• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Poziv svima iz Nisa, okoline i sire!!!

Started by Vlada, January 06, 2010, 02:55:00 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

cola

Aha, to "prvo" sam izostavio... Sta god to znacilo ??? :D
Pa pazi na takvim dogadjajima ljudi se svacim bave, slikaju, gledaju itd... Sad ja stvarno ne znam kako je tamo, pa ne mogu da nesto pricam... A posto ni vreme nece dozvoliti nekom da skokne i da to proveri, najbolje je sacekati, a da pojurimo neku poznatu lokaciju... Za koju se zna da nema mnogo LP-a, da nije pod velikom sumom itd...
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

mmilan

Htedoh da slikam Kamenički vis, onako iz daljine i iznad grada ali ga odavno nisam video od oblaka. Čim oblaci dozvole dobijete snimak :)
http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

Yagodinac

OK, ima dve stvari:
1) nositi opremu busevima... malo preglomazno. Teško da će bilo koji njutn sem 130/650 (koga izgleda nećemo videti na okupljanju, ispravite me ako ga neko ima) moći da stane u ranac, montaže tek. Ipak makar oprema kolima.
2) ne trebaju nam fantastični osmatrački uslovi tipa noLP; brdo ljudi koji bi došli hteli bi bar da gvirnu kroz teleskope. Za Coma/Virgo Mesec ako je mlad ne smeta.

Problemi: termin koji nismo utanačili i meteorologija. Više puta ovih dana je bilo pseudovedro oko ponoći iako je prognoza bila oblačno. Znači i sinoć je moglo bez problema da se gleda iako su sve prognoze iscrtavale oblake.

Predrag

Očigledno zavisi od mesta do mesta. U Nišu je sinoć bilo potpuno oblačno.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

mmilan

Situacija sa prevozom je slična na oba mesta, na autobuse ne treba računati. Jedino prvivatni prevoz.

Obe lokacije su nezgodne za dolazak tako da ne treba računati na ljude iz grada (čak mislim da je neozbiljno uopšte raditi neku veću najavu), januar je ipak januar.
http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

cola

Male su sanse da to bude u januaru... Mada i u februaru ce verovatno biti hladno. Pa ljudi su se smrzavali i 2003 pred kulom da bi pogledali Mars (i ja sam bio medju njima)... Najava moze, al onda mora i da policija bude obavestena... Ako imate nekig u turistickoj agenciji Nisa (ili kako se vec zove) mozete da organiozujete nesto da ljudi didju...
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

mmilan

Kula je malo bliže centru Beograda, ovde pričamo o lokacijama koje su 5-10km od poslednje stanice prigradskih linija. Sa lokacija na teritoriji grada uvek može da se odradi posmatranje i lepa najava. Tada bi bi verovatno došlo dosta ljudi, ali uslovi su takvi kakvi su.

Ne znam kad je tačno zimski uspon na Trem, možda nešto u kombinaciji sa tim može da se uradi.
http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

Yagodinac

Quote from: mmilan on January 22, 2010, 07:32:50 pm

Ne znam kad je tačno zimski uspon na Trem, možda nešto u kombinaciji sa tim može da se uradi.


Ako uspeš nešto da organizuješ prilikom uspona na Trem (to je negde u februaru) onda svaka ti čast! Ja se obavezujem da nosim teleskop ako treba do vrha!
Pre će biti da veliki broj ljudi (oko 800-1000 po mojim procenama) koji će krenuti na Trem može efikasno da uništi opremu. Bilo kako bilo, ljudi iz cele Srbije su u obavezi da se vrate kući a mi bi trebalo da ostanemo i noć... malo teže.

Vlada

Ljudi evo ja imam kakav takav auto, Jugo55, pa mislim da cemo nas sa opremom sati sigurno trojica, ako idemo za Kam.Vis.  Ako neko od nislija ima auto on takodje moze nekoga da poveze. Cini mi se da je i gosp. Yagodinac rekao da ima auto pa mozemo nekako da organizujemo da bar nas 10-ak hard-core "ludaka" kojima zima ne smeta da napravimo to posmatranje. Opet kazem VREME SE MENJA BUKVALNO IZ SATA U SAT tako da je to veeeeliki problem. Ne bi bilo dobro i posteno prema ljudima koji dolaze van Nisa da dodju i budu prinudjeni da se zbog oblaka, kise i sl. vrate.

mmilan

@Yagodinac
Ko je pomenuo penjanje na Trem? :) Govorio sam o terminu i lokaciji Bojanine vode (jedino uz možda malo veći broj ljudi koji bi odlučili da ostanu tokom noći).
http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

Predrag

Kakvo vreme (temperatura) se najavljuje za narednih 10-ak dana, mislim da bi trebalo sačekati neki malo topliji talas!
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Yagodinac

Quote from: mmilan on January 23, 2010, 01:14:28 pm
@Yagodinac
Ko je pomenuo penjanje na Trem? :) Govorio sam o terminu i lokaciji Bojanine vode (jedino uz možda malo veći broj ljudi koji bi odlučili da ostanu tokom noći).


Pa da, pentranje po vrhovima je i jedan od mojih mnogobrojnih hobija. Veliko iskušenje za mene predstavlja činjenica da ostanem na Bojaninim vodama ako svi krenu ka Tremu  :-[

cola

SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Sekula

Sve sto Vas interesuje o lokacijama za posmatranje u okolini Nisha mogu Vam licno preporuciti i slicno, dati savet, bilo sta. Spreman sam da za svaku lokaciju elaboriram do pojedinosti.

Licno Vam savetujem Kamenicki Vis u prolecnim mesecima ili Ploce, zbog organizacionog problema oko smestaja. Bojanine vode imaju problem sa konfiguracijom terena ali dobro stoje sa cvrstim smestajem. Ako je jednodnevna aktivnost onda dolazi sve prethodno u obzir, bilo kada.

Sve ovo mogu da vam izlozim na osnovu visegodisnjeg rada po citavoj okolini.

Poz.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Sekula

Molim sve zainteresovane koji su do sada ucestvovali u ovoj temi da pogledaju sledecu informaciju!!!

http://www.astronomija.co.rs/forum/posmatranja/nishki-astronomski-susreti/

Vidimo se!

Poz.  :)
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |