• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

kakav dvogled imate forumasi?

Started by Vlada, January 07, 2010, 12:02:49 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Yagodinac

Ja to vidim ovako: uvećanje je 7-10x idealno iz ruke a za više treba stalak. Možeš da ga napraviš a i da ga kupiš.
Druga cifra je prečnik objektiva u mm i treba da je što više. Nije poželjno da je ispod 50mm za noćno nebo.
Stvarčica 25x100 je izuzetno glomazna i traži montažu... Janko je i to pravio. U svakom slučaju dvogled služi za šaranje po Mlečnom Putu na malom uvećanju a ne za studiju kratera na Mesecu ili planete. Naravno, može da se gleda i to...
U tom smislu dvogledima je svojstveno da prikazuju izuzetno svetlu sliku M objekata i idealni su za početnike.

sale11472

Quote from: Zoran75 on April 28, 2010, 09:08:19 pm

Vidim par postova iznad da je @Mravic napisao da je imao dvogled 25x100 koliko to para vredi i koliki je to dvogled,ako bi imala neka slika da se vidi na netu.



Ima slika kako nema evo je jedna



Inače moj IM(NS)HO u vezi dvogleda i astronomije se ukratko svodi na:
Imaš 10x50 dvogled???
Ne. -> Kupi solidan 10x50 dvogled!
Da. -> Kupi KVALITETAN 10x50 dvogled ;D

Kada se prođe gore navedeno može se razmišljati o raznim većim instrumentima...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Zoran75

Hvala na odgovorima,ali sad cu jos malo da vas smaram... ;Dspremam se vec duze vremena da kupim dvogled do 200€,par evrica gore dole.E sad ima po netu svacega,ja izdvojio ova dva,pa ako mozete da mi kazete koji je od ovih koje sam ja kao izabrao (laicki) dobar za pocetnicko posmatranje.I usput vase misljenje u vezi dvogleda karakteristike itd....

http://www.binoculars.com/binoculars/astronomy-binoculars/barska20140x80zoomgladiator.cfm

http://www.binoculars.com/binoculars/astronomy-binoculars/tachyon25x100astronomicalbinocularwlockingaluminumcase.cfm


P.S.Pozdrav Yagodinac mozda smo komsije,i ja sam iz Jagodine....


sale11472

1. pročitaj post iznad svog...
2. pročitaj stare teme o dvogledima na forumu

E sad ako me pitaš koji od ta dva .... moj odgovor bi bio ni jedan.
Zašto? Prvi je zum dvogled koje je najbolje izbegavati, drugi bi možda bio solidan izbor ako imaš nekoga da ti ga dotegli od preko bare ako ne definitivno se ne uklapa u tvoj budžet....
Sa druge strane ni Barska a ni Zhumell ne uživaju neki glas kao kvalitatni instrumenti, mislim svi ti dvogledi se prave u istoj fabrici u Kini samo što ova dva proizvođača pucaju na nisku cenu pa i dobijaju manje kvalitetne primerke od npr TS, ili ovih mađarskih koje prodaju u Teleskop Centru da ne pominjiem zvučnija imena koja prodaju iste dvoglede poput Oberwerka, Garretta i sličnih...
Opet ako se odlučiš za toliki dvogled trebaće ti i jak stativ sa staabilnom montažom (opet izlaziš iz budžeta) itd itd itd
E sad ako baš baš hoćeš da potorošiš te pare pa kud puklo ja bih lično pre gledao neki dobar 15x70 dvogled koji bi mogao da bude solidan kompromis u ovom slučaju.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Zoran75

Ja zato i pitam jer sam totalni laik sto se toga tice.A kog bi proizvodjaca mogo da mi preporucis?Ja zivim u Becu pa bih pogledao ovde po radnjama ima li recimo to sto bi mi ti preporucio.Mislim smaram malo ali sta cu kad nemam blage veze sa ovim.

layc

ja mislim da uzmem neki dvogled ako neko ima slike kroz dvoglet evo njih par koji odgovaraju ceni
svi sa ovog linka http://www.teleskop.rs/teleskop-katalog/dvogledi/bytrek-serija
http://www.teleskop.rs/teleskop/zoom-binokulari/7-21x40-breaker-zoom-binokular
http://www.teleskop.rs/teleskop/ostali-durbini/15-45x50-skywatcher-spektiv-sa-stalkom ili durbin.
ako neko ima neke slike sa nekih od ovih dvogleda voleo bih da mi je pokaze unapred HVALA



sale11472

Quote from: Zoran75 on May 01, 2010, 07:46:50 pm
.....ali sta cu kad nemam blage veze sa ovim.


Kao što rekoh potraži solidan 10x50 dvogled, ja sam jako zadovoljan svojim TelescopeService 10x50LE. Nije neko optičko/mehaničko savršenstvo ali za tu cenu bolje jednostavno nema. Posmatraj jedno 6 meseci njime, poseti par star party-ja (siguran sam da toga ima i u Austriji) pogledaj kroz razne instrumente i vidi sam kuda dalje... Ukoliko finansije nisu velik problem jedan lep Pentax 10x50 PCF WPII bi bio moj izbor, a naravno ako finansije uopšte nisu problem uvek možeš da pogledaš neki Fujinon ili što da ne neki Canon sa optičkom stabilizacijom slike.....naravno kao i u svemu što ti je veći budžet šire su ti i opcije. Ja ovde iznosim samo svoje lično viđenje i da mi je budžet oko 200 evra pazario bih pomenutog Pentaxa, obzirom da mi budžet nikada nije bio toliki ima TS-a ;D sve ispod toga što se nalazi po raznim radnjama sa lovačkom i sportskom opremom je bolje zaobići...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

layc

imas li neke fotke sa 10x50
a da li je http://www.teleskop.rs/teleskop/ostali-durbini/15-45x50-skywatcher-spektiv-sa-stalkom
bolji od 10x50
sta mislis za 20x60 da li je bolji od 10x50

r2d2

May 03, 2010, 10:36:21 am #38 Last Edit: May 03, 2010, 10:54:14 am by r2d2
Evo dvogled kupljen od Mravik-a
Slikano iz ruke sa debilnim benq kineskim digtalnim foto aparatom (7,0mpx)
Malo je bilo zeznuto slikati iz ruke i sa aparatom i sa dvogledom ali  sam eksperimentisao, te ima par defokusiranih fotki hi hi!



r2d2

A evo kako to isto izgleda slikano digitalcem bez dvogleda * u krugu naravno*

sale11472

May 03, 2010, 07:45:02 pm #40 Last Edit: May 03, 2010, 07:51:43 pm by sale11472
Tja dvogledi i nisu namenjeni slikanju, pogotovo ne astrofotografiji.....

Quote from: layc on May 02, 2010, 08:47:54 pm
....
a da li je http://www.teleskop.rs/teleskop/ostali-durbini/15-45x50-skywatcher-spektiv-sa-stalkom
bolji od 10x50
sta mislis za 20x60 da li je bolji od 10x50


Durbini su namenjeni dnevnim posmatranjima pa ih je najbolje za to i koristiti.
dvogledi takođe briljiraju danju ali zbog svog malog uvećanja i širokog vidnog polja više su nego korisni za upoznavanje noćnog neba...
Koji je dvogled bolji je već stvar ukusa i toga kako neko namerava da se istim koristi.
10x50 se najviše preporučuje (pored 7x50) upravo zbog malog povećanja širokog vidnog polja, relativno dovoljnog otvora objektiva i mogućnosti da se koristi iz ruke tj bez stativa i montaže....... Ja lično više volim 10x50 od 7x50 zato  što ima nešto manju izlaznu pupilu pa nema gubitka svetla zato što mi se zenice nisu maksimalno otvorile (ne sećam se kada sam zadnji put bio u takvom mraku)...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D