• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Zašto menjati Kalendar?

Started by Kizza, January 09, 2010, 08:43:04 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Kizza

 Primetio sam ,naročito zadnjih meseci prošle godine,da voditelji i voditeljke u svojim emisijama potenciraju da se prihvati Julijanski kalendar,citat:"Zašto da imamo dva Božića,dva Uskrsa i dve Nove Godine?"
U običnom životu mi se i pridržavamo Gregorijanskog  kalendara a Julijanskog  samo kada se slavi krsna Slava i značajniji,već spomenuti praznici.I to nikom ne smeta!?
Međutim smatram da se iza toga krije gubljenje pravoslavnog identiteta i naše teške prošlosti.
Možete li da zamislite kada bi sada predložili Englezima da pređu da voze na desnu strnu kolovoza?
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Sasa

Eh Kizzo pravoslavni i bilo koji drugi identitet ne treba čuvati upotrebom zastarelog, netačnog kalendara. Smešno je. Ako se identitet zasniva na nečem što je pogrešno, ili npr. ružno, štetno i sl. onda taj identitet i ne treba čuvati.

Dakle, ako ti je stalo do pravoslavnog identiteta onda se pogtrudi da ga sačuvaš nečim korisnim, pametnim, vrednim....

Kizza

Zanimljivo da Ja sad,kako sam počeo da istražujem kalendare,i ne znam koja je stvarno godina:  http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D1%80%D0%B5%D0%B3%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%98%D0%B0%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8_%D0%BA%D0%B0%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%B4%D0%B0%D1%80 Obratiti pažnju na pasus "Brojanje Godina".Takođe je zanimljivo da je Zemljotes iz 2004 godine ili Cunami poremetio rotaciju Zelje,doduše minimalno,te će korekcije biti neophodne.
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Kizza

Au nisam znao da ima toliko kalendara: http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BF%D0%B8%D1%81%D0%B0%D0%BA_%D0%BA%D0%B0%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%B4%D0%B0%D1%80%D0%B0
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Yagodinac

Quote from: Kizza on January 09, 2010, 08:43:04 pm

Međutim smatram da se iza toga krije gubljenje pravoslavnog identiteta i naše teške prošlosti.



Dobro razmišljanje. Jedino fali to što "naš" identitet po pitanju kalendara uspostavlja jedan tvrdi paganin - Julije Cezar. A papa Gregor neznamkoji je samo naložio ispravljanje očiglednih grešaka; trenutno je to skoro dve nedelje na dva milenijuma.
Sve ostale pravoslavne crkve u svetu (sem nas i Rusa) prihvataju gregorijanski kalendar. Što se mene tiče ne smeta mi ni činjenica da Novu Godinu dočekujemo ni leti samo što tačnost kalendara nema veze sa verom ili tradicijom. Tačnost je astronomska odrednica.
Sem toga najtačniji kalendar u istoriji je izmozgao naš Milutin Milanković. Pre osamdesetak godina je propao Vaseljenski sabor na kome je trebalo usvojiti kalendar tačniji od gregorijanskog, tačnije Milutinov. Iz čisto političkih razloga  ;D

Igor

Ovo je nevešto skraćeni tekst (ja sam ga skratio, izvinjavam se autoru i svima koji ga budu čitali) koji je objavljen u  "Galaksiji" br. 180 (april, 1987.)
Autor je prof. Dušan Slavić.  Ako sam prekršio pravila foruma objavljivanjem ovog teksta, molim da moderatori hitro reaguju i obrišu ga.

"Svrha  izrade solarnog kalendara jeste da se trajanje kalendarske godine što bolje prilagodi kretanju Zemlje oko Sunca. To kretanje je veoma komplikovano, jer na njega utiču mnogi faktori, kao što su Mesec i ostale planete Sunčevog sistema, te sopstvena kretanja same Zemlje (promena nagiba ose rotacije prema ravni ekliptike i usporenje rotacije Zemlje usled plimskih sila).
Da bi nekako odredili šta je tropska godina, astronomi posmatraju trenutak kada Sunce tokom svog prividnog kretanja po nebu prelazi sa južne polovine neba na severnu (trenutak kada centar sunčevog diska seče nebeski ekvator). Taj trenutak je početak prave tropske godine, a za stanovnike severne Zemljine polulopte trenutak kada počinje proleće.
Trajanje tropske godine je nejednako, kako zbog navedenih činilaca tako i zbog drugih (raspored kontinentalnih masa, te sam oblik Zemlje), pa se zato uvodi srednja tropska godina.
Tako dolazimo do prve greške kalendara, a to je odstupanje početka srednje tropske godine od prave tropske godine. Ovo je neperiodična greška kalendara.
Precizna astronomska posmatranja pokazuju da se srednja tropska godina, merena srednjim sunčevim danom, smanjuje:

Vek naše ere   Srednja tropska godina
        -30.                   365,2425
        -14.                   365.2424
           2.                   365,2423
          19.                   365.2422 
          36.                   365,2421
          52.                   365,2420

Iako malo, ovo smanjivanje je za problem kalendara  veoma bitno.O njemu se mora voditi računa  ako se želi koristiti kalendar veoma dugo bez korekcija. Ako neki kalendar ima utvrđenu dužinu kalendarske godine godine, on će zbog odstupanja trajanja kalendarske godine od trajanja tropske  nakupiti neku grešku, i to je druga greška kalendara, tzv. sistematska greška.
Pored neperiodične i  sistemske greške, mora se uzeti u obzir i treća greška kalendara, a to je periodična greška kalendara. Ona zavisi od rasporeda prestupnih godina u ciklusu kalendara.
Tako dolazimo do suštine kalendarskog problema: koje godine u ciklusu kalendara proglasiti prestupnim, drugim rečima, koje interkalaciono pravilo primeniti.
Kratak istorijski pregled ovog problema daje delimičan odgovor.
Mnogi stari narodi su upotrebljavali kalendare koji su imali po 365 dana u godini. 365 je najtačniji ceo broj za broj dana u godini. Sistemska greška ovakvih kalendaja je velika 0,242 dana godišnje.Prema tom kalendaru, početak proleća pada sve kasnije i za 15 vekova obiđe sve datume u godini. Periodična greška je nula. Kinezi, pre 30 vekova, Vavilonci, Kleostrat, Eudoks, Kalip, Everget, Sozigen su dali kalendare koji su imali godino od 365+1/4 dana. U kalendarskom ciklusu od  četiri godine, tri su proste sa 365 dana a četvrta je prestupna sa 366 dana. Takav kalendar ima sistematsku grešku koja ovih vekova iznosi oko 11,24 minuta godišnje. Periodična greška je 1 dan.
Kalendar koji je proglasio Julije Cezar 46. p.n.e. načinjen je sa pretenzijom da proleće počinje stalno istog dana u godini. To bi se i dogodilo da je trajanje  kalendarske godine bolje usklađeno sa trajanjem tropske godine. Oktavijan Avgust je neznatno iznenio kalendar Julija Cezara 8. godine n.e.  te ga je nazvao julijanskim.
Sistemska greška julijanskog kalendara je toliko velika da  za oko 128 godina poraste na 1 dan.
Bekon (1267), Go Šouczin (1281), Lilo ( 1567)procenjuju da tropska godina traje oko 365+ 97/400 dana. Papa Gregorije XIII (1582) uvodi solarni kalendar sa tolikom dužinom godine, uz interkalaciono pravilo  da su prestupne godine one koje su deljive sa 4 ako nisu deljive sa 100, te godine deljive sa 400. To znači da je u ciklusu od 400 godina 94 puta prestupna četvrta godina, a tri puta je prestupna osma godina. Posledica toga je periodična greška od 2,44 dana. Danas znamo da je ovolika dužina tropske godine bila pre 50 hiljada godina.
Kako se velika periodična greška ovog kalendara, u čast Gregorija XIII nazvanog gregorijanski, odražava? Zbog te greške, ovih vekova proleće počinje 19,20. ili 21. marta - dakle u tri datuma. Od 2007. do 2100. godine proleće NIKAD neće počinjati na dan 21. marta. To reformatori julijanskog kalendara nisu predvideli.
Gregorijanski kalendar je u odnosu na julijanski kalendar korak nazad, jer se on stara o ispravci 11 minuta  sistemske greške godišnje, pri čemu pravi veću periodičnu grešku za 1,44 dana ( ukupno 2,44 dana).
Mnogi autori su nastojali da isprave gregorijanski kalendar, tu je lep primer  predlog M. Trpkovića (1900) koji daje kalendar u kome su prestupne godine one deljive sa 4 ako nisu deljive sa 100, kao i sa 400 i 900 u ciklusu od 900 godina.
M.Milanković (1923) neznatno menja Trpkovićev kalendar: prestupne godine  su one deljive sa 4 ako nisu deljive sa 100, kao i sa 200 i 600, u ciklusu godina od 900.
Periodična greška oba kalendara je 2,6044 dana- veća je nego kod gregorijanskog.
Smanjenje sistematske greške je moguće izmenom interkalacionog pravila. Ako bi prestupne godine bile deljive sa 4 ako nisu deljive sa 100 i godine deljive sa 500, onda bi sistematska greška bila mala u narednih sto godina, a ovih decenija iznosi 17 sekundi godišnje i smanjuje se. Biće najmanja  za 32 veka. Periodična greška iznosi 2,536 dana, ali je ukupna greška ipak manja nego kod gregorijanskog kalendara. Ovaj kalendar je bolji od Milankovićevog. Autor ovog kalendara je prof. dr Dušan Slavić (1982).
Interesantno je da je Omar Hajjam 1024. godine dao kalendar tačniji od svih pomenutih.Trajanje kalendarske godine je 365+8/33 dana; Interkalaciono pravilo glasi: u ciklusu od 33 odine,prestupne su one deljive sa 4. To znači da je sedam puta prestupna godina četvrta godina a osmi put prestupna je peta. Prednost ovog kalendarskog rešenja je u tome što se ne čeka da se nagomila greška od čitavog dana, već se greška ispravlja čim se poveća do jedne četvrtine dana (čim je ispravka mogućna). Zato je periodična greška izuzetno mala, samo 1,2121 dana. Po ovom kalendaru, nova godina počinje prvog dana proleća, a devet vekova se to događalo skoro uvek. Hajjamov kalendar je bio tačan za tropsku godinu  od pre 38 vekova. Bio je u upotrebi u Iranu do islamske revolucije. Prosto je neverovatno da sastavljači gregorijanskog kalendara nisu znali za Hajjamov kalendar, koji je tada već pet vekova uspešno korišćen.
Kalendar bi morao biti skup jednostavnih pravila koji obezbeđuje da se  lako izračuna koja će godina biti prestupna. Sadašnji kalendari to i omogućuju: i julijanski i gregorijanski. Samo, kod julijanskog je sistematska greška  nedopustivo velika (11 minuta), a periodična veoma mala, svega jedan dan. Kod gregorijanskog kalendara je sistematska greška mnogo manja (sada je 26 sekundi godišnje, i raste za 0,53 sekunde svakog veka), ali je zbog komplikovanog interkalacionog pravila periodična greška velika ( 2,44 dana). Ako treba načiniti izbor između julijanskog i gregorijanskog kalendara, onda je to izbor između nedopustivo velike sistematske greške i nedopustivo velike periodične greške. Hajjamov kalendar ima dopustivo malu sistematsku greški i dopustivo malu periodičnu grešku.
Ako zapitamo astronomsku nauku kakav bi trebao da bude dobar kalendar, odgovor je jasan: ispravni i dovoljno tačni kalendari kod kojih je prestupna godina obično četvrta, ponekad peta (osmi ili sedmi put). Kada peta - to je stvar izbora.
Naravno, može se reći da nije važno da proleće počinje u isti datum (21. marta); u tom slučaju, nije bilo nikakvog razloga da napustimo julijanski kalendar."


Kizza

Igore svaka ti čas na upornosti :)
SREĆNA NOVA JULIJANSKA GODINA svima koji je slave :)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

bear

Quote from: Kizza on January 09, 2010, 08:43:04 pm
U običnom životu mi se i pridržavamo Gregorijanskog  kalendara a Julijanskog  samo kada se slavi krsna Slava i značajniji,već spomenuti praznici.I to nikom ne smeta!?
Međutim smatram da se iza toga krije gubljenje pravoslavnog identiteta i naše teške prošlosti.
Možete li da zamislite kada bi sada predložili Englezima da pređu da voze na desnu strnu kolovoza?


Jeste li razmisljali o tome zasto SVE ZEMLJE SVETA pa i Ujedinjene nacije za svakodnevne stvari koriste Gregorijanski kalendar bez obzira na razne verske i tradicionalne kalendare ? Zato sto se mi danas ne secamo kakav je to ogroman logisticki problem bio. Ti problemi su kulminirali oko pocetka XX. veka (a zamislite koliko je svet postao globalniji u proteklih sto godina) i nema nikakve veze sa 'identitetom' i slicnim stvarima. Isto tako bismo mogli da se odreknemo SI sistema (metre i grame nam nametnuse Napoleon i njegovi Francuzi), ipak su nase mere lanac, motika, hvat, oka i slicni. Mozda bi i glagoljicu i staroslovenski trebalo vratiti u skole, ipak je i to tradicija.

Kizza

Hm,misliš da možeš da ubediš Engleze da najzad krenu da voze,ispravnom, desnom stranom kolovoza ???
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

r2d2

Malo filiozofski....

Jedan moj prijatelj monah, tvrdi da je Srpska crkva jos 1920 i neke potpisala sporazum o prelasku na opsteprihvacen kalendar, ali nije smela to da uradi jer bi nas  narod proglasio celokupnu crkvu katolicima. Postoji jedan broj pravoslavnih crkvi u drugim drzavam koji su prihvatili promenu datuma (grcka recimo).

Kada je moja mala cerka ove godine shvatila da ce biti jos jedna nova godina ovaj puta Srpska upitala me je od koje drzave je bila ona  nova godina koju slavi cela Srbija, nisam znao kako da joj odgovorim. Dakle nova godina, pa bozic pa opet nova godina. Cik probaj da ne slavis novu godinu 31 decembra pored malog deteta, hi hi...

Inace koliko se secam Kizo ti si suvi ateista (hard core) , pa ne znam sto ti je toliko vazno....  ...sto se tice tradicije postojala je i pre hriscanstva pa se izmenila prilicno.

bear

Quote from: Kizza on January 13, 2010, 11:07:13 pm
Hm,misliš da možeš da ubediš Engleze da najzad krenu da voze,ispravnom, desnom stranom kolovoza ???


Nema 'ispravne strane kolovoza', i stoga nema razloga zasto da predju na drugu stranu (razlozi i za levu i za desnu stranu su cisto istorijski). Uzgred, cetvrtina do trecina sveta, skoro 2 milijarde ljudi se vozi na toj 'pogresnoj' strani.

Sa druge strane isti ti britanci JESU usvojili metricke jedinice (sto je dovelo do zanimljive situacije da u SAD koriste britanske imperijalne jedinice kada ih vec i sami Britanci smatraju arhaizmom).


Kizza

@r2d2,
Naravno da sam ateista,pamtiš svaka čast,ali ovde se radi o tradiciji  :)Sudbinu mnogih ljudi već po rođenu odrede roditelji kada krste svoju decu i tako nastavljaju tradiciju svojih predaka.
@Bear,
Nas i Rusa ima 150 000 000 ;)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

bear

Quote from: Kizza on January 14, 2010, 06:40:51 pm
Naravno da sam ateista,pamtiš svaka čast,ali ovde se radi o tradiciji  :)Sudbinu mnogih ljudi već po rođenu odrede roditelji kada krste svoju decu i tako nastavljaju tradiciju svojih predaka.


Svaka tradicija je nastala promenom neke prethodne tradicije.

Quote
Nas i Rusa ima 150 000 000 ;)


Kakva je ovo sad zamena teza ? Niko nije pricao o tome da SPC treba da prihvati gregorijanski (ili Milankovicev) kalendar. Ti si sam napisao: "voditelji u svojim emisijama potenciraju da se prihvati Julijanski kalendar". SPC (kao i sve ostale crkve, drustva, itd) mogu da slave sta god hoce kada god hoce. Cela prica sa kalendarima odavno nema veze sa preciznoscu, astronomijom, Zemljom, vremenom pa cak realno ni sa nekom teologijom, vec cisto objekat nadmudrivanja i inacenja. Ali vremena da se crkva gura u stvari kao sto je sekularni kalendar su (nadam se) prosla.




Ljubo

Da, zato se u astronomiji i koristi Julijanski kalendar ;) .

NeS

Koliko je meni poznato upravo je srpska crkva nakon prvog rata bila inicijator usaglasavanja kalendara.
Skup je odrzan u Istanbulu ako se ne varam a Milutin Milankovic je uradio sav strucni deo.
Medjutim najveca pravoslavna crkva (ruska) nije ucestvovala jer je bukvalno fizicki bila onemogucena usled boljsevickog terora. Tako skup nije uspeo tj. nije bilo zajednicke odluke.
Posle toga su neke crkve svaka za sebe prihvatale gregorijanski kalendar.
Nakon desavanja u drugom ratu a i posle rata mozda je bolje da ostane ovako.