• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Minimalne ekspozicije za astrophotografiju

Started by Vlada, January 01, 2010, 11:09:12 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Vlada

Ljudi zanimam se trenutno astrofotografijom. Jos sam pravi pocetnik sto se tice i astronomije, trudim se uvek kada mogu i kada vreme to dozvoljava da se bavim PRE SVEGA VIZUALNIM POSMATRANJEM. Inace fotografija je poseban i kompleksan deo amaterskog bavljenja astronomijom. Zanima me koje minimalne ekspozicije treba da obezbedi digitalac da bi koliko toliko mogao da bez ikakve dodatne opreme prosto fotografira nebo, poznata i sjajnija sazvezdja. Ja posedujem vrlo skroman jeftin digitalac koji najduzu ekspoziciju ima na 2 sekunde. To je sigurno malo za bilo sta. da li sam u pravu?

Obersturmfuehrer

Za Mesec nije.
Ja sam ga hvatao sa 1/200, pa i 1/300...

contax

Imas li stativ? Teleskop? Koji softver za obradu fotografija koristis?

Yagodinac

Lepo je što si postavio cilj: astrofotografija. To je jedno 3x kompleksnije (i skuplje!) nego baviti se vizuelnom astronomijom, za šta ti je u principu dovoljan dobson 200-300mm za ceo život (400-900e). Elem, imaš Danijelov Vodič kroz astrofotografiju i tu ti sve piše o osnovama. Podatak koji ti tražiš se retko nalazi u literaturi pa evo odgovora: sa dve sekundde sem Meseca, Sunca kroz foliju i poneke planete - ništa ne možeš da dobiješ. Dalje, tu je pitanje da li takav jeftin aparat ima manuelno podešavanje ISO (stariji Samsunzi nemaju).
Koji digitalac je u pitanju? Možda ipak postoji opcija da se manuelno produži ekspozicija, dve sekunde je malo i za kompakte. Primera radi Samsung obićno ima 5sec, Canon 15sec a neki grešni Panasonici i 60sec.
S druge strane ništa ti ne vredi ni najduža ekspozicija ako nemaš dobru montažu. Npr EQ2 može da izdrži 15sec uz dobar balans, čujem da ljudi sa EQ3 izvlače duplo više a EQ5-6 idu i minut bez praćenja. Možda i više ako lepo useveriš, driftuješ i tako to.

Okreni-obrni, možeš da sa 2sec probaš Orionovu maglinu, videće se nešto sigurno samo ne baš ono što očekuješ. Ako stakiraš 30 takvih slika trebalo bi da dobiješ sliku sa 60sec ekspozicije i upalu leđnih mišića od obrade.

Vlada

Hvala ti puno Yagodinac, sada vec malo bolje razumem stvari sa fotografijom.

hrast

Quote from: Yagodinac on January 02, 2010, 12:42:00 pm
Elem, imaš Danijelov Vodič kroz astrofotografiju i tu ti sve piše o osnovama.


Vodic je djelo puno autora

Ekspozicije, imas ih od ekstremno kratikih (jucer ja snimao sa 1ms), pa do, sami zivci astrofotografa su granica :D
Ekstremno kratke ekspozicije u DS astrofotografiji nazivamo lucky imaging.. i malo vise o tome, http://en.wikipedia.org/wiki/Lucky_imaging

Yagodinac

Quote from: hrast on January 04, 2010, 11:21:37 am


Vodic je djelo puno autora



Ma naravno, ko bi sad sve nabrojao... Jedino da napišem "svi se Bobe", a u žurbi nisam ni link stigao da nađem. Jeste, i ti si jedan od autora  :)

Danijel

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT