• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Socivo iz projektora za bioskop

Started by Vlada, December 30, 2009, 12:14:27 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Vlada

Nabavio sam skoro socivo za koje mi se cini da je iz nekog starog bioskopskog projektora. naime, to je sistem od 2 sociva koja se nalaze u jednom kratkom tubusu od 15 cm. Ova sociva pojedinacno imaju zizu prvo na oko 24cm, drugo na oko 12 cm. Na celome tome optickome sistemu pise f120mm i nista vise. zANIMA ME DA LI JE TO ZIZA CELOGA SISTEMA. pOKUSAVAM DA OD SVEGA TOGA SATAVIM NEKI MALI REFRAKTOR KOJI CE SE NARAVNO KORIRTITI NA RELATIVNO MALOM POVECANJU(30-40 PUTA). Da li mislite da je citav sistem korigovan koliko toliko na hromatsku aberaciju s obzirom da se koristi kao deo nekog projektora. Planiram da iskoristim okular Plosl 4 mm.    Ja se stvarno izvinjavam svima sto malo mozda smaram sa ovoliko pitanja sto otvaram ovoliko razlicitih tema ali me to bas zanima . Ovaj forum je stvarno sjajno mesto gde toliko toga mozes da prodiskutujes sa drugima o opremi o samogradnji, jos jednom sorry ljudi

Ljubo

Sistem od dva sočiva podjeća na nešto što bi mogao biti ahromat- a to znači da ima (kakvu-takvu) korekciju na hromatsku aberaciju.
Nisi napisao koliki je prečnik objektiva?
U suštini, kvalitetna sočiva od ovakvih i kopir aparata mogu se tek donekle uspješno koristiti u astronomiji. Astronomski uslovi posmatranja su najrigorozniji od svih koje možeš zamisliti u pogledu optičkog kvaliteta. Zato, kada imaš ahromat tako kratkog fokusa, to nagovještava niz mogućih optičkih nedostataka sa kojima ćeš se morati izboriti - pored hromatske, tu su i druge aberacije: astigmatizam i koma, posebno izraženih kod širokougaonih okulara.
Disperzija samog sočiva učiniće ti posmatranja Ploslom 4 mm praktično neupotrebljivim, pa ćeš ipak morati više koristiti Plosl 20 mm, ali i tada će jedino objekti bliže sredini vidnog polja izgledati koliko toliko kvalitetni (kao što bi trebalo da budu).

Nisam gradio ovakve teleskope, ali sam razmjenjujući iskustva s drugim amaterima, došao do gore navedenih zaključaka. Vjerujem da će i drugi s foruma (koji su to i probali) da se uključe, i daju ti dodatne informacije. Ono što je naš nedvosmislen zaključak na ovu temu je: Ako nemaš baš provjereno dobro sočivo, dužeg fokusa (F/7 ili više), bolje je u ATM-u pokušati s izradom Njutnovog tipa teleskopa.

Vlada

precnik sociva je 70mm, koristeci okular od 20 mm dobicu bas malo povecanje znaci oko 6 puta. Nista hvala u svakom slucaju.

Vlada

Da li mozete da mi malo pojasnite pojam DISPERZIJA SOCIVA?

Ljubo

Disperzija sočiva je (pojednostavljeno, u smislu ovoga o čemu pričamo, a zanemarujući samu teoriju disperzije) pojava da optički zraci više skreću ako imaš sočivo veće svjetlosne (optičke) moći. Naravno, važi i obrnuto. Ovo nije poželjno za Plosl i neke druge okulare kraće žižne daljine jer se time dodatno disperzija pojačava.

mravic

Budi ti zadovoljan i sa 15-20 puta povećanja jer okular kratkog fokusa od 4mm kao što si spomenuo, a da ne daš nekih 100-200e za njega ima jako malo izlazno sočivo i slika će ti biti jako loša tj. samo ćeš se mučiti sa njime.
Ukupan fokus sistema možeš lako proveriti i to tako da,  kao klinac sa lupom,  fokusiraš sunčevu svetlost kroz taj sistem i izmeriš daljinu sočiva od žarišne tačke. 
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

sale11472

Quote from: Vlada on December 30, 2009, 12:33:09 am
precnik sociva je 70mm, koristeci okular od 20 mm dobicu bas malo povecanje znaci oko 6 puta. Nista hvala u svakom slucaju.


Zašto ništa? Dobićeš u najgorem slučaju 6x70 monokular/teleskop a time ćeš moći da vidiš popriličan broj objekata (dobar deo M-ova) jednostavno biraj ono što ljudi obično posmatraju dvogledom
Što se same izrade tiče pogledaj na ovoj stranici tzv Copyscope
I igraj se malo ako imaš volje ako ništa drugo zabavno je  ;)

I da ne zaboravim
NEMOJ SE IZVINJAVATI ZBOG OTVARANJA TEMA I PISANJA PORUKA  >:( toga ovde fali poprilično....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D