• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Prvo iskustvo

Started by digitalex, January 08, 2010, 01:48:38 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

digitalex

Evo, konacno sam docekao vedro nebo, pa izneo teleskop iz sobe
Dosta je gledao u svoj poklopac, i krajnje je vreme da baci pogled na zvezdano nebo

Sky-Watcher 90/900 Refraktor, EQ2
Okulari: 10mm, 25mm
Barlow: 2x
17:30, posmatrao sam Jupiter i njegova 4 najveca satelita koja se vide kroz teleskop koji posedujem
21:00, posmatrao sam Mars, a malo kasnije i Orionovu maglicu M42
00:00, posmatrao sam Saturn i njegov satelit Titan

Utisci: vise nego pozitivni

Sto se tice fotografija, nemam ih! Jer nemam opremu za fotografisanje, osim digitalnog aparata  :'(

marino

kratki, brzi opis tvojeg opazanja zapravo je puno vise od toga...prvo svjetlo kroz vlastiti teleskop uvijek ostaje u pamcenju...moram priznati da me ovakve stvari najvise oduseve, kasnije se iskustvo i znanje povecava pa i reporti s opazanja budu duzi ali onaj prvi pogled, prvo izostravanje to je ono sto ostane zauvijek...
bravo! i zelim ti puno opazanja i puno reporta za sve nas koji nismo izasli vani pod zvijezde

m


PS nevezano, ali u pamcenju mi ostala urezana slika tamnog neba i mnostva preljepih zvijezdica kada sam prvi puta s "ozbiljnim" instrumentom tamo negdje 1982-83 pogledao prema plejadama...ruski turist 20x50 tresao se skupa s zvijezdicama a ja sam nakon dvije tri sekunde dolsovce sjeo na travu i imao velikeee okice kao mali zeleni, ocaran vidjenim...
Vidulini Observatory

cola

Super, samo napred!
Ima sta se moze i s digitalcem, pa ti probaj da ga stavis na okular, pa opicis neki Mesec i slicno ;)
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

digitalex

Hvala ljudi na podrsci!
Naravno, necu se ovde zaustaviti. Imam nameru da iskoristim digitalac koji posedujem za fotografije.
Dosta sam naucio od vas ovde, i na tome sam vam mnogo zahvalan
Sto se tice aparata, ima opciju za duge expozicije (maximalno 8 sec)
Takodje imam i JVC HD kameru, malo stariju, ali iskoristicu i nju za neki video
Montaza je EQ2, nazalost bez pracenja, ali bice prilike i za tako nesto
Veliki astro pozdrav svima

mravic

Hm, ne bih da se nabacujem, ali...imam nove motore za eq2  a ispod svake cene...može i na dodjem ti :)
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

sale11472

Odlično  za prvi put! Četsitke na first lightu i dobrodošao u klub ;)
Ma čak i da nemaš fotoaparat samo još opiši kako su objekti izgledali kroz okular, koji okular si koristio i eto ti punog izveštaja sa posmatranja ... OK možeš da napišeš i kakvi su bili uslovi ali to kasnije kaf budeš po autoamtizmu procenjivao graničnu magnitudu seeing i slično ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

digitalex

Quote from: mravic on January 09, 2010, 01:53:54 pm
Hm, ne bih da se nabacujem, ali...imam nove motore za eq2  a ispod svake cene...može i na dodjem ti :)

Baci mi cenu na P.P. (Necemo "na dodjem ti". Cist racun, duga ljubav-ne volim da dugujem)

Sale, za Orionovu maglicu koristio sam okular 25.mm, a za planete 10.mm i Barlow 2x
Naravno, jos nemam iskustva sa teleskopom, tako da nisam ni uspeo bas najsjajnije da izostrim sliku za Barlowom i okularom od 10.mm, ali sam ipak zadovoljan prvim pogledom
Orionova maglica nije u boji kakva je na slikama koje je postavio Yagodinac, naravno i planete su mnogo manje nego sto su na slikama teleskopa koji koristi Yagodinac BD150/750
Atmosfera i nije bila bas najcistija, a takodje nisam ni bio u totalno mracnom okruzenju. Zivim na kraju sela, ali opet svetlosno zagadjenje postoji, jos sam u kotlini pored reke u kojoj se mnogo brzo spusta magla. Jbg, takav mi horoskop

sale11472

Quote from: digitalex on January 09, 2010, 07:16:39 pm

Orionova maglica nije u boji kakva je na slikama koje je postavio Yagodinac, naravno i planete su mnogo manje nego sto su na slikama teleskopa koji koristi Yagodinac BD150/750



Nikada ti slika u okularu i neće biti kao fotografija, boje nećeš videti ni sa mnogooo većim teleskopima (ne vidi se ni 150/750 a ni u 400 mm) zato kada posmatraš obrati pažnju na fine detalje pruge na Jupiteru tamnije i svetlije delove Orionove magline zvezde u Trapezu (nađi šta je to Trapez u Orionovoj maglini kako domaći zadatak ;D ) i slično
Pokušaj da baciš pogled i na ostale objekte (Uranogeometrija ima fin izbor objekata koji su većeg sjaja i relativno se lako nalaze a link do iste imaš u lepljivoj temi podforuma "Oprema") i kratko rećeno posmatraj što više možeš .... što viće i češće posmatraš viš ećeš i videti
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

digitalex

Quote from: sale11472Nikada ti slika u okularu i neće biti kao fotografija, boje nećeš videti ni sa mnogooo većim teleskopima...

Ovo naravno nisam znao, i hvala na informaciji
Neka se malo razvedri, pa ce biti jos pogleda na zvezdano nebo

djuka47

Rekoh da ne otvaram novu temu kada je ova sasvim pogodna da ne pravimo guzvu na forumu.

Danas sam pazario Newton 150/750 eq3, posle popodnevnog sastvljanja malo sam gledao kroz prozor s obzirom da zivim na uzvisenju u Bg-u pa da vidim malo sta moze i koliko. Naravno pala je noc i kao i svakome kada kupi teleskop bilo je dosta oblacno ali sam video nekoliko zvezda i preko programa Stellarium shvatio i prepoznao da su to bile Rigel, Sirius, Procyon... Medjutim ocekivao sam mnogo vise gledajuci te zvezde ali one su i dalje ostajale sicusne tackice koje se malo izdvajaju od drugih. Onda sam uz pomoc softvera video da ce uskoro da dodje u vidno polje Mars i docekao sam ga. Citao sam ovde kakosu mnogi videli razne planete sa njihovim satelitima, kako se vide konture planeta itd itd ali kada je dosao mars samo sam video crvenkastu tackicu malte ne iste velicine kao i one zvezde od ranije...

Znam da moje prvo zapazanje zvuci pesimisticki ali cini mi se da ja gresim u necemu ili jednostavno sam izabrao lose vece zbog lose vidljivosti.

Prvo sam gledao sa nekim 28mm pa sam menjao i na 25mm i na 10mm a kada stavim onaj Barlow 2x tek onda nisam mogao da vidim nista jer je slika izuzetno mutna...

S obzirom da je ovo bilo moje prvo gledanje kroz teleskop, pretpostavljam da sam mnogo gresio i zato vas molim da posavetujete kako da izvucem maximum sledeci put da ne bude razocarenje vec uzivanje jer smatram da sam kupio dobar teleskop i da nije problem u njemu vec u meni :D

Hvala

Yagodinac

Prvo čestitke, nije ni čudno što je oblačno - po Marfijevom zakonu.
Drugo, teleskop je zaista dobar u toj cenovnoj klasi, još ako je BlackDiamod možeš jednog dana ozbiljnu astrofotografiju (uz SLR i bolju montažu) da planiraš.

E sad, zvezde su i na Hablu tačkice. Drugim rečima ako nisu tačkice nešto debelo ne valja ili sa atmosferom ili sa optikom teleskopa.
Što se tiče Marsa on je u 10mm okularu kružić a ne tačka, gledao sam i ja pre neki dan. Takođe nisam razaznao nikakve detalje jer je atmosfera bila ekstremno nestabilna; na 150x se nije video nijedan detalj a trebalo je.

Jedine greške koje si (možda) napravio su: kolimacija. Oba Skywatchera koja sam kupio su bili fabrički dobro kolimirani ali sam ja to vremenom pretvorio u vrlo dobro. Znači: uputstvo u šake a imaš na netu pa prouči kolimaciju, da je ne opisujem sad. Jednom kad ukontaš biće prosto kao pasulj i bićeš možda i zavisnik od kolimacije - perfektno podešavanje je jedini način da vidiš najsitnije planetarne detalje.
Zadnja stvar je to što teleskop treba dobro ohladiti jer i to utiče na kvalitet slike. Recimo za 150 jedno sat vremena (a dotad možeš da useveravaš i gledaš neobavezno, recimo galaksije i magline). I ako si gledao sa prozora onda on nikad ne može dobro da se ohladi zbog mešanja toplog i hladnog vazduha. Prozor je ubedljivo najgore mesto za posmatranje; oprosti se od uvećanja preko 50x u tom slučaju.

Ljubo

E pa Djuka - Dobro nam došao!

Odličan izbor za početak je taj 150/750 eq3, svaka čast! E sad, ima tu nekoliko napomena u vezi sa posmatranjima tim teleskopom (ili bilo kojim sličnim):
- Marka teleskopa, koliko god to izgledalo nevažno - bitna je, pa napiši i to;
- Dobro je da si se snašao sa softverom i pronašao Rigela, Sirius i Procyon. To su zvijezde, one i u najvećem teleskopu izgledaju tačkasto, ne brini u vezi toga. Radije probaj neku dvojnu zvijezdu, posmatraj razlike u njihovom sjaju, a posebno u boji;
- Za dobar pogled na planete treba ti i bolji okular, ali može se dosta toga videti i sa onim koje imaš. Barlow koji si dobio uz teleskop nije nekog naročitog kvaliteta, pa planiraj nabavku APO Barlowa (recimo, ovaj GSO 2,5x APO kažu da je jako dobar).
- Posmatranjem nikada nećeš vidjeti ono što i na astrofotografijama, ali to i nije cilj. Cilj je da vlastitim očima stekneš što realniju sliku onoga što posmatraš, i time naslutiš da ono što si vidio na fotografijama ima smisla. Da bi to vidio bolje (a to ti je svakako cilj), računaj da ti treba posmatračko iskustvo. Ono se, naravno, postiže dužim gledanjem i praćenjem objekta s vremena na vrijeme.
- Posmatranje iz Beograda utiče na to da ti nisu lako vidljivi slabiji objekti - a upravo to su oni koji briljiraju u tvom teleskopu (galaksije, magline i slično)!! Zato, nadam se da imaš mogućnosti da teleskop poneseš i negdje gdje je tamnije nebo, bez gradskog osvjetljenja i smoga u neposrednoj blizini (Za planete i dvojne zvijezde, može i iz grada).
- Da bi to sve postigao na kvalitetnom nivou, teleskop treba da ti je dobro koliminiran. Kako se to postiže, pogledaj ovdje: http://www.skywatchertelescope.net/swtsupport/Instruction_Manuals/Collimation.pdf

Nadam se da će ovi savjeti pomoći da izvučeš maksimum iz teleskopa, za kojeg pretpostavljam da je zaista dobar.

P.S. Yagodinac ti je već napisao dosta toga, ali me mrzi da sad mijenjam sadrzaj mog teksta koji sam u medjuvremenu sastavio, zato imaš našu podršku i pitaj šta ne bude jasno, tu smo.

djuka47

January 12, 2010, 11:32:36 pm #12 Last Edit: January 13, 2010, 12:15:10 am by djuka47
hvala vam puno na brzim odgovorima, vidim da cu ovde naci pravu pomoc u ovim pocetnickim koracima..

a da teleskop sam kupio u teleskop centru u beogradu,  newton 150/750 skywatcher !

edit: sad sam video saturn po odvratnom vremenu i magli ali sam ga video veoma malog sa prepoznatljivim krugom oko sebe, kad sam viknuo EVO GA, probudio sam pola kuce :)

sale11472

Khmm reče čovek:

Quote from: djuka47 on January 12, 2010, 10:39:14 pm

Danas sam pazario Newton 150/750 eq3, posle popodnevnog sastvljanja malo sam gledao kroz prozor s obzirom da zivim na uzvisenju u Bg-u pa da vidim malo sta moze i koliko. Naravno pala je noc i kao i svakome kada kupi teleskop bilo je dosta oblacno ali sam video nekoliko zvezda i preko programa Stellarium shvatio i prepoznao da su to bile Rigel, Sirius, Procyon... Medjutim ocekivao sam mnogo vise gledajuci te zvezde ali one su i dalje ostajale sicusne tackice koje se malo izdvajaju od drugih.


Ne znam za ostale ali ja ovde baš i nevidim neku preku potrebu za kolimacijom, tj ako su zvezde već tačkice a ne kružići elipse i slično kolimacija može i da sačeka.... nema potrebe početnika plašiti da će morati šrafcigerom da napadne teleskop od prvog dana to ga čeka u svakom slučaju ali ima vremena...

Što se samog posmatranja tiče za prvi put super (vidim da je drugi put bilo bolje ;) )  no klasično je za početnike da žele da "gledaju zvezde" pošto još uvek ne znaju da zvezde nisu zanimljive za posmatranje (uz časne izuzetke dvojnih i promenljivih i sličnoga) odnosno ima tu mnogo zanimljivijih objekata....
Moja preporuka (sem one da za početak zanemariš kolimaciju) je da se baciš malo na čitanje....
Provo vreme je ko stvoreno za takve aktivosti drugo imaćeš znatno bolju predstavu šta bi mogao da pogledaš kroz svoj novi teleskop i samim tim sledeći (i svaki sledeću u još većoj meri) put će ti doneti više zadovoljstva....
Pitanje je naravno šta čitati? Pa za početak ovaj Forum  :) pogledaj izveštaje o posmatranjima pogledaj preporuke za prateću opremu i slično Lično ako bih hteo nešto da preporučim onda je to više puta pominjana Uranogeometrija B.Bračuna (link u lepljivoj temi podforuma Oprema) tu ćeš naći spisak i mape nekih od poznatijih i još bitnije lakih za pronalaženje objekata koji su dovoljno svetli da možeš da ih vidiš i iz Beograda dok sve objekte sa te liste pronađeš imaćeš odličnu osnovu za dalje...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D