gde god su me zvali. Pomaogao sam nekim društvima oko njihove opreme, pa šta.Sada treba da ih ogovaram.Naravno da nema interesenata za ovakva društva koja samo tračaraju.

Yagodinac

Tregeru, milsim da useveravanje dobsona bolje ide tebi.
Kritikujem onoga kome oprema stoji i ne pokazuje je nikome; ne organizuje posmatranja. Ajde kaži da li nije tako!

Ljubo

Quotekoliko od vas je otišlo u najbližu čkolu i pokušalo da sa nastavnikom fizike i napravi astronomsku sekciju

Sasa

Pa treba poći od toga da su broj članstva i broj aktivnih članova dve sasvim različite stvari. Dakle od tih 160 članova verovatno su aktivni samo M.M. i prof. Gajić. Uostalom, znate da Ruđer ima blizu hiljadu članova, a koliko je aktivno? Pa nekoliko koji za to dobijaju platu i još nekoliko koji povremeno uzmu i urade nešto.

Sem toga, kako radi neko AD, stvar je njegovih članova. Možda Nišlije baš vole da ne gledaju kroz teleskop. Možda privremeno nemaju kadra (Sekula više nije aktivan, koliko je meni poznato) itd. Uostalom, svakom bi moglo da se nešto zameri. Pa kao da svi ostali samo zvrje kroz teleskop. Gde su osmatrački izveštaji, gde su fotografije? Pa nešto ih baš i nema.

Dakle, hajde da razgovaramo kako da učinimo nešto dobro, umesto da se međusobno okrivljujemo.

Ljubo

QuotePa treba poći od toga da su broj članstva i broj aktivnih članova dve sasvim različite stvari. Dakle od tih 160 članova verovatno su aktivni samo M.M. i prof. Gajić.


Moja sekcija broji samo 9 članova... Nisu mi svi redovni ma predavanjima, ali kad dodje vrijeme da se posmatra vani, skoro svi su tu! Čak im ne smeta ni odlazak na obližnju planinu da bi vidjeli više.
Dakle, od tih 160 članova bilo bi ih na posmatranjima najmanje 20, a to je deset puta više od pomenutog "aktivnog" članstva. Nisam slučajno stavio navodnike, pa nek se ljuti ko hoće, ali ovo s posmatranjima je sušta istina. Ne znam kako da se bolje (pjesnički) izrazim ;)

Yagodinac

Ok, registar astronomskih društava je dobra stvar. Od toga treba početi. Nemam nameru nikog da okrivljujem (mada ne volim kad me neko proziva bez osnova) i u prethodnim postovima sam rekao d nema ničeg lošeg u tome da nekom društvu teorija bude ispred prakse. Ali ako neko ima teleskope a oni skupljau prašinu - po meni je to veći problem nego prozivati nekolicinu nas koji smo uložili kakav-takav novac u sopstvenu opremu.
Da je kod mene u Jagodini postojalo AD ja svoje teleskope ne bih ni kupovao. Pošto sam prilično upućen u gradska zbivanja i znam da nema para za plate i gomilu drugih rashoda, jasno mi je da kupovina opreme od strane društva u mom gradu jednostavno nije opcija.
Svako, i podvlačim SVAKO ko je izrazio želju da ide sa mnom na posmatranje (gomila poznanika) išao je ili je mogao da ide. Što se tiče škola, da bih tu nešto organizovao moram da preskočim gomilu političkih smicalica, od toga čije je to ministarstvo do toga ko je na vlasti u gradu. I ne pričam napamet već iz decenijskog ličnog iskustva kad je politika u pitanju.


Ljubo

Ma to brate, uradiš se dobro i briga te za sve.... Peace with U 2.

Šalu na stranu, ali dajte da vidimo šta da se radi. Za početak, evo Yagodinac je blizu i raspoložen je da pomogne. Neka neko iz tog društva organizuje javno posmatranje, tamo oko Božića (noć prije bi bila idealna, jer su ljudi u raspoloženju). Yagodinac dodje par sati ranije, i nekolicini najaktivnijih i najzainteresovanijih pokaže kako da se rukuje tim odličnim teleskopima, pa da oni sami mogu povremeno organizovati ovakva posmatranja. Time će članstvo biti i zadovoljnije i masovnije.
Drugo, dobro bi bilo (kao što sam predlagao i ljetos za Letenku), da se organizuje skup na temu "Amaterska astronomija danas, kuda dalje?" kako bi se iznašla rješenja za omasovljavanje društava, koji bi onda mogli postati i povjerenici jedne nove "Astronomije" koja bi opet počela da izlazi u štampanom obliku, i koja bi imala prostor za prikazivanje rada takvih društava, i na taj način da se svi uključe.
Naravno, ovo je samo jedan, moj predlog, siguran sam da i drugi imaju konstruktivnih mišljenja, pa bi možda trebalo razmišljati u tom pravcu... ?

Predrag

Bilo bi odlično da se organizuje tako nešto u Nišu. Još ako Yagodinac dodje...ma odlično!
Ja sam na raspolaganju da pomognem koliko god mogu.
I onako planiram da postanem član AD Alfa.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan