• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Predlog

Started by cola, January 06, 2010, 05:56:04 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

cola

Piatali su me za pomoc...
Osoba zeli da izdvoji do 500e... Hoce da se bavi svime po malo... DSO, planete, da proba neku DSO fotografiju, dvojne, promenjljive... Ja sam preporucio BD 150/750 na EQ3 i da kasnije uzme RA i DEC motore i neki barlow. Sta vi mislite da li sam ok odgovorio? Dobro se snalazi na EQ-u...  Da li je bolji za to 127mm Maskutov na EQ3 ili 102/1000 refraktor na EQ2-3, to su joj neki koji su u uzem izboru... Pa sta vi mislite?  Osim posmatrackog zeli i istazivacki rad.... Koristio bi neki SLR za to, ne znam koji tacno...
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

sale11472

BD 159/750 na HEQ-5
... ali kako je to malko van budžeta nek krene sa EQ3 pa posle nek kupuje jaču montažu. Barlow (zna se) GSO 2.5x APO za vizelno mu bolje(skuplje) nije neophodno i neki okular ..... pa posle ponekog Hiperiona .... pa onda još ponešto i samo još neki dobar okular i .... i .... otvorio je vreću bez dna ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

cola

HEQ5 je dosta skupli i od kombinacije EQ5+BD150/750, jel na EQ5 stvarno velika greska u pracenju, mada je sigurno bolja montaza nego EQ3 kada je isti teleskop (iste mase) u pitanju?
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Ljubo

EQ5 je bolja od EQ3 zbog nosivosti. Periodična greška joj je velika, pa se zato za deep-sky astrofoto teleskopima ne preporučuje ništa ispod HEQ-5 (poželjno je da bude Syntrek varijanta).

Ipak, moguće je raditi dosta uspješno deep-sky astrofotografiju i sa EQ3, ali ako se ograničiš na foto objektive do 100-150 mm fokusa...

sale11472

Hmm pa za ozbilnije bavljenje astro fotografijom slažem se sa Ljubom kad kaže da je HEQ5 neki minimum, EQ3 je dovoljna za vizelno posmatranje, mada na većim povećanjima treba biti strpljiv/nežan kod fokusiranja (kako to Yagodinac radi na EQ2 ??? ) ....
Što se EQ5 tiče pa ja bih je lično zaobišao upravo iz gore navedenog jeftinija EQ3 je dovoljna  za vizuelno a može i da posluži za astrofoto početak naročito za metodu "na krkače" (moj lični prevod piggyback ;D ) sa druge strane ako je ozbiljna astrofotografija cilj ili želja onda je HEQ5 minimum pa je bolje razliku u ceni usmeriti u fond za kupovinu takve montaže...
No pazi ovo je moje mišljenje odnosno tako bih ja radio što ne znači da to mora bilo ko da usvoji ;)

EDIT Ljubo je odgovorio pre mene ali nisam hteo da menjam poruku :)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Ljubo

January 07, 2010, 12:34:38 pm #5 Last Edit: January 07, 2010, 12:49:43 pm by Ljubo
Da, predlog za one koje mnogo zanima astrofotografija, a ograničeni su budžetom:

1) Kupite prvo HEQ-5 Syntrek montažu;
2) Snimate svojim ili pozamljenim objektivima i teleobjektivima na SLR ili DSLR aparate (koji imate, ili koji isto tako pozajmite)
3) Skupljate lovu za ED80/600 semi-APO ili, još bolje, za BD 150/750 Njutn.

Time zaokružite cjelinu i imate kompletnu opremu (uz par dodataka) za deep-sky astrofoto.

No, naravno, kao što reče Sale11472, ovo je tek moj predlog, ali on uključuje u sebi ono što je opšte poznato na ovu temu.

cola

SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Yagodinac

Cola, odgovorio si čoveku isto onako kako bi mu većina odgovorila.

Quote from: sale11472 on January 07, 2010, 12:18:52 pm

(kako to Yagodinac radi na EQ2 ??? ) ....



Ma super ide fokusiranje ako se već pripremaš da budeš neurohirurg ili časovničar, recimo. Mnogo veći problem je praćenje. A kad je praćenje u pitanju, tačnije korekcija greške u praćenju - EQ2, 3 i 5 imaju iste brzine motora kod korigovanja: 0.5x, 1x i 2x na RA osi. Naravno da EQ5 daleko najviše može da nosi ali kod korigovanja npr (ukoliko neko koristi okular sa osvetljenim krstom) metoda se zove "nabadanje". Zašto? Zato što HEQ5 Syntrack ima i 0.125x brzinu korekcije; a extra što ima autoguiding port.
U tom smislu bi čoveku bilo bacanje para da uzme EQ5 uz bilo koji teleskop, sve ispod 500e ide i na EQ3. A ako hoće astrofoto - HEQ5 syntrack, webcam od sestre, laptop od komšije i nema razočarenja. Mali problem je što sama montaža malko prelazi 500e, ali ako on ima SLR - sve ispod toga je neiskorišćavanje potencijala pojedinih komponenti.

cola

Ja sam mslio da mu predlozim, nesto kao sto cu i ja BD150/750 na nekoj dobsonovoj montazici (sa Eq platformom), pa posle kad skupim kes da uzmem neku ozboljniju montazu, pa neki Maksutov :)
Koje drvo predlazete za za dobsonovu montazu?
Al posto je ne strpljiv...
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

CyberianIce

Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

cola

Ja mislim da na sve ovo idu i neke cene carini ???
Oni atakarneti i to, u svakom slucaju prosledicu linkove ;)
Moj ortak vam se svima zahvaljuje na pomoci!
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

CyberianIce

Poslednji teleskop koji sam narucivao placen je oko 80 dolara (placen je dvostruko vise ali su na fakturi napisali 80 da bi ja manje platio carinu a oni porez :D) I na to sve mi je dosla carina od oko 600 dinara, i porez od oko 1500. I izmislili sad ovde u lokalnoj posti da za svaki paket koji se prima iz inostranstva mora da se plati jos nekih cca 200 din, sve to zajedno izaslo me je tacno 2421 din. Eto tako stoje stvari kad se nesto narucuje iz Telescope Warehouse-a preko ebay-a iz USA. USPS Priority Mail international-om je poslat 14 decembra a teleskop je stigao 6 januara (uzmimo u obzir praznike). Sve vreme sam mogao da pratim status paketa preko interneta, i tako to... Poenta cele price je da je faktura bila 80 dolara a ja sam platio 2400 carine pa vi sad racunajte...
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Yagodinac

Ma sve to stoji ali ako naručuješ montažu od 1000e velike su šanse da ne znaš da li je uopšte ispravna. A onda možeš da se slikaš sa novcem koji si doslovce bacio. Ili da ganjaš neki apo kome proklizava fokuser a ti to saznaš... kad ti stigne.
Uvek glasam za dobar polovan auto (nemac po mogućstvu) nego nov fiat; ali ovde je priča malo drugačija. Ne možeš da odeš i isprobaš robu pa moraš da se osloniš i na sreću.

CyberianIce

Jagodinac, opet si poceo da 'ijes vnago, ajde mani se komentara na moje postove.

Kad ti stigne paket, prvo pogledas paket da vidis da li je sve u redu sa njom, ako nije ne potpisujes da si primio paket. Drugo, molis Boga da nesto nije u redu sa njom jer je preko USPS-a svaki, ama bas svaki i najmanji paketic koji ide Priority Mail International-om osiguran do 5 000.00 EUR, tako da ja obicno molim Boga da ovi nasi dilberti izgube paket, ostete ga u transportu itd...
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Yagodinac

To što si ti imao sreće sa tvojom narudžbom je zato što ona ne prelazi 100$. Da je u pitanju montaža od 1000$ rizik da naručilac bude ispaljen je 10x veći.
Ne razumem prvi deo komentara.