• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Šta vidimo kroz teleskop kad pogledamo duboki svemir? Vremeplov

Started by digitalex, January 10, 2010, 01:53:01 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

digitalex

Od kako sam kupio teleskop, stalno razmišljam šta u stvari vidim sa njim?!
Daleka prošlost?
Ako već znamo da se svetlost kreće brzinom od oko 300.000km u sekundi, onda je i logično da ako gledamo zvezdu koja je na primer daleko od nas 100 svetlosnih godina, mi ustvari vidimo tu istu zvezdu 100 godina unazad.
Postavlja se pitanje, ako bi postojala mašina (letelica) koja bi mogla da predje put od 50 svetlosnih godina za jednu sekundu, onda bi sa te tačke u svemiru nekim velikim teleskopom mogli da vidimo šta se u stvari dešava na zemlji 50 godina unazad. Ili da se sa te iste tačke vratimo nazad na zemlju istom tom brzinom, logično je da bi se vratili 50 godina unazad.
Da li je neko nekada razmišljao ovako? Zanima me šta mislite o ovome što sam napisao, ako me kapirate šta želim da kažem?!

Ljubo

Ima tri velika problema u tvojim razmišljanjima:

1) Mi živimo u streli vremena koja teče prema napred (a ni u kom slučaju prema nazad). Dakle, ako bi za sekund vremena ti prešao 50 svjetlosnih godina, desilo bi se sa Zemljom suprotno od tvoje pretpostavke - tamo bi proteklo mnogo duže vremena u odnosu na tvoju sekundu;

2) Nije moguće nijedno tijelo da putuje brzinom 50 svjetlosnih godina u sekundi - to je mnogo više od "c";

3) Prilikom kočenja i ubrzavanja pri povratku na Zemlju, ti više nisi u inercijalnom referentnom sistemu, pa za takvo kretanje ne važi klasična specijalna teorija relativnosti. Uproščeno rečeno - promjena brzine uticaće i na tvoj tok vremena, pa ne važi Ajnštajnov efekat blizanaca.

sale11472

Quote from: digitalex on January 10, 2010, 01:53:01 pm

..... logično je da bi se vratili 50 godina unazad......



Naravno da ovo nije logično.
Zanemarimo činjenicu da je brzina svetlosti u vakuumu granična brzina i uzmimo da bismo mogli da pređemo 50 svg trenutno. Tačno je da bi se tada videlo ono što se na Zemlji dešavalo pre 50 godina ali ako bi se onda istim metodom vratili na Zemlju na istoj bi proteklo vreme koje smo proveli u lagodnom posmatranju prošlih događaja.... dakle sasvim sigurno se ne bismo vratili 50 godina unazad...

Naravno ovo je sve čista fantazija ukoliko bismo ostali u okvirima fizike i onoga što je moguće važi ono što je Ljubo napisao...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

djuka47

upravo sam nocas na national geographicu gledao nesto vezano za ovu temu, i jedan matorac je pricao bas o putovanju brzinom svetlosti, rekao je da ako bi krenuli u svemir i putovali 20 godina bez prestanka brzinom svetlosti i vratili se na zemlju, na zemlji bi vec proslo nekoliko hiljada godina...

Ljubo

Da, ali računaj da se putuje malko manje od brzine svjetlosti u tom slučaju (samo svjetlost putuje brzinom koja se zove upravo tako: "brzina svjetlosti"). I tako, to što je bilo na NG stoji...