• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Astronomi iz Nisa

Started by Vlada, December 27, 2009, 12:48:21 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sale11472

Quote from: Yagodinac on January 01, 2010, 05:46:43 pm
Ali ako neko ima teleskope a oni skupljau prašinu - po meni je to veći problem nego prozivati nekolicinu nas koji smo uložili kakav-takav novac u sopstvenu opremu.


Ali problem je u sledećem: Šta da radi društvo koje ima opremu a iz bilo kog razloga nema nikoga ko tom opremom ume da rukuje???

Opcija 1.
Iznesu teleskope i puste da njima "rukuje" ko god želi! ..... Rezultat?  Vrlo verovatno nemaju više opremu (ali super bar im više ne skuplja prašinu)

Opcija 2.
Pozovu astronomsku zajednicu da im pomogne i pokaže kako se ta oprema koristi, ponude se da i organizuju skup astronoma itd itd. ......  Ovo deluje kao pravo rešenje! A jok u zemlji SRB na jedinom specijalizovanom Internet mestu gde se takvi okupljaju dožive da im se dele "čvrge" što im oprema skuplja prašinu an oni imaju smelosti da se nazovu astronomskim društvom! (hmm mislim da im nije zameriti ako nas se budu klonili)

Opcija 3.
Ništa ne menjaj valjda ćemo naići na nekog dobronamernog i spremnog da pomogne.   Rezultat? Teleskopi i dalje skupljaju prašinu.....

I potpuno je nebitno da li neko društvo ima 16 ili 160 ili 160 000 članova ako je borj članova koji mogu i umeju da rukuju opremom 0 ta oprema će skupljati prašinu ali bar se organizuju popularna predavanja, izložbe i sve ostalo što mogu i umeju da rade. Ali ne to nije dovoljno da sebe smeju da svrstaju među one o čije osmatračke izveštaje, programe posmatranje i slično čitamo iz dana u dan ....... Da ne pominjem da su se drznuli da pomisle da bi neko hteo da im pomogne da se ta oprema počne koristiti.....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Stojanov

       U dogovoru sa prof. Gajicem i M. Sekulicem ( AD "Alfa" ) pre desetak godina odrzao sam predavanje u amfiteatru Dept. za fiziku u Nisu o refraktorima na kome su bila prikazana dva prototipa od 60 i 80mm precnika objektiva. Bilo je razgovora i o tome da bi bilo jako dobro da se neko prihvati proizvodnje manjih serija teleskopa u Srbiji.
Godinu-dve ranije inicirao sam posmatranje u okolini Nisa na kome je bilo prisutno 6 zainteresovanih iz drustva. Na sajtu AD "Alfa" u fotogaleriji se sacuvala jedna fotografija o tome.
      2002. godine ponovo sam se susreo sa M. Sekulicem i u razgovoru saznao nesto o aktivnosti AD "Alfa" u proteklom vremenu : da su dve devojke , clanice drustva bile u Mongoliji za Leonide 2001 ali se vratile bez ijednog snimka jer im se fotoaparat smrznuo na niskoj temperaturi koja je tamo vladala (!?). Kao i to da su imali , osim predavanja , nekoloko javnih posmatranja za gradjane. Dogovarali smo se za posmatranje i kraci tecaj astrofotografije na Suvoj planini ali ... vremenom je to padalo u zaborav. Ipak, prof. Gajic i Miodrag Sekulic ostali su mi u lepoj uspomeni.

TREGER , nema potrebe da generalizujes stvari i u tvom postu nazivas nedolicnim imenima forumase koji ucestviju u ovoj temi. Na taj nacin niko nece imati koristi a najmanje AD "Alfa".
       

NeS

Ajd i ja da se malo ukljucim u ovu diskusiju posto mi je ova godina pocela forumaski.
Ja se uopste ne uzbudjujem zbog nislija, jer to sto nista ne rade znaci da nikog ne interesuje rad a na silu se nista ne postize. Moje iskustvo iz ADRB-a mi govori da vecini clanova to clanstvo vise sluzi za njihov imidz a da ih bavljenje astronomijom i ne zanima. Koga je zanimao rad ti su uvek nalazili nacina da nesto rade. Meni je bilo zadovoljstvo da im pomognem, moja kuca i radionica su im bili otvoreni.
Po mom misljenju drustva i ne treba da se bave astronomijom vec da budu udruzenja ljudi koji se bave astronomijom. Ja svoje clanstvo od uvek tako shvatam pa sam verovatno zbog toga toliko dugo tamo. Moje bavljenje astonomijom je individualno sa mojom opremom na mojoj "opservatoriji". Od drustva nisam nista ni ocekivao pa zato nije bilo ni razloga za nezadovoljstvo ili odlazak. Mislim da je to jedini uspesan model funkcionisanja. Pojedinac  je spremniji da pomogne pojedincu nego kad je to zavijeno u neku formu drustva, gde je sve svacije i nicije.
Na zalost ne mogu svi sebi da priuste opremu pa bi to trebalo da radi drzava. Ja se ne cudim sto to ne rade u Nisu jer i nemaju zaposlene kad to ne rade ni oni koji za to primaju platu. Na kuli na kalemegdanu lepo pise Narodna opservatorija. Nju je dao narod i zaposleni primaju plate od ovog naroda da bi bili na usluzi narodu. Ja pamtim vremena kad su se upravnici bavili astronomijom na terasi zajednon o sa clanovima i amaterima, tada nismo imali problema sa clanstvom ni sa popularnoscu astronomije, terasa je uvek bila puna. Kad su neki umesto astronomijom poceli da se bave popularizacijom, astronomija se gasi na kuli. Nekima je dok su bili na zvezdari smetalo sto moraju zamislite u naucnoj ustanovi da se bavi naukom, a na narodnoj opservatoriji da rade sa narodom, pa kakav je to nacin.
E dzabe sam pisao ovoliki tekst. Sad ce admin da me obrise a njega nisam ni pomenuo. Njega cu drugi put.




Yagodinac

Koliko se sećam, AD Alfa je pomenuta samo u kontekstu da ne vrši posmatranja, ni u kom drugom negativnom kontekstu. Oni se prilično dobro bave popularizacijom astronomije, organizacijom predavanja i sl a to nije ništa loše. Suština priče je da je Niš drugi po veličini grad u Srbiji i ima dosta zainteresovanih ljudi za sve u tom pravcu: aero-klubovi, fotografija, teorijska i osmatračka astronomija, raketno modelarstvo...
Svaki ljudski rad treba ispravno vrednovati, a rad je i organizacija predavanja (i to ne mali rad, gomilu tehničkih sitnica tu treba rešiti  ;)).

Rasprava je krenula isključivo u pravcu činjenice da ljudi imaju teleskope a ne koriste ih, što je prava jeres za nas koji iznosimo opremu svako vedro veče.

Mojim neistomišljenicima - peace?  ; :)

Predrag

Takođe, ima i nas koji se trudimo da na najbolji način da popularizujemo astronomiju (koliko ko može) preko svojih sajtova, blogova (kako god)! Mislim da je i to pozitivno. Neko se na tim sajtovima bavi kosmologijom, neko astrofotografijom, neko astrofizikom, neko kombinovano...
Sada svako može besplatno da tako nešto sebi priušti i to valja iskoristiti.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Ljubo

Da, svakako da je poželjno  predavanjima popularisati astronomiju, to nije ni dovedeno u sumnju.
Ja na ovaj problem gledam ovako: Mnogi koji bi se bavili posmatračkom astronomijom kod nas imaju problem kako da uopšte dodju do kakve-takve opreme (dijelom iz finansijskih razloga, a dijelom što nemaju u blizini gdje da kupe opremu koju traže).
S druge strane, imamo društvo koje ima 20-cm Šmit-Kasegren (za one koji ne znaju, ovo je bio teleskop koji je bio reper svim ostalim teleskopima u amaterskoj astronomiji druge polovine XX vijeka), zatim jako kvalitetni Vixen refraktor (ne treba ni trošiti riječi o ovom japancu...). I dok se na jednoj strani gomila ovdašnjih forumaša dovija da dodje do opreme (mnogi i samogradnjom), tamo negdje čuče tri teleskopa i skupljaju prašinu, a mogla bi da se koriste, eto barem za javna posmatranja i time ljudima stavi do znanja da njihovo društvo ima i taj potencijal - nesumnjivo jako, jako značajan za omasovljavanje i kvalitetan rad društva.
U pravu su i oni koji kažu da se ni u najvećim institucijama ne vrši nešto naročito posmatrački rad. Čak i takva institucija kao što je Petnica ne koristi CCD kameru SBIG ST-10 koju je dobila na korišćenje, tako da sam imao jesenas ponudu da je koristim od njenog vlasnika.
Mislim da je posmatrački dio rada svakog astronomskog društva jako bitna stavka, te da može u velikoj mjeri da pomogne omasovljavanju društava. Ako je to slučaj na zapadu, onda je to svakako primjenljivo i kod nas. Jer, dok su na zapadu u okviru školskih programa mnogi posmatrali teleskopom, kod nas je broj takvih osoba mali, pa je time i zainteresovanost veća (na osnovu onoga što sam vidio na terenu).

Sasa

Quote from: Yagodinac on January 02, 2010, 12:28:29 pm
Suština priče je da je Niš drugi po veličini grad u Srbiji


Šta!!! Ovo je direktna uvreda i provokacija pošto svi lepo znamo da je Novi Sad drugi po veličini :)
http://www.srbija.gov.rs/pages/article.php?id=59

Sasa

Mene interesuje da li učesnici u ovoj raspravi čitaju šta pišu oponenti? Imam utisak da se polako svi ponavljamo i pišemo već rečeno.

Drugo, ne razumem zašto je AD "Alfa" problem? Pa to je jedno od boljih AD u Srbiji i ako neko AD treba kritikovati onda to sigurno nije Alfa.

Treće, pa kod nas i nema nekog ozbiljnog posmatrača. A posmatranje samo radi posmatranja i zarad hvalisanja nema nekog ozbiljnijeg značaja.


marino

svaki pojedinac i svaka institucija "moli boga za sebe"..kritika je pocesto dobrodosla, no zelim ukazati na jedan momenat, a evo i ratke pricice o tome;

svojevremeno je jedan dio ljudi otisao iz auv, kako danas stvari stoje i kako to vidimo mi osnivaci auv i ljudi koji i danas rade u i oko auv, ta ekipa nije mogla pratiti ono sto ce se i sto se je dogodilo..trebalo je imati smjelosti prije 5-6 godina razmisljati o otkricima i exoplanetama dok jos nismo imali nista osim vizualnog promatranja algola!..dakle vazna je ideja ljudi koji rade i vode inistituciju...tada nas je u auv bilo "papirnato" vise, dio ljudi je tada razmisljao kako se mnogi poslovi nece moci obaviti jer je nekoliko ljudi otislo...medjutim ispostavilo se slijedece....NIJE vazan BROJ ljudi VEC LJUDI kao takvi...mi ne da radimo manje nego radimo vise a papirnato ima manje ljudi...zelim rec kako ne treba robovati kvantiteti jedino i iskljucivo je vazan kvalitet covjeka koji radi...evo jos jedan primjer, astronomska drustva primjerice u italiji javno imaju po dvoje-troje ljudi a obavljaju posao daleko veci od cijele profesionalne hrvatske i srpske astronomije (ovo molim ne izuzimati iz konteksta da se ne krivo shvati!)...

cinjenica je da je uvijek vazan onaj jedan, dvoje, troje ljudi..ukoliko takvih osobenjaka ima vise i ukoliko se na neki nacin povezu tada nebo nije limit

m
Vidulini Observatory

Sale


QuoteOvo je direktna uvreda i provokacija pošto svi lepo znamo da je Novi Sad drugi po veličini :)
http://www.srbija.gov.rs/pages/article.php?id=59



http://www.rtv.rs/sr_lat/drustvo/%C5%A0irom-Srbije-obele%C5%BEena-desetogodi%C5%A1njica-NATO-bombardovanja_118118.html

           Tako je, Nis jeste treci po broju zitelja ali da znaju grobovi da pricaju koliko je poginulo u proteklim ratovima sto civila sto vojnika koji su po inerciji slati na Kosovo jer je to treca armijska oblast. Zato, ni reci vise o velicini gradova.
           Drugo, grad Nis i njegova vlast je kriva za sve sto nam se ovde desava, sto nema cistih ulica, sredjenih kvartova itd. Ne nisu gradjani, jer neposlusne i nesavesne gradjane mozes kaznjavanjem da upristojis a to niko ne radi.
           Trece, '97. sam bio clan AD Alfa i uzivao u predavanjima koja su organizovali (koliko se secam bio sam na 5 predavanja), govorilo se o svemu sto je bitno, planetnim sistemima u Kosmosu, kometama, uticaju coveka na buducnost Zemlje itd. Profesor Gajic je stvarno covek faca za te stvari obzirom da je astrofizicar. Samo JEDNOM te godine su organizovali posmatranje kroz teleskop i to iako nas je bilo mozda 20ak ljudi svako je bacio pogled na bukvalno 10 sekundi. Interesovao sam se za posmatranja vise no iko ali naravno to se nije ni dogodilo. Od opreme nisam imao nista a nesto kasnije sam nabavio neki dvogledcic, napravio stalak i uzivao u posmatranju Meseca. Napustio sam drustvo ubrzo.
           U sustini, krivi su jer ne organizuju posmatranja i to niko ne moze da ospori. Predavanja su itekako potrebna ali posmatranja su zakon jer ima mnogo onih koji nemaju kintu da priuste sebi teleskop. Jedva sam uspeo s burazerom da skupim bednih 400 eura da uzmem teleskop, i to posle mnogo mnogo mnogo godina! Prema tome, svaka cast profesoru Gajicu ali neka se konacno ta ekipa okrene entuzijastima i neka organizuje ta posmatranja kad god se za to ukaze prilika (lepo vreme!) a Bogu hvala ima toliko mesta oko Nisa sa kojih mozes da posmatras! Postoji jedno mesto koje se zove Ploca na kome se nalazi Planinarski dom a iznad je cisto nebo. Ako bi neko imao para da sagradi opservatoriju, sagradio bi je na tom mestu. Ostala mesta: Koritnjak, Kamenicki vis, Cegar, Bojanine vode, Bubanj.
Mi iz Nisa cemo se sami organizovati za posmatranja koliko je u nasoj moci a ja evo cekam bednu platu da odvojim za planetary okular.

Yagodinac

Poslao sam mail astronomskom društvu Alfa pre par dana. Namera je da organizujemo osmatranje njihovim i mojim teleskopima negde u okolini Niša. Ne verujem da ne umeju da rukuju teleskopima već da verovatno ti teleskopi stoje kod ko zna koga i da taj možda i nije više aktivan.
Videćemo, čekam odgovor.

Ljubo

Odlično Milane. Nadamo se da će se posmatranjima okupiti veći broj aktivnih članova. Želim vam vedro nebo i uzivanje u posmatranju noćnog neba sa svima prisutnima. Čekamo da ti se jave, pa onda izveštaj sa okupljanja ;)

Vlada

bravo ljudi za akciju koju predlazete, zaista u Nisu ima dosta mesta u neposrednoj okolini grada koja su odlicna za posmatranje. Ja sam imao priliku da pre jedno mesec i vise  dana sa svojom skromnom opremom posmatram sa mesta koje se zove Bubanj, inace veliki kulturno-istorijski spomenik,koje je na maloj uzvisici i na nekoliko km od samog centra grada, nema toliko svetla u blizini koje moze da spusta tu gran. magmitudu, na pr. u Orionu na njegovom "pojasu" mogao sam da vidim golim okom i zvezde oko 4.5 mozda cak i 5 mag. A tu su i gore pomenuta brojna mesta koja su takodje u relativnom mraku, posebno vrh Kamenicki Vis, koji je stvarno pravo mesto za nas astronome amatere.
Podrzavam akciju u svemu, nadam se da sto pre smognemo snage, volje imamo vidi se, pa da napravimo neko ZAJEDNICKO posmatranje, jedva cekam!

Sekula

Postovani prijatelji,

Drago mi je da Vas pozdravim prvo ovako sve zajedno. Posto je u mom zivotu u zadnjih pet godina zavladalo doba Mracnog srednjeg veka iliti Ledenog doba (uslovljeno mojim vrhunski propalim brakom sa svim propratnim peripetijama u toku i poslo njega, kao i sa konacnim gubitkom posla u ovoj i ovakvoj zemlji) uzeo sam za slobodno da sa velikim kasnjenjem se ukljucim u ovu temu. Nekako licno se smatram prozvanim posto ni manje ni vise AD Alfa posmatram svojim licnim cedom. Pa da pocnem:

- za ovo moje tridesetogodisnje iskustvo u kakvoj takvoj amaterskoj astronomiji sva astronomska drustva mogu jedino da sluze tj da imaju svoju konkretnu svrhu u okupljanju ljudi koji se iole zanimaju za astronomsku nauku, te bilo kakav njen segment

- posedovanje bilo kakvog astronomskog instrumenta (pocev od dvogleda sa vojnog otpada) podrazumeva da cete sa ostalim kolegama, prijateljima i saradnicima podeliti osnove posmatracke astronomije (licno stojim iza toga da ogroman broj clanova drustva koji prodje bilo koje posmatranja astrognozijsko znanje zadrzava na severnjaci i Medvedima)

- bilo kakvo posedovanje instrumenta pocev od dvogleda, preko durbina i ozbilljnijih GoTo instrumenata, ako se koristi iskljucivo u sopstvenoj reziji predstavlja samo individualni rad i ne tice se toliko rada samog drustva. Biti nekakav Zaratustra i ziveti van naroda u nekom posebnom okruzenju, dakako je dobro za pojedinca i pogotovu legitimno ali taj benefit ne primaju i ostali, jer su van tog njegovog delokruga na osnovu njegovog samostalnog izbora

- ja sam taj (bez ikakve lazne skromnosti) koji u Nisu zna prilicno i teleskopima, rukovanju i posmatranjima. Neko sam koji je drzao prakticnu posmatracku skolu par puta, tako da ne stoji tvrdnja da bas niko ovde nema pojma o tome kako se rektifikuje instrument, prati, posmatra i snima.

A sta je onda problem, zapitacete se:

- Problem je u tome sto kada jedan clan drustva (pa makar bio on moja malenkost, osnivac Alfe davne 1996. godine) odsustvuje zbog raznoraznih kriticnih detalja u zivotu, onda sa prakticnim posmatranjem sve stane

Zasto, opet pitanje?

- Zato sto je nakon nekih zaista masovnih i javnih posmatranja i snimanja, te sijaset javnih predavanja, odnos prema prakticnoj astronomiji ostao maltene na nuli. Gotovo niko nije zeleo da se ozbiljnije bavi time osim mene. Verovali ili ne, to je tako. Razlog tome moze biti moja nedovoljna harizmaticnost ili nesposobnost da nekom zagolicam mastu na dovoljnom nivou i da sam oproba teleskop u svojim rukama.

Da ponovim, jedno drustvo mora da ima jedno posmatracko prakticarsko jezgro. To jezgro ne moze da bude jedan covek, one man show.

Problem AD Alfa je sto je to pocetno jezgro imalo i sto je nakon njegovog vecinskog odlaska u inostranstvo ostalo bez njega, a novo se za sve ove godine u vise navrata bezuspesno (za sada) zacinjalo.

Naravno, ne sumnjam da ce neko od vas imati vise tumacenja, pogleda i odgovora na sve ovo.

Poz.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Ljubo

February 27, 2010, 01:27:53 am #44 Last Edit: February 27, 2010, 01:47:20 am by Ljubo
Pozdrav Sekula,

Kroz praktično identične probleme sam i sam prošao, i još uvijek prolazim. Možda jedina utjeha mi je nešto manje godina, ali poenta je: za astro praktikum slabe su predispozicije svuda, ne samo u Nišu.

Elem, ni na Forumu nije bolje, ljudi se kolju ko će se više kome dokazat', makar imali i skroman refraktorčić, ili ako imaju šta da dokazuju za antiviruse, Bogove i slično. Kao, to je bitno. A posmatranja su manje važna. Ja se radujem kad svako napiše da je nešto vidio, makar i u jednu tačku na nebu gledao!!

Ali, ne treba klonuti duhom! Yagodinac je izuzetno pozitivan lik, i spreman da pomogne. Tu su u Nišu: Sale, Vlada, Predrag i ostali (izvinjavam se koga sam preskočio), a koji su nabavili (ili planiraju da nabave) opremu i spremni su da se uključe.
Ako treba, za Uskrs može se i više nas okupiti, pa ako uzmognem i ja bih došao.
Kontaktirajte jedni druge, i postujte ovdje svoje predloge, pa da delamo!

Veliki pozdrav iz Igala,
______________________________________________________________________

Po(t)pis:
Canon IS 18x50 IS Binocular
Orion 80ED Semi APO
Orion 120ED Semi-APO
Celestron C9,25 XLT Schmidt-Cassegrain
Skywatcher EQ6 SkyScan Pro montaža
Skywatcher HEQ-5 Syntrek montaža
Canon EOS20D modified
Canon EOS1000D modified
Celestron Pixcel 255 CCD camera
Philips ToUcam Pro II
Autoguider LVI Stand Alone
Canon EF 200 F/2.8 L II
Canon EF 50 F/1.4 II
Sigma 300 F/2.8 DGX