• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Astronomi iz Nisa

Started by Vlada, December 27, 2009, 12:48:21 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sekula

Naravno Ljubo,

Moja vrata su svim astro prijateljima sirom otvorena. Koliko toga imam toliko mogu i da ponudim. Ni manje ni vise. Da li je to mnogo ili malo, ko bude probao, donece sam zakljucak.   ::)

Svi koji zele da me nadalje kontaktiraju po ovom pitanju mogu to da ucine na moj PM.   :)

Poz.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Sasa

Hm, vratio se Sekula! Pa to je fino, mada, žao mi je zbog loših vesti.

Hoćeš li se sad više angažovati u Alfi?

Sekula

Cemu, hm?   :D

Hocu. Ali ko sto rekoh nesto mi zivot trenutno nije neki cvetni vrt ispunjen orhidejama posto trazim novi posao pa mi je to jedna vrlo bitna preokupacija. Nazalost, nekada ne diktiramo dogadjaje pa nas oni malo vise tiste. A sto se tice posmatranja, iskreno se nadam da ce neki broj posmatraca konacno da se iznedri i u nashoj "maloj klapi" (citaj Alfi) i uz moju pomoc, naravno.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

cola

Svu srecu pri zaposlenju!
A do tada iskoristi svaki trenutak da sebi udovoljis ;) Da se ne kajes jednog dana kad ne budes imao vremena za posmatranja zbog posla.
Astronomski pozdrav!
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Yagodinac

Ljubo, imaš najautoritativniji potpis!

Sekula, život ne mazi nikog - ni tebe, ni mene, ni bilo kog na forumu. Zajedničko svima nama ovde je da imamo jednu zajedničku ljubav: prema noćnom nebu. Činjenica je da ovakav hobi košta poprilično, za to treba pitati Ljubu, Stojanova ili Aristarhovce, samo neke da nabrojim... Mada kad saberem vrednost opreme svih ljudi koje znam, cifra je sumanuto velika  ;D

Da se vratim, treba izabrati put:
1) masovnost, po cenu da jedan čovek sve vuče, dok ne crkne
2) elitizam, gde jedan ili nekoliko ljudi postiže vrhunske rezultate ali grad jedva da zna za njihova dostignuća.

Ako želiš prvu opciju, to je plemenito i imaćeš generacije klinaca po gradu koje će pričati o tebi. Ako ćeš drugu - bićeš guru iza kog stoje izveštaji, skice, astrofotke, svejedno. I mnogo više vremena provedenog glave u teleskopu  ;D

Sekula

Hvala na recima utehe (iskreno, nicim zatrazenim), mada znate kako, tesko se praznog stomaka gledaju zvezde sve dok se nesto ne ulovi i ne ispece na rostilju pred ulazom vlastite pecine. Tako je od davnina do dana danasnjeg, nista se promenilo nije. Prvo boc, boc kopljem neku zivotinjicu, a potom su se punog stomaka iscrtavala sazvezdja na nebu. Tako to ide.

Elitizam se moze meriti u dva koordinatna sistema. Ko koliko para ima da uzme sto bolji ili sto veci teleskop ili ko moze sa sto bednijom kolicinom opreme da dostigne sto vise, sto bi dakako bio drugi koordinatni sistem tj. druga vrsta mere za elitizam. Iskreno, ubedjen sam da ogromna vecina amatera astronoma nije ni svesna koliko moze da se ucini sa obicnim dvogledom, a pogotovu nauci umesto da juri neke centimetre iliti inche tubusa svog novog teleskopa. Astrofotografija je vec nesto sto moze da da neki svoj licni pecat, mada nakon Habla, dosta je izgubljeno na drazi i u toj sferi. Dakle, ostaje ono sto kazu obican observing ili vec neki ozbiljniji rad kao sto je lov na komete i mala nebeska tela kao i posmatranja meteora za sta je opet jako bitno imati statisticki uzorak nostrifikovan po medjunarodnom standardu i uputstvu. E, da ne zaboravim i posmatranje promenljivih zvezda. No, osim prve dve kategorije posmatranja, tu ionako nema neceg dalekometnijeg. I naravno, ne zaboravimo i potrebu za druzenjem osim u slucajevima astronoma mizantropa.

Ova druga kategorija je mnogo humanija i lepsa kao nagrada za sve. Pogotovu kada se uzme u obzir drustvo i okruzenje u kojem zivimo te nas obogaljeni sistem obrazovanja. Slazem se, izbor je na svakom da bira sta ce od ta dva da uzme. Prvi mu je ogranicen materijalnim troskovima i mogucnostima da se oni podnesu, a drugi licnom ambicijom i zeljom da sidje sa svete planine medju obican puk i malo podeli to znanje.

U svakom slucaju biti jedinka tj pojedinac je ustavno zagarantovana kategorija. Pitanje je da li se ta kategorija treba da nadogradi. Ja licno mislim da je to i smisao, umesto da svako za sebe pobegne sam na neku udaljenu mracnu livadu i tu bude samodovoljan.

Poz.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |