• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Hromatska aberacija kod refraktora

Started by Vlada, December 31, 2009, 11:35:58 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ljubo

Teško je napraviti polarni tražioc s unetim sazvježdjima, ali cross-hair nije teško, kao što se vidi u priloženom linku.

Yagodinac

Vremena da ali ne i para. Onda razmisli o gotovim tražiocima za EQ5,6 jer koštaju koliko i okular sa osvetljenim tražiocem (50-60e).
Za kosu ne mogu da vam pomognem, nemam je  >:(

Ja sam eksperimentisao sa okularom prečnika 0.965 od tražioca, ima krst ali neosvetljen. Jeste krst debeo kao baba i ima solidno uvećanje (mislim da je ispod 20mm, na 130/900 sa barlow 2x daje nešto preko 120x) ali ne može da posluži za praćenje i precizno traženje. Jedino ako defokusiraš sjajnu zvezdu pa je centriraš ali to je onda precizno kao artiljerija u XVIII veku.

contax

Zamisao mi je i bila da napravim klasicni trazioc, ali sa koncanicom od slajda. Nikakva sazvedja nisam planirao.

NeS

Ja koji sam sklon pravljenju svega to nikad nisam radio.
Koristim stakla precnika 25mm i debljine 1mm sa ucrtanim krstom i krugom koja su ugradjenja u neke modele jeftinih kineskih plasticnih dvogleda i to samo u jednom okularu. Takve krseve sam uzimao na buvljoj pijaci bud-zasto.

Ljubo

Pa možeš probati. Ali moraš strogo voditi računa da ništa ne ostane na providnom dijelu slajda. Ipak, nešto mi govori da blizina primarnog fokusa može da ti da dosta refleksija (efekat "ghost image"), pa onda ćeš vjerovatno morati koristiti i okulare manjeg povećanja. Ali svejedno, dovoljno je za polarni tražioc, to jest, ako se ne koristi za precizno navodjenje već usjeverene montaže. Mislim da sličan princip kao contaxov i koriste ovi polarni tražioci (kao kod mene u glavi EQ6 montaže)...

Ljubo

QuoteKoristim stakla precnika 25mm i debljine 1mm sa ucrtanim krstom i krugom koja su ugradjenja u neke modele jeftinih kineskih plasticnih dvogleda i to samo u jednom okularu. Takve krseve sam uzimao na buvljoj pijaci bud-zasto.


To znači da ne možeš uspješno izvesti osvjetljenje takvog vodiča (to je ispravan termin, tražioc je nešto drugo)... Ali barem imaš gotovo rješenje, niti ga ni ne moraš konstruisati.
A vidi se na linku koji sam poslao da nije to nikakva filozofija za napraviti... imao sam još par dobrih linkova na tu temu, ali ne mogu sad da ih iskopam.

Yagodinac

Pardon, tražioc ide na teleskop a POLARNI tražioc na montažu. Možda sam malo uneo konfuziju, nenamerno.

NeS

Osvetljenje krsteva na staklenim plocicama se resava tako sto se preko one strane gde je upisan krst zalepi blanko plocica a zatim sa strane osvetli spoj tih plocica kao sto imam primerke sa vojnih nisanskih sprava.

Ljubo

Hmm, zgodno rješenje... Ipak, treba voditi računa da puno staklenih površina povećava opasnost od refleksija. To će doći do izražaja na onim vodičima kraćeg fokusa, dok će se manje uočavati kod onih dugofokusnih.

mravic

Ja sam pravio okular sa krstom tj. okular gotov a končanicu pravio od ženine vlasi jer je tanja i duža od moje... Nije bilo loše dok nisam usmerio u sunce i kraj, sagorelo...
Inače, stavljao sam u okular koji ima fokus izvan njega, neki imaju fokus unutar okular pa ga moraš rtastavljati. Ja sam jednostavno našao cevčicu koja je prečnika kao unutrašnji prečnik okulara i na tu cevčicu nalepio te dve vlasi...Jako jednostavno i za 10 minuta bilo gotovo. Može se napraviti od lepka tj silikonskog lepka što se greje pištoljem i razvučete toliko da bude što tanja nit i nju iskoristite. Čuo sam da amateri kuvaju paučinu i prave od nje, ali ovo nisam pokušao. Kuva se da bi malo očvrsnula...

Objektiv sam i večeras probao na jednoj udaljenoj sijalici sa okularom od 32mm i oduševio se dobijenom slikom na kojij se ni ne nazire hromatska aberacija, jedino ravnina polja je problem za astrofoto dok na posmatranju ovo nema neki veliku uticaj, barem se nadam...
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk