• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

kakav dvogled imate forumasi?

Started by Vlada, January 07, 2010, 12:02:49 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Vlada

Ja imam dvogled marke HAMA, nemacka prizvodnja. Nabavio sam ga prosle godine. Ima objektive od vrlo solidnih 60mm i standardno uvecanje od 10x. Kvalitet slike je veoma dobar, objektivi su tzv. multicoated, znaci visestruki premazi. Ima porro prizme koje nisu nesto naj, mislim na roof prizme koje se ugradjuju u skupe modele. Okular je samo color coated. Kontrast je izvrstan, vidno polje mu je mrsavih 4 stepena, jedino je to mana.


marino

4x30 no name binoculars
7x35 celestron
10x50 fomei
10x50 breaker
13x70 breaker
m
Vidulini Observatory

Ljubo

Trenutno koristim samo jedan dvogled:

http://rs.canon.ba/For_Home/Product_Finder/Binoculars/Optical_Image_Stabilisation/18x50_IS/index.asp

Dovoljno.

Jako dobra sprava, ono što je napisano na linku gore je samo manji dio superlativa (i ništa nije dodato kao reklamni trik) kojima se može opisati jedan ovakav dvogled.

Napravio sam mu i filter za Sunce od Baader solarne folije, prema uputstvu s Baader-ovog sajta (nešto slično je i Danijel stavio ovdje na forum).

sale11472

Dvogledi???
Pa prvi koji sam kupio
Norconia 10x50 SPORT
BK7 prizme široko vidno polje ali najmanje trećina pati od raznih aberacija itd itd  Pružio mi neizmerno uživanje u posmatranju dve godine (koga ne mrzi ima u starijim porukama izveštaje pa nek pročita)

TS 10x50 LE- BaK4 prizme pružaju mnogo bolji kvalitetslike znatno veći deo vidnog polja "čist" slika odlična za te pare teško je naći bolji optički kvalitet (ja ga kupio zadnje večeri na Letenki kad je vetar rasterao oblake i Janko mi na "kvarno" dao dvogled da ga probam i samo mi rekao cenu ;D ) Na žalost još nisam stigao da ga isprobam sa paralelograma i fali oziljan uporedni test sa prethodnikom kao i izveštaji sa posmatranja.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mravic

Imao sa 25x100 TS a sada TS 20x80 triplet, na korištenju :)  neostvarena želje koja će tako i ostati 40x150 FUJINON :)
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk


Yagodinac

January 08, 2010, 12:34:05 am #7 Last Edit: January 08, 2010, 12:43:40 am by Yagodinac
Nemam dvogled, polomio sam Optisan 10x50 koji sam ćaletu poklonio za rođendan. Hteo sam samo da korigujem njegovu razrokost  (dvogleda, mislim, ne ćaleta) ;D
Nema veze, napraviću nešto od njega, recimo tražilac.

Vladimir

Ja imam dvogled ne pise koja je firma verovatno pise na kutiji koju sam bacio naravno.A dimenzije su 8-24x50 stvarno ok ja sam cak i mesec gledao sa njim ok se vidi.

Ljubo

Hmm, Mjesec je malo presjajan za ocjenjivanje optike.
U principu, jedna dobra metoda za ocjenu kvaliteta dvogleda je da ga uperiš u neku oblast neba gdje ima dosta zvijezda različitih veličina. One trebaju da izgledaju:
1) što više tačkaste, tim bolje;
2) boje im se ne razlivaju;
3) one na rubu vidnog polja da nisu izobličene (na primjer: astigmatizam, koma i slično)
4) vidno polje da je što ravnije.

Samo mali broj kvalitetnih dvogleda zadovoljava sve ove kriterijume. Bolje reći, približno ih zadovoljava (iz konstrukcijskih razloga).

sale11472

Quote from: sale11472 on January 07, 2010, 12:38:39 pm
... Na žalost još nisam stigao da ga isprobam sa paralelograma i fali oziljan uporedni test sa prethodnikom kao i izveštaji sa posmatranja.


Ok nije mi se otvarala nova tema pa ću ovde da ubacim par redova...

Dakle u nastupu ničim izazvane ATM kreativnosti sa tri burgije i jednom rupom sam rešio problem kačenja paralelograma na stativ (za one sa jeftinijim ulaznicama tj.one koji kraće prate forum i mrzi ih da traže moje ranije kukanje na stativ, stativ je bio dovoljno jak za fotoaparate ali za paralelogram, teg i dvogled nikako) rašio sam da malo pogledam kako TS dvogled radi na istom. Koliko god vreme nije pogodovalo tetiranju nisam odoleo da ga ne uporedim sa prethodnikom, kratko rečeno ozbiljnijeg testa NEĆE ni biti. Jednostavno to nema nikakvog smisla, prvo za razliku od prethodnika TS je bez većih problema izvadio M3 iz mulja na istoku a sve to uz sjajan Mesec, probao Saturn, blago izdužena tačkica prave boje, onda okrenuo dvoglede na Mesec i definitivno doneo odluku da nikakvog uporednog testa neće bit. Količina detalja koja se vidi u TS-u u odnosu na Norconiu je neuporediva Mesec izgleda skoro trodimenzionalno, kontrast mnogo veći .... Vidno polje koje je upotrebljio je dosta veće na TS-u a i aberacije su mnogo pitomije nego na Norconii....
Sve u svemu TS dobija preporuku i ako neko razmišlja o dvogledu toplo ga preporučujem .... naravno u slučaju da budžet za dvogled nije bar  3 puta veći, onda ima puno boljih primeraka

Dakle proban sa paralelgorama, detaljnog uporednog testa neće biti a što se tiče izveštaja sa posmatranja ??? nešt mi govori da će ova tema ponovo oživeti  ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Sekula

March 31, 2010, 04:25:27 am #11 Last Edit: March 31, 2010, 04:36:13 am by Sekula
Ja imam neke Bresser zoom dvogled 12-36x70 mm. Odmah da kazem nije placen nesto jeftino. Cena mu je bila oko 100 €. U svakom slucaju ima problem sa aberacijom oko oboda vidnog polja i kontrast mu je onako djene djene sto bi rekle neke moje komsije malo tamnije puti... Moze on da se koristi bez nekih vecih problema u astronomske posmatracke svrhe ali nemojte molim vas da vam slucajno padne na pamet da radite kroz njega projekciju pega na papirni zaslon zato sto unutar njega ima plasticnih elemenata koji ce se otopiti samo tako!
Druga stvar, svi dvogledi koji imaju zoom varijantu nisu neke sprave. Ono zoom vas navuce samo tako posto pomislite da mozete da imate raznorazna uvecanja. Ali upravo je to problem koji moze vremenom dovesti sa problemom kolimacije i da ga dodatno ukomplikuje. Sta to znaci? To znaci da sam se svojevremeno bukvalno okozio kada sam hteo da podesim razdesenu sliku. Inace, nemoj slucajno da vam padne na pamet da rasturate sami dvoglede i da podesavate prizmu. Manje kolimacije mozete raditi i sami blagim odvrtanjem objektivnog sociva sa jedne ili druge strane. Na kraju krajeva, mozete uraditi i test i kompletno rokirati objektive da vidite kakve rezultate dobijate da bi odmah mogli da iskljucite razloge kolimacianog problema dobijenog usled neparalenosti dveju glavnih optickih osa. Ukoliko je taj kolimacioni problem manji, tako da kazem, onda mozete da ga anulirate podesavanjem jednog objektiva. Pa da onda tu poziciju bukvalno fiksirate nekim jacim lepkom ili onom ekstra jakom lepljivom trakom. Mada, sve je to jedna vrlo kilava improvizacija. U svakom slucaju kod tezih problema pravac kod cika zube tj kod opticara koji ce vam to podesavati. Ja iskreno ne znam da li vise takvi postoje u ovoj nasoj zemlji nakon svih onih privatizacionih razbucavanja firmi koje su imale takvu vrstu proizvodnje i samim tim i kvalifikovane majstore koji su se time bavili. Inace, alternativa tome moze biti samo pravljenje monokulara ili potpuno dizanje ruku i kupovina jednog dobro TS instrumenta a to bez min 300 € ne mozete da dobijete. Dakle, iz mog negativnog iskustva molim vas zaboravite bilo kakve zoom dvoglede. Fiksno i sto vece. Naravno, kupujte planski. Uz njega obavezno planirajte i dobar stativ. Takodje, obratite paznju da li je na samom dvogledu vec izvedena mogucnost montaze. Ja barem na ovom bresseru to imam posto sam ispazario jedan foto stativ od 185 cm na foto berzi. Inace, dvogled je zakon za posmatranje neba i upoznavanje sa njim - rules!

Svaki dobar amater astronom u svojoj kolekciji pored preferiranog teleskopa treba da ima i dvogled. Sto kazu anglosaksonci -  to je must.    ;)
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

kruska

imam neki berkut stari(iz 80-ih godina) i iako mu nije neko uvelicanje gledanje binokularom zvezda(pogotovu za vreme sankcija i restrikcija struje bilo je ludilo) toliko toga se videlo i u bgd..
ali sta cete mora se i to proci , ukratko imajte i dvogled ali znajte da vam ako ste pravi zaludjenik za astronomiju bice vammalo dvogled
Sad ganjam jos opreme za besnu mashinu.
za moje pojmove i ovo sto imam je puno ali kad ovo kompletiram jos mi samo ostaje sbig kamera, neki teleskop oko 14 incha  i veci i montaza u opservatoriji sa kuhinjom i kupatilom i krevetom (stan)....
🌠

IbanezRG

Gde moze da se kupi taj TS 10x50 LE i po kojoj ceni?
You do not really understand something unless you can explain it to your grandmother.

CyberianIce

Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S